Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta a zmrtvýchvstání Willa Turnera

Film / 27.5.2017

Autor:

Nesebral definitivně pátý díl o Jacku Sparrowovi vítr z plachet jeho milované Perle a celé sérii? Rozhodně ne!

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

dobrodružný

USA, 2017, 129 min

Režie: Joachim Rønning, Espen Sandberg

Hrají: Johnny Depp, Javier Bardem, Geoffrey Rush, Brenton  Thwaites, Kaya Scodelario a další

Na začátku poznáme nejmladšího z rodu Turnerů – nejdříve jako dítě, posléze jako dospívajícího muže, který udělá vše, aby oprostil otce od služby na Holanďanovi. Během hledání Jacka Sparrowa pozná Jackova démona – kapitána Salazara. Muže, jenž je kvůli Sparrowovi uvězněn v Ďáblově trojúhelníku a čeká na svou příležitost se mu pomstít. Salazar se samozřejmě své pomsty dočká, a tak se Jack bude muset snažit, aby se za pomoci Henryho a „čarodějnice“ Cariny dostal jako první k Poseidonovu trojzubci. Nebude chybět ani starý známý kapitán Barbossa nebo nejrychlejší ze všech lodí – Černá perla!

Jack Sparrow – nejznámější pirát, o kterém jste kdy slyšeli – alespoň doposud. V prvním díle získal zpět svoji milovanou Perlu a porazil nesmrtelné bytosti, vhodnější termín pro Barbossovu posádku mne popravdě nenapadá. Ve druhém díle ho dostihl trest za chvástání se kapitánským titulem, aniž by Jack vlastnil jedinou loď – a rozhodně ne svou Perlu. Když na konci dílu druhého skočil do chřtánu samotného Krakena, zdálo se, že je všemu konec. Jenže piráti ho potřebovali živého a ne uvězněného v říši Davyho Jonese, proto ho zachránili i s jeho Perlou a vše dobře dopadlo. Jack z toho zase vyvázl a na Bludného Holanďana dosadil svého kámoše Willa.

V tu chvíli mohlo vše skončit a nikomu by to nevadilo. Jenže pak přišel díl čtvrtý. Perla byla v láhvi, Barbossa bez nohy a Jackovi šlo o život – zase. Nuže, nyní přišel díl pátý, který se vrací ke kořenům a přináší vše, co obsahovaly díly předchozí.

Než se Jack dostane na svou milovanou Perlu, bude kapitánem Umírajícího racka – a také tohoto rádoby člunu.

Prokletí Černé perly

Tento díl byl o setkání Jacka a Willa. Jeden chtěl využít druhého. To, že Henry Turner bude chtít využít Jacka Sparrowa, se dozvíme hned na začátku filmu – a to i přesto, že mu to zakáže jeho otec Will. Ano, návrat k dílu prvnímu spočívá v tom, že Jack Sparrow bude pomáhat dalšímu Turnerovi.

K tomu tam samozřejmě musí být také nějaká hezká slečna. Bohužel to není Elizabeth, ale Carina – velmi inteligentní žena, kterou právě proto mají za čarodějnici. Její příjmení je Smyth – neznělo takto i smyšlené příjmení Jacka z počátku dílu prvního? Ne tak úplně, to byl Smith, ale přesto je to s prvním dílem docela podobné, že?

Truhla mrtvého muže

Ve druhém díle šlo o tajemný artefakt, respektive dva. Truhlu a srdce. Zde jde o kompas a Poseidonův trojzubec. Pomocí srdce bylo možné ovládat toho, komu dříve patřilo. Kompasem sice nikoho neovládáte, ale má jistou schopnost, která je pro Jacka stejně důležitá, jako jeho schopnost neukazovat sever. Nicméně o tom skrytém významu se Jackie doví ve stejnou chvíli jako vy. Poseidonův trojzubec zase úzce souvisí s Davy Jonesem a vlastně i s Willem jakožto novým kapitánem Bludného Holanďana. Tím se dostáváme ke třetímu dílu.

Na konci světa

Ve třetím díle jde o spojení pirátů proti obří hrozbě. Navíc se tam objeví dost nadpřirozeného. Vše tak skončí relativně dobře a fanoušek má radost, že se to vše tak nějak dobře sešlo. Jenže pak přijde díl čtvrtý a fanoušci jsou zklamaní. No a přesně takhle si budete připadat u Salazarovy pomsty, až uvidíte potitulkovou scénu.

Salazara potkal stejný osud jako Tkaničku Billa – neutopil se. Zůstal stále kapitánem své lodi, avšak stejně jako Davy Jones nesmí na souš. Jaké štěstí pro Jacka.

Pátý díl Pirátů je totiž dokonalý průřez všeho předtím a ničím víc. Dost možná to zní kriticky, ale pokud jste fanouškem pirátské série – a že takových lidí není málo – pátý díl si oblíbíte. Ačkoli hlavně kopíruje všechny předchozí – stejně jako to bylo u Rychle a zběsile. Jasně, pátý díl je asi tím nejlepším, co série Rychle a zběsile předvedla – a přesto všichni budou milovat první díl.

Přesně tak tomu bude i u Pirátů. Navíc sami tvůrci tento fakt podpořili, když nechali Jackovu posádku jedoucí na koních táhnout přes celé město sejf. Někomu se už může zdát přehnané, co vše zvládne Jack Sparrow. Nutno podotknout, že za většinou toho stojí rum. Ale přesto! Jack je kombinací Chucka Norrise a Simíra Gerchána. Ale není právě tohle to, proč ho všichni milují? Samozřejmě že ano. Plus fakt, že ho hraje Johnny Depp.

Henry podobu s otcem úplně nezapře.

Na Deppovi film stojí, on je důvod, proč na snímek půjdou všichni do kina. Nutno říci, že každý další jeho film se zdá být hůře a hůře zahrán. Ani zde se nevyrovná předchozím dílům – tedy prvním třem. Jeho výkon je rozhodně lepší než ve čtyřce, jenže ta celkově neměla větší cenu než potopená kocábka.

Co se týče filmu jako takového, je perlou mezi ostatními díly. Je tak akorát vtipný, přičemž tvůrcem vtipu není jen postava Jacka. Je to plné akce, takže film nemá moc hluchých míst. Dozvíme se více o předchozích příbězích některých postav. Co víc si přát? Snad jen aby se tvůrci Pirátů zas tolik neinspirovali sérií Rychle a zběsile a neudělali z toho nekonečnou sérii. Protože jak titulek napovídá, někdo se vrátí na scénu – a není to jen Will Turner. Více v kině!

Zdroj všech fotografií: Falcon

Zdroj videa: youtube.com

0 65 100 1
65%
Average Rating

Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta

Slavné osobnosti, ať už sportovní, hudební či filmové, by měly být schopny rozpoznat, kdy je nejlepší moment pro to pustit něco ke dnu. Dost možná už by měl jít ke dnu i Jack Sparrow. Samozřejmě nikdo nechce vidět jeho smrt, ale také nikdo nechce vědět příliš mnoho o tom, co bylo. Neboť každý díl poté bude jen a jen vykrádáním sama sebe a truhla pokladů, tedy nápadů, se může vyprázdnit velmi rychle, zvláště jsou-li poblíž piráti! Pětka by mohla být povedenou tečkou - co u toho zůstat?

 • Scénář
  70%
 • Herecké výkony
  60%
 • Restartování série
  100%
 • Zabití potenciálu potitulkovou scénou
  30%
Jakub Fejsák

Jakub Fejsák

Hrdý student PedF UK, milovník punk rocku a focení.

Zanechte komentář