Nechte ožít příběhy ze Starého Bělidla

Cestování / 2.6.2017

Dílo Babička představitelky českého realismu Boženy Němcové má tu výsadu, že se dočkalo svého zhmotnění.

Zatímco většinou vznikají příběhy na základě míst, kde se odehrávaly, dějiště Babičky bylo víceméně smyšlené. Jistě, zámek v Ratibořicích a nebezpečný splav dokreslují krajinu, kterou si k popisu vybrala samotná autorka. Do Babičky přidala i další prvky ze svého života a spolu s fikcí se nám dochoval unikátní popis života mezi různými vrstvami obyvatel, života s přírodou.

Na místě, kde se pravděpodobně Babička odehrávala, bylo později pro velký zájem turistů zpřístupněno stavení připomínající Staré Bělidlo, kde bydlela rodina včetně Barunky a Babičky a kde samotná autorka strávila část svého dětství. Babiččino údolí tak získalo význam nejen přírodní národní památky, ale také kulturní národní památky.

Také zámek v Ratibořicích můžete navštívit, podobně jako to dělávala babička s vnoučaty. V létě zde navíc často zahlédnete svatební obřady v nádherné zámecké zahradě.

Region, který turisté milují

Kladské pomezí na NáchodskuKrálovéhradeckém kraji je skvělým výletním místem. V poměrné blízkosti se zde nachází velká spousta kulturních i přírodních památek, zámky, rodiště významných spisovatelů, chráněné rezervace a to všechno propojují rozvětvené pěší stezky i cyklostezky.

Babiččino údolí se nachází v povodí Úpy severně od České Skalice poblíž zámku v Ratibořicích. Roku 1878 použil regionální spisovatel poprvé toto označení, o sto let později se místo dočkalo povýšení na národní přírodní a kulturní památku.

Babiččin pomník

Autem se dostanete až k zámku v Ratibořicích, odkud vede do Babiččina údolí nádherná cesta. Vlakem musíte vyrazit po červené stezce z 3 km vzdálené České Skalice.
Pomník babičky a jejích vnoučat, kteří se vrací z Ratibořického zámku, je záměrně v nadživotní velikost. Původně měl stát uprostřed louky, aby však turisté nepošlapali majiteli pozemků trávu, byl umístěn přímo na cestě ke Starému Bělidlu.

Na tento kamenný pomník při slavnostním odhalení poklepal také Alois Jirásek. O rok později se zde natočilo první zpracování Babičky, tehdy ještě jako němého filmu.

Staré Bělidlo je přístupné veřejnosti, otevírací doba je docela příznivá. Uvnitř se však nesmí fotit.

Romantický příběh šílené Viktorky

Božena Němcová stvořila ve svém příběhu další nezapomenutelnou postavu – Viktorku, která se nešťastně zamilovala a později zešílela. U splavu za Starým Bělidlem pak zpívala žalozpěvy a ukolébavky svému dítěti. Dnes nese splav právě její jméno, Viktorčin splav. Ačkoliv několikrát změnil svou podobu, jedná se o totéž místo.

Ve Viktorčině splavu se můžete v horkých dnech osvěžit, ale pozor, je nebezpečné chodit přímo k jezu!

Krajina v povodí řeky Úpy je překrásná a výletů zde můžete podniknout mnoho. Třeba také do Náchoda, Nového Města nad Metují nebo do nepříliš vzdáleného Polska.

Zdroj všech fotografií: Vlasta Řenčová. Generace 21

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentář