Vetřelec: Covenant je skrytou hrozbou v sérii kutovního zabijáka

Film / 23.5.2017

Autor:

Ridley Scott se vrátil ke svému milovanému monstru, aby doplnil příběh, který započal již v roce 1979.

Alien: Covenant

sci-fi / thriller / horor

Velká Británie / Austrálie / Nový Zéland / USA, 2017, 122 min

Režie: Ridley Scott

Hrají: Michael Fassbender, Katherine Waterston, Billy Crudup a další

Hlavním důvodem, proč se Ridley Scott vrací k Vetřelci, je, že celou tu dobu nechápal, proč nikdo nenatočil film o tom, kde a jak se objevila jeho černá smrtonosná potvůrka. Tím pádem se z Vetřelce stává takové Star Wars, neboť Covenant je prvním dílem z plánované trilogie. A stejné to nejspíš bude i s hodnocením – původní trilogie totiž bude daleko oblíbenější a rozhodně lepší – což alespoň u Star Wars nelze říci tak jednoduše jako u Vetřelce.

Hlavním problémem Covenantu je právě posádka lodi Covenant. Jedná se o kolonisty nové planety, posádku tvoří manželské páry. Na palubě s nimi je také android Walter, dva tisíce kolonistů a nějaká ta embrya. O chod lodi se starají převážně Walter a Matka, operační systém lodi. No a jak to tak bývá, samozřejmě se na lodi něco pokazí a musí být probuzena posádka, zatímco civilní kolonisté si dál nevědoucně spí. Při té příležitosti se zase něco pokazí a umře jeden člen, naštěstí se jedná o Jamese Franca, který se tak ve filmu objeví na krátký moment, aniž by stihl něco říci. I když i on by v tomto snímku mohl s přehledem hrát, neboť zástupci naší rasy, kteří měli kolonizovat nový svět, jsou abnormálně stupidní, což  by byla role, jež Francovi sedí.

Kompletní posádka Covenantu, kolik z nich přežije?

Stupidita v hlavní roli a zároveň v kontrastu s Michaelem Fassbenderem v ústřední dvojroli. Člověk by čekal, že posádka lodi, která má osídlit nový svět, bude alespoň trochu inteligentní. Dost možná je to proto, že posádku tvoří páry, proto se tak úpěnlivě snaží udělat vše, aby své polovičce pomohli, přičemž ohrozí nejen život svůj, ale i celou misi. Něco mi říká, že jednoho dne, až budeme skutečně kolonizovat nové planety, nepoletí do vesmíru dvojice. A pokud ano, nebudou tvořit hlavní část posádky, tu, která bude o něčem rozhodovat. Minimálně v to doufám, protože jinak to bude zbytečné.

Celá posádka je opravdu tak neuvěřitelně stupidní, že si celý film říkáte, co to sakra má znamenat?! A vedle toho je na lodi Walter – android. Velmi inteligentní, téměř nezničitelný stroj. Otázkou zůstává, proč na lodi nebylo více Walterů, kteří by se o vše starali.

Pokud filmu odpustíte veškerou absurditu a stupidnost, můžete se těšit na velmi dlouhý snímek – úvod se strašně vleče a děje je v něm poskrovnu, zejména nějakého, který by za to stál. Cestování v tomto snímku je až moc zdlouhavé a nudné. Samozřejmě let vesmírem a klaustrofobická atmosféra rakety ke sci-fi snímku patří, ale čeho je moc, toho je příliš. Posádka Covenantu cestuje strašně dlouho a než se vzdá svého původního cíle, tak se vlastně nic nestane. A nic se neděje ani dlouho po přistání na nově objevené planetě. Když už se začne konečně něco dít, tak film skončí.

Micheal Fassbender jako David, původní android – a nejen to.

Bohužel je film jedním velkým zklamáním. Vlastně ho nezachrání absolutně nic. Otázky, které zodpoví, vystřídají jiné nezodpovězené. Jediné, co stojí za pozornost, je výkon Micheala Fassbendera, který si vystřihl dvojroli, androidy Davida a Waltera. A to dosti neobvyklou, zejména vyvrcholení flétnové scény je bizarním počinem. Právě tito dva jsou jakýmisi protiklady, oba zastávají jiný pohled na různé věci a rádi o nich diskutují. Bohužel jejich dialogy jsou ve snímku jedinými smysluplnými.

Celkově se film nepovedl, bohužel už dříve to pokulhávalo a myslím, že se mnou bude valná hromada fanoušků souhlasit: Vetřelec měl skončit po prvních třech filmech. Je to naprosté utrpení, vidět něco tak kultovního, jak je to zničeno vlastním autorem. Přeci jen při sledování původního Vetřelce mi bylo vlastně jedno, odkud se vzalo to monstrum. Přestože myšlenka, že se lidstvo odsoudilo samo tím, že zkoumalo vesmír, je zajímavá, není nikterak neobvyklá a rozhodně ne tak dobrá, aby z Vetřelce: Covenant udělala něco víc než dojičku na peníze.

Zdroj  fotografií: CinemArt

Zdroj videa: youtube.com

0 35 100 1
35%
Average Rating

Vetřelec: Covenant

Existují snímky, které před sebou mají nelehký úkol, neboť očekávání jsou příliš vysoká. Přesně to potkalo i nejnovějšího Vetřelce - bohužel očekávání nesplnil. Opravdu by bylo nejlepší, kdyby Vetřelce nikdo neoživil a nechal ho na pokoji.

  • Scénář
    60%
  • Inteligence posádky
    10%
  • Naplnění očekávání
    35%
Jakub Fejsák

Jakub Fejsák

Hrdý student PedF UK, milovník punk rocku a focení.

Zanechte komentář