Krakov, královské město, ve kterém se rádi ztratíte… 2. díl

Cestování / 30.5.2017

Jakou atmosféru má zachovalé židovské ghetto a slavná Schindlerova továrna? Dozvíte se v článku.

Když se řekne polská židovská historie, většinu z nás napadne jako první město Varšava. Málokdo ovšem ví, že oproti mladému hlavnímu městu je židovská komunita jak z historického, tak současného hlediska zachována spíše v Krakově.

Ghetto plné vzpomínek, dobrých i zlých

Nedaleko středu moderní části města, který se nazývá Rynek Glowny, se rozprostírá nenápadná čtvrť. Židovská. Už když se k ní přibližujete, všimnete si malých domků s dřevěnými okny nebo cihlovou fasádou. Malou uličkou pak projdete přímo do centra bývalého židovského ghetta Kaziměře. Stavby jsou zde ve velmi dobrém stavu, majitelé se je snaží uchovat tak, aby atmosféra místa nikdy nevymizela.

Nad obchůdky visí zachovalé nápisy od židovských obchodníků.

Mohutná vstupní brána do centrálního hřbitova, s autentickým nápisem v hebrejštině.

Samozřejmě můžete navštívit i velký centrální hřbitov. Ta pravá vůně historie na vás dýchne právě tam. Ale pozor, v sobotu jsou kvůli sabatu všechny hřbitovy zavřené.

Kromě dobových cedulí nad obchody nebo nápisů v hebrejštině nad vchody dominuje ghettu synagoga. Patří k největším v Krakově a uvnitř si prohlédnete nejen typický interiér, ale také oblečení, které nosili na modlitby jak ženy, tak muži, tradiční pokrmy nebo výstavu o rituálech u příležitosti narození dítěte, či naopak pohřbu. Jak synagoga, tak hřbitov byly za války nacisty značně poškozeny a zničeny, důkazy o tom jsou patrné dodnes.

Továrna, která vás chytne za srdce

Milovníci historie, válečných filmů nebo kultury Davidovy hvězdy jistě viděli film Schindlerův seznam. Ten byl natočen na motivy života a skutků Oskara Schindlera, člena NSDAP, naproti tomu zachránce dvanácti set Židů. Během německé okupace si jako boháč mohl dovolit vězně z koncentračních táborů kupovat a zaměstnávat je ve svých továrnách. Tím jim zachraňoval život.

Nápis z krakovské tramvaje. Židům vstup zakázán.

Zrestaurovaný plakát z počátků války, který nabádá, aby se Poláci nevzdávali své země.

Jeho továrna stojí právě v Krakově. Dostanete se k ní po přejití mostu nad řekou Vislou a procházkou druhou částí ghetta. Uvnitř je vytvořena interaktivní výstava dob válečných, a to nejen o zachráncově životě, ale o životě obyvatel Krakova během druhé světové války, transformaci města podle Hitlerových přání a odchodu německých vojsk a poválečných letech. Na stěnách visí zachovalé letáky a německá nařízení.

Tvůrci zkonstruovali tehdejší vězeňské cely. V každém koutě se promítá dokument s rozhovory s pamětníky. Nejvíce vás ale zasáhnou příběhy obyčejných lidí. Vidíte jejich jména, fotografie. Přečtete si, zda přežili, nebo ne. Dokonce si můžete přečíst nařízení o oběšení. Po návštěvě Schindlerovy továrny budete mít na německou okupaci a válečná léta zcela pozměněný pohled.

V Krakově byste si neměli nechat ujít ani královské památky, o kterých jsme psali v prvním dílu, ale také památky z dob poměrně nedávných. Každá z nich vás obohatí a zážitků jistě nebude pomálu.

Zdroj fotografií: Tereza Ocetková, Generace 21

Tereza Ocetková

Tereza Ocetková

Milovnice koní, která většinu času věnuje olomoucké žurnalistice a sbírání inspirace na cestách. Protože je lepší jednou něco vidět na vlastní oči, než o tom tisíckrát slyšet z vyprávění!

Zanechte komentář