Za čím vyrazit do Ústí nad Labem?

Cestování / 14.6.2017

Statutární krajské město Ústeckého kraje můžete navštívit, ať už míříte za kulturou, přírodou, nebo dobrým jídlem!

Ústí nad Labem je jedno z velkých českých měst, v republice se drží v první desítce svým počtem obyvatel. V údolí se tu stéká Labe s Bílinou, kolem se tyčí České středohoří a další geomorfologické celky a vyrazit sem můžete třeba i jen na jednodenní výlet! Co byste neměli opomenout?

Jeden z nejkrásnějších výhledů v Evropě je prý ze Střekova

To řekl o vyhlídce z hradních ochozů Johann Wolfgang von Goethe. Zbytky hradu Střekova zdobí nepřístupný skalní celek pravého břehu Labe a když přijíždíte vlakem z Prahy, nemůžete si tohoto takřka ústeckého symbolu nevšimnout. Vystoupat na hrad můžete několika krásnými cestami, teď na jaře plnými rozkvetlých stromů a voňavých šeříků. Vyhlídka na město i přírodní okolí celého údolí vám vezme dech!

Benešův most je jeden ze tří ústeckých mostů, které jsou zajímavé svými konstrukcemi.

Svezte se na Větruši!

Oblíbenou ústeckou atrakcí je bezesporu výšlap, případně výjezd lanovkou z obchodního centra Fórum na Větruši. Jedná se o vesele natřený výletní zámeček, odkud je krásný výhled na město, kde si můžete dát dobrý oběd nebo se projít v zahradním bludišti.

Vydejte se k vodě!

Z Větruše se můžete prodrat přes lesnaté svahy po levém břehu řeky Labe až k vodopádu Vrkoč, který je nejkrásnější, když je hodně vody. Na cestu ovšem doporučujeme vzít si pořádné boty, neboť úzká stezka vedoucí po kopcovitém terénu může být občas trochu mokrá, občas trochu neschůdná a občas budete muset přelézt nějaký ten spadlý kmen.

Když je dost vody, vodopád vypadá úchvatně. Ale i za sucha si můžete udělat pěknou procházku lesem.

Zpátky však můžete jít po rovině podél řeky a kolejí. Zajímavý pohled může být také na technickou památku – Masarykovo zdymadlo.

Nejezděte do Pisy!

Nahnutá věž v Pise je určitě na cestovatelském wishlistu mnohých nadšenců. Věděli jste ale, že i v Ústí je taková nahnutá sakrální památka, která stojí za pozornost? Jedná se o kostel Nanebevzetí Panny Marie, jehož věž se o pár centimetrů naklání. Na první pohled to sice nepoznáte, ale obdivuhodná výdrž stavby si zaslouží vaši pozornost.

Další tipy, kam se podívat:

Stadice – vesnička nedaleko Ústí, kde podle pověsti Přemysl Oráč oral pole, když pro něj přijelo poselstvo vyslané kněžnou Libuší.

Chlumec – u téhle vesnice, která je dnes součástí města, se bojovalo během napoleonských válek.

Muzea a galerie – ať už se zajímáte o historii, umění, železnice, elektrotechniku nebo kávomlýnky, v Ústí můžete navštívit spoustu muzeí a galerií a těšit se na zajímavé výstavy a doprovodné programy!

Indická restaurace Thaj-Mahal – pokud si chcete opravdu pochutnat po celodenním šlapání po městě a jeho okolí, přímo v centru můžete okusit za příznivé ceny indickou kuchyni v restauraci s útulnou atmosférou a milou obsluhou.

Nahnutý kostel je v samém centru města.

I menší města, než je Praha, mají co nabídnout turistům. Výlet do Ústí nad Labem můžete navíc spojit s cestováním po ústeckém okolí – vyrazit na Labské pískovce, do Českého středohoří nebo vlakem popojet do Děčína podívat se na zámek. Koneckonců, i do necelých sedmdesát kilometrů vzdálených Drážďan jezdí rychlíky.

Zdroj všech fotografií: Vlasta Řenčová, Generace 21

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentář