Krása i nechuť Vegetariánky

Literatura / 17.5.2017

Vegetariánka zaplňuje instagramové účty knihomolů. Stojí za to?

Vegetariánka jihokorejské autorky Han Kang je vším, jen ne dílem, které nechá čtenáře chladným. Není totiž jen životním příběhem ženy, která přestane jíst maso. Je v ní víc, mnohem víc. Pojednává především o postavení ženy, která se odlišuje od ostatních. Je jiná v mnoha směrech a její rodina tuto změnu nepřijímá. Z poslušné dcery, sestry a manželky se tak stává bytost, která vzbuzuje rozruch a především nepochopení.

Han Kang

se narodila v roce 1970 v Jižní Koreji. Okolo psaní se její život točil od začátku, pochází totiž ze spisovatelské rodiny a i ona sama vystudovala literaturu. Vegetariánka je její první prozaické dílo. V roce 2016 za ni získala prestižní Man Bookerovu cenu.

Hlavní hrdinka Jonghje přestane jíst maso kvůli znepokojivému snu. A vlastně jen tento spouštěcí bod nám jako čtenářům ukazuje, že kniha bude spíše snová, filozofická než racionální. Někdo si může myslet, že je Jonghje nezajímavá, nepříjemná či jí může být jako postavě vyčítáno, že nemluví. Mně se toto všechno naopak líbí, neboť se mi tím postava jeví zajímavější. Neříkám, že bych s hlavní hrdinkou zašla na kafe, ale jako čtenáře mne tato její záhadnost přitahuje.

Ten pocit syrového masa rozžvýkaného mezi mými zuby.

Kniha pro mě byla zajímavá především svou výstavbou. Skládá se totiž ze tří kapitol, které sice chronologicky pokračují v příběhu hlavní hrdinky, avšak každou vypráví někdo jiný. To znamená, že se čtenáři naskýtá pohled ze tří odlišných stran. V prvé řadě nás s hlavní hrdinkou Jonghje seznamuje její muž, který je z manželčina vegetariánství v šoku. Svoji ženu si totiž vzal především z důvodu, že byla průměrná a poslušná. Druhou část zprostředkovává Jonghjin švagr, kterého sexuálně přitahuje. Poslední kapitolou se čtenářem pak loučí sestra hlavní hrdinky, která i přes osobní problémy způsobené sestrou chce jen její dobro.

Překladatelský doslov

Jestli jsme Vás alespoň trochu nalákali na četbu této nevšední knihy, neopomeňte si přečíst doslov. Obsahuje totiž jedinečný pohled jak do jihokorejské literatury, tak především dává čtenáři nahlédnout na cestu Vegetariánky na výsluní. A že nebyla zrovna jednoduchá.

A kdo chce nakouknout Vegetariánce pod pokličku hned, je pro něho připravena krátká audioukázka.

Vegetariánka

Autor: Han Kang

Rok vydání: 2017

Vydavatelství: Euromedia group a.s. – Odeon

Počet stran: 208

Překlad: Petra Ben-Ari

Více informací naleznete na stránkách nakladatelství.

Zdroj všech fotografií: Anna Straková, Generace 21

0 95 100 1
95%
Average Rating

Na Vegetariánku jen tak nezapomenete. Probírá se v ní totiž mimo vegetariánství spousta témat, jako je vlastní osobitost, vůle či rovnoprávnost. Věřím, že to není kniha pro každého, protože je to čtení občas na hraně a zvláštní. Pro mne ale tím dobrým způsobem.

  • 95%

Štítky

Anna Straková

Zanechte komentář