Král Artuš: Legenda o meči, legenda v moderním kabátu

Film / 14.5.2017

Autor:

Legenda o králi a meči se dočkala dalšího filmového ztvárnění. S legendou toho nemá tolik společného, přesto má potenciál být legendární.

King Arthur: Legend of the Sword

fantasy

Velká Británie / Austrálie / USA, 2017, 126 min

Režie: Guy Ritchie

Hrají: Charlie Hunnam, Jude Law, Àstrid Bergès-Frisbey, Djimon Hounsou a další

Kdo byl král Artuš, co je Excalibur nebo kdo jsou rytíři kulatého stolu, snad netřeba říkat. Bylo o tom napsáno mnoho knih, natočeno pár filmů, minisérií nebo seriálů. Přesto mladí Britové zapomínají na své národní legendy. A stejně tak teenageři na celém světě. Protože ruku na srdce, kdo si v dnešní době dobrovolně přečte Jiráskovy Staré povídky české? A přesně proto se Artuš dočkal Gyue Ritchieho.

Stejně jako Robert Downey Jr., ani Charlie Hunnam se nevyhnul scéně, při které bojuje do půl těla.

Pokud máte rádi předchozí tvorbu tohoto autora, film vás nadchne. Mísí se v něm Sbal prachy a vypadni se Sherlockem Holmesem. První zmíněný film je zastoupen Artušem před získáním meče. Zatímco žil v domnění, že je synem prostitutky, vybudoval si postavení gangstera sršícího vtipem a nápady. Se Sherlockem to má podobné „pouze“ to, že se jedná o postavy klasického anglického kánonu, které se díky Ritchiemu dočkaly nového, moderního zpracování.

Ono moderní zpracování někoho urazí a zkazí mu filmový zážitek, protože je to dost stěžejní záležitost celého snímku. Je pravdou, že v tom moderním kabátku uvidíte spoustu jiných děl. Hra o trůny – lord Baeliš, který zde opět radí králi, aby zabil jiného krále, ALE konečně jen nesedí a vezme tak do ruky třeba šíp. Pán prstenů – prostý, dobrotivý mladík dostane magický artefakt, aby porazil pána zla. On totiž Merlin, který se ve filmu moc neukáže, stvořil Excalibur za pomoci magie, a tak je jí meč plný, proto taky chvilkami svítí – Star Wars. A na závěr ta největší a rozhodně nejlepší inspirace. Veškeré ty mýtické potvory, dějová linka (připomínající nejednu hru) a souboje, zejména když vezme Artuš meč do obou rukou. Při tom všem i v hlavě vyskočil velký nápis, na němž stálo – DARK SOULS.

Lehce světélkující meč. Tentokrát to není kvůli přítomnosti skřetů, nebo kvůli síle. Za tento meč je odpovědný Merlin.

Někoho to značné množství odkazů otráví, ale osobně se mi líbilo. Neboť to nepůsobí nikterak drasticky, dokonce se všechny narážky vzájemně doplňuje a jako celek to působí svižně. Což byl rozhodně záměr. Svižnost je navíc podporována hudebně. Poslechněte si skladbu níže, pokud ji uslyšíte bez kontextu, očekávali byste ji u hororu, nebo byste čekali na příchod něčeho, za co by se nestyděl ani Sauron! Celý soundtrack už teď najdete na Spotify.

Když se to vše sečte, máte zde takovou kombinaci, že ji ne každý stráví a rozhodně nebude pro každého – u mě zabodovala. Film má neskutečný drive, práce s kamerou se také povedla, ani zde nechybí Ritchieho záběry běhu, které dost připomínají právě Sherlocka. Artuš také oplývá vtipem, který je skutečně vtipný, k tomu nabídne nějaké to napětí, mini nával emocí. Malou filozofickou teorii o tom, co by měl král obětovat – jestli své blízké, nebo sám sebe. Ve filmu je toho opravdu hodně.

Suma sumárum z toho nejlépe vyjde ne ten Artuš, kterého ztvárnil Charlie Hunnam, ale ten z legend. Neboť jeho legenda, respektive legenda jeho meče, se dočkala velice povedeného snímku.

Zdroj všech fotografií: Freeman Ent.

Zdroj videí: youtube.com

0 80 100 1
80%
Average Rating

Meč Excalibur: Legenda o králi Artušovi

Hlavní postavou tohoto snímku je spíše než Artuš jeho meč. Meč změní vše - Artuše, rozložení sil magie a v celé Anglii. Škoda že snímek nenabídl více prostoru postavě záporné, Jude Law tak vesměs jen sedí na trůnu, svým způsobem mu ani nic jiného nezbývá. Svým způsobem by snímek mohl a asi i měl být úplně jiný, vzhledem ke kořenům námětu, ale právě ona okázalost, která vedla k tomu, že Artuš je vtipkující alfa samec, který omdlí, když se to nehodí, je naprosto úžasná a tím pádem je film daleko lepší než například snímek z roku 2004.

 • Scénář
  75%
 • Moderní zpracování
  90%
 • Herecké výkony
  75%
 • Soundtrack
  80%
Jakub Fejsák

Jakub Fejsák

Hrdý student PedF UK, milovník punk rocku a focení.

Zanechte komentář