Krakov, královské město, ve kterém se rádi ztratíte 1. díl

Cestování / 23.5.2017

V příštích týdnech vám přineseme články o nejkrásnějším polském městě Krakově. Procházka velkolepým hradem Wawel a cesta do hloubi solných dolů vás čeká na následujících řádcích.

Krakovu, centru Malopolského vojvodství, se přezdívá nejatraktivnější město Polska. A rozhodně právem. Nejen, že má nezapomenutelnou historickou atmosféru, ale také punc rozvíjející se moderní metropole. Z příjemných zapadlých kaváren v bývalém židovském ghettu si můžete během chvilky odskočit na nákupy a během další chvilky se vrátit k objevování stovky let starých památek.

Dominanta: hrad Wawel

Na levém břehu Visly se tyčí ohromný a zdánlivě nekonečný komplex hradeb, věží a důstojných budov. Krakov byl v minulosti královské město a tento hrad je toho důkazem. Když projdete jednou ze vstupních bran, ocitnete se na nádvoří, které vám vyrazí dech. Na jedné straně Katedrála svatého Stanislava a svatého Václava, na straně druhé ohromné kamenné věže a královské komnaty.

Prohlídka celého Wawelu vám zabere jeden den.

Jakmile zdoláte kouzelné dřevěné bludiště…

Uvnitř katedrály budete obdivovat honosné oltáře a vstoupíte do hrobky. Uloženy jsou zde ostatky všech významných králů i prezidentů Polska, namátkou Vladislav I. Lokýtek, Anna Jagellonská nebo Lech Kaczyński, prezident, který zemřel při letecké nehodě v roce 2010. Kromě nich je zde pochován i Adam Mickiewicz, nejznámější polský spisovatel.

Během prohlídky byste neměli minout Zikmundův zvon. Je umístěn v nejvyšší obranné věži a už samotná cesta k němu bude zážitkem. Musíte se protáhnout malými průchody, vystoupat po dřevěných schodech, které snad pamatují již vzpomínaného Vladislava Lokýtka. Zvon je ohromný a slyšet ho můžete jen pětkrát do roka.

 

… uvidíte ohromný Zikmundův zvon.

Chcete na túru? Tak do solných dolů Wieliczka

Ačkoliv zde nenajdete českého průvodce, vzpomínku ve vás doly zachovají. Sestoupíte až sto metrů pod zemský povrch a nadechnete se nejčistšího vzduchu plného minerálů. Celou prohlídku absolvujete po svých a občas budete mít pocit, že cesta nikdy neskončí. Unavené nohy vám však vynahradí podzemní scenérie.

Ve wieliczkých dolech se totiž mimo solné stalaktity nachází dvě jezera. Voda v nich je tyrkysově modrá a tato barva se odráží na průzračně čirých stěnách. Na povrchu by tento výjev nebyl možný, je tedy nutné si za ním sestoupit. Ke konci trasy dokonce dorazíte do podzemní kaple, kde jsou i lustry a oltáře vytvořené ze soli.

Solný důl je plný kontrastů, dřevo a solné dekorace vytvářejí tu pravou atmosféru.

Dnes jsme vám přiblížili turisty hojně navštěvovaná místa Krakova. V příštím dílu vás zavedeme do míst, která jsou určená hlavně pro milovníky historie spojené s konkrétními lidskými příběhy.

Zdroj miniatury: pixabay.com

Zdroj fotografií: Tereza Ocetková, Generace 21

Tereza Ocetková

Tereza Ocetková

Milovnice koní, která většinu času věnuje olomoucké žurnalistice a sbírání inspirace na cestách. Protože je lepší jednou něco vidět na vlastní oči, než o tom tisíckrát slyšet z vyprávění!

Zanechte komentář