10 tipů, jak se k něčemu dokopat

Osobní rozvoj / 15.5.2017

Kladete si také často otázku, jak se donutit k věcem, do kterých se vám příliš nechce? Pak je tento článek právě pro vás!

Ať už studujeme, pracujeme, nebo jsme třeba doma s dětmi, nevyhne se to nikomu. Každý dennodenně řešíme spoustu záležitostí a povinností. Některé nám dělají radost a uděláme je s chutí, do jiných se musíme těžce přemlouvat a mnohdy je celé týdny a měsíce odkládáme a děláme, jako kdyby neexistovaly. Bohužel v hlavě nám stále hlodá červík, který nám při sebemenší příležitosti připomene, že jsme ještě neudělali to, co bychom udělat měli.

Abychom tenhle hlásek umlčeli, pustíme se rychle do všech dalších činností, abychom na to, k čemu podvědomě pociťujeme odpor, nemuseli myslet. Točíte se v tomhle kolotoči také stále dokola? Možná vám pomohou moje tipy.

1. Položte si otázku PROČ

Abychom do něčeho ve svém životě s chutí investovali svoji energii, je třeba, aby nám daná činnost dávala smysl. Pokud v ní smysl nevidíme, patrně nevychází z nás samých, z našich vnitřních potřeb. Mezi takové záležitosti mohou patřit například činnosti, které po nás vyžadují druzí – ať už naši blízcí, nebo jde o povinnosti, které od nás očekává společnost. I když k těmto věcem nemáme sami vztah, stále tu může být dobrý důvod, proč je udělat.

Žena chce po muži, aby vymaloval. Muž nenávidí malování, necítí nutnost vymalovat, jemu samotnému to takto vyhovuje. Nicméně má jeden velký důvod, proč se do toho přece jenom pustí – aby měla žena radost a doma byl klid. Takže má svou vlastní vnitřní motivaci – negativně podmíněnou (aby žena nenadávala) i pozitivně laděnou (aby udělal ženě radost). Je dobré si u jakékoli záležitosti uvědomit všechna PROČ a zaměřit se zejména na pozitivní motivaci. Klidně si to někam zapište.

Proč zajít na ten úřad? Protože to budu mít vyřešené, nebudu na to muset myslet.

Proč opravit ten plot? Protože chci, abychom to měli hezké, manželka bude mít radost, sousedi mi to pochválí, strávím hezký čas na vzduchu.

S tím souvisí také utřídění si priorit. Zkuste danou činnost zařadit do určité životní oblasti – láska a vztahy, práce a seberealizace, vzdělávání se a rozvoj atd. Uvědomte si, co vám daná věc do této oblasti přinese, a srovnejte ji s ostatními záležitostmi, které řešíte. Je důležité, abyste tuto položku splnili? O co přijdete, co ztratíte, když to neuděláte?

2. Ukliďte si kolem sebe

Zejména studenti často tvrdí, že se nemohou učit, pokud mají kolem sebe nepořádek. Terpve až si uklidí, mohou začít v klidu studovat. Tohle platí nejenom pro studenty, protože faktem je, že na každého z nás velmi působí to, co nás obklopuje. Pokud se ocitáme v zahlceném, neuspořádaném prostředí, kde je stagnující mrtvá energie, naše mysl do sebe tento chaos podvědomě nasává a je jím ovlivněna. My se pak špatně soustředíme, jsme zahlcení myšlenkami, jsme unavení a nemáme do dané činnosti chuť.

Podívejte se tedy, jak to vypadá v zóně, v níž činnost provádíte. Je tady halda nevyžehleného prádla, řada zaprášených neroztříděných šanonů se starými materiály nebo porcelánové sošky, k nimž cítíte odpor a které vám berou energii? Pryč s tím. Věnujte čas důkladnému úklidu ve vaší pracovní zóně, odstraňte vše, co vám neslouží, nedělá vám radost a nepodporuje vás v tom, co děláte.

Inspirovat se můžete knihou Zázračný úklid od Marie Kondo, v níž se mimo jiné dočtete, že pro to, aby se člověk ve svém životě mohl někam posunout, je dobré odstranit z jeho prostředí i věci, které ho udržují v minulosti a brání v jeho rozvoji. Já jsem na základě toho například obměnila vystavené fotografie, které pocházely z doby, kdy jsem studovala na střední. Podle Marie Kondo je důležité, aby si člověk vážil toho, kým je právě teď v tuto chvíli.

3. Vytvořte si inspirativní prostředí

S úklidem souvisí to, jak si prostředí, v němž působíme, uzpůsobit tak, aby nás skutečně podporovalo. S tímto principem pracuje například starodávné učení feng-šuej. Jde o to, abychom v oblastech svého života, které chceme někam posunout, něco v nich změnit, měli předměty, které nás budou podporovat svojí energií.

Znamená to, že pokud například chceme, abychom se naučili francouzsky, tak si v zóně vzdělávání – tzn. na pracovním stole, v knihovně, nebo studovně, dáme na oči věci, které nás v tomto zájmu podpoří. Můžeme si zde vystavit slovníky a knihy ve francouzštině, můžeme si na skříň vylepit citát ve francouzštině, můžeme si vystavit na stole fotku z výletu z Paříže, můžeme si vedle počítače udělat přihrádku s výukovými CD apod. Zásadou je, aby na nás tyto věci působily pozitivně a motivovaly nás.

Vytvořte si prostředí, které vás bude samo o sobě motivovat. Zdroj: photl.com

4. Najděte svůj vzor

Pokud se k nějakým věcem ve svém životě nemůžeme donutit, je skvělé najít si vzor v člověku, který tyto věci bravurně zvládá a dělá je s chutí. Je úžasné na sebe nechat působit jeho zapálení pro věc a inspirovat se u něj. Nemusí to být samozřejmě člověk z vašeho okolí, můžete si za svůj vzor vzít celebritu nebo nějakého úspěšného sportovce, podle toho, o jakou činnost jde. Důležité je, aby vás daný člověk inspiroval a přitahoval svojí energií.

Mně samotné, pokud mám odpor k učení, pomáhá, když navštívím svou skvělou kamarádku, která studuje medicínu a učí se nepředstavitelná kvanta informací od rána do večera a dělá to navíc s úžasným zapálením a vizí do budoucna. Inspirovat se můžete články, videi. Můžete samozřejmě využít profily na sociálních sítích či sledovat příspěvky na Instagramu od lidí, kteří vás inspirují.

5. Mluvte o tom v pozitivním smyslu

Chyba, kterou mnoho lidí dělá, je, že se snaží věc, do které se jim nechce, ututlat. Nemluví o ní, dělají, že neexistuje, mluví o všem možném, jenom ne o dané záležitosti, a když už o ní mluví, tak v negativním smyslu. To je špatně. Je dobré při jakékoli příležitosti o dané věci mluvit. Říct druhým, že se právě připravujete na zkoušku, nebo že právě máte velké prádlo a chystáte se to všechno vyprat a vyžehlit, nebo že se s manželem pouštíte do malování.

Buďte velmi konkrétní a dodržte jednu zásadu: Odpusťte si všechna negativní slova typu hrůza, děs, otrava, musím, nejde to Tato slova vám v plnění dané věci rozhodně nepomohou. Naopak vás stáhnou dolů a vy budete pociťovat ještě větší odpor. Sledujte, jak o dané věci s druhými mluvíte. Pokud zjistíte, že ji spojujete s negativními výrazy, zkuste se na to zaměřit a proměnit je v pozitivní. Posuďte sami, jak odlišně to zní:

Musím ještě vyžehlit to prádlo. Tak strašně se mi nechce. –> Chci dneska zvládnout vyžehlit to prádlo. Těším se, že budu mít hotovo.

Mám toho psaní seminárky plné zuby. Je to otrava. Vůbec mi to nejde. -> Ta seminárka je pro mě výzva. Věřím, že to dám. Až to dopíšu, tak se pořádně odměním.

6. Vzájemně se podporujte

Najděte si komunitu lidí, kteří řeší tu samou věc jako vy (péči o domácnost, psaní diplomové práce, cvičení). Pravidelně se s těmito lidmi setkávejte a mluvte o daných záležitostech. Můžete uspořádat se studenty setkání v knihovně nebo kavárně, kde budete sdílet navzájem své pokroky a problémy třeba ohledně učení na zkoušky. Pište si nebo volejte a navzájem se podporujte. Využijte online i offline možnosti – podpůrné komunity na sociálních sítích i návštěvy a setkání reálná.

Najděte si někoho, kdo vás podpoří v tom, co děláte. Zdroj: photl.com

7. Udělejte z toho zábavu

Často si ve své hlavě z činnosti, do níž se nám nechce, uděláme obrovského strašáka. Pokaždé, když pak na tuto činnost pomyslíme, je nám téměř na zvracení. Je to proto, že ve své hlavě živíme negativní myšlenky a strach. Je třeba proti nim začít bojovat optimismem, nadhledem a legrací. Prostě se tomu zasmějte, neberte to tak vážně. Zeptejte se sami sebe, co by vám pomohlo, abyste si danou činnost užili.

Hledejte jakoukoli pozitivní stránku dané činnosti a snažte si ji různými způsoby zpříjemnit. Pokud potřebujete umýt okna, pusťte si k tomu oblíbenou hudbu, nebo pozvěte sestru, kamarádku, aby vám s tím pomohla a popovídali jste si u toho. Pokud se máte učit na zkoušku, nakupte si do zásoby oblíbený čaj, zdravé dobroty a krásné barevné zvýrazňovače. Zkuste si z toho udělat zábavu, využijte různé kreativní techniky, nakreslete si pojmy, které se máte naučit, v obrázcích, udělejte si myšlenkovou mapu, abyste si utřídili znalosti, odříkávejte naučenou látku svým kamarádům a udělejte z toho zábavnou mini přednášku apod.

8. Představte si tu úlevu

Vizualizujte si danou činnost jako již provedenou. Vžívejte se co nejčastěji do pocitu, že už máte hotovo. Uvědomte si, jak se budete cítit, jakou radost vám to přinese a jak na sebe budete pyšní. Můžete tuto vizualizaci podpořit i prakticky, když si vylepíte na ledničku obrázek svého vysněného zrekonstruovaného obývacího pokoje. To bude paráda, co?

9. Plánujte a odměňujte se

Pokud je činnost dlouhodobějšího charakteru, nechtějte po sobě, abyste vše zvládli naráz a hned. Neberte si příliš velká sousta. Postupujte po malých krůčcích a za každý malý krůček se odměňujte. Rozdělte si činnost do menších úseků a naplánujte si také čas, kdy úplně vypnete a dáte si na čas od dané činnosti úplně pokoj. Důležité je při plánování být konkrétní. Nepište si obecné věci typu vymalovat, napsat diplomku. Buďte konkrétní: připravit štětce, vyklidit nábytek, načít knihu, vytvořit osnovu kapitoly… Když se vám daný krok podaří splnit, oslavte to.

Rozkouskujte si danou činnost a jděte na to postupně. Zdroj: photl.com

10. Nekecat, dělat

Přestaňte o dané věci stále dokola přemítat, prostě začněte. Často strávíme ohromnou spoustu času pouze přemýšlením o dané věci, čas letí a my jsme čím dál více ve stresu, protože jsme stále ještě nezačali. Nečekejte na příhodnější podmínky, nikdy není ten správný čas. Jeden můj vyučující nám kdysi ve škole říkal, že pokud se chystáme psát seminární práci a vůbec nevíme, co psát, máme prostě začít – psát úplně cokoli nás k tomu napadne. A je jedno, jestli to bude dobré, nebo špatné, jestli to bude z toho, nebo z druhého konce.

Ve chvíli, kdy člověk začne a dostane se do samotného procesu činnosti, něco se v něm hne a umožní mu to se odhodlat a rozproudit v sobě pocit, že to půjde.

Aplikujte toto moudro na vaši situaci. Přeji vám, abyste v sobě našli zapálení a chuť a naučili se s radostí řešit i věci, které se zdají být složité a nepříjemné. Věřte si a nepodléhejte negaci!

Zdroj úvodní fotografie: photl.com

Petra Pospíchalová

Petra Pospíchalová

Jako studentku bohemistiky mě fascinuje, co všechno může být skryto v proudu slov. Jsem milovnice veršů, mouder a příběhů a ráda je i sama tvořím. Když zrovna nejsem zalezlá doma s knížkou nebo nepíšu článek, najdete mě v přírodě. Její krása a harmonie mi vždycky dodá vnitřní klid, inspiruje mě a naplní mě radostí. A ještě lépe, když mám přitom vedle sebe nějaké svoje lidské miláčky, které ze všeho nejradši láskyplně podporuji. :-)

Zanechte komentář