Krása žen v dobách minulých – 2. část

Krása a móda / 14.5.2017

Jak jsme slíbili, tak plníme. Po úvodním článku, který se věnoval prvním třem dekádám minulého století, se nyní v čase zase kousek posuneme.

40. léta

Toto období je historicky neodmyslitelně spjato s válkou, což se přirozeně projevilo rovněž do módy. Najít však pozitiva, co se týče oblékání, není vůbec těžké. To vše, navzdory tomu, že vzhledem neklidné době nebylo materiálu pro módní průmysl právě nadbytek.

Čím konkrétně se dnes můžeme inspirovat? Ženy si vždy zdůrazňovaly pas pomocí opasku a zvýrazňovaly tak svoji siluetu.  Pásek – drobný módní doplněk, ale velmi šikovný. Pomocí něj se z obyčejného outfitu může stát rázem neobyčejný. Co takhle přepásat vaše oblíbené triko a barvu pásku sladit s balerínami či lodičkami? Tenký třpytivý pásek přes jednoduché „malé černé“ rázem vykouzlí „party outfit“ i ze zdánlivě strohého kousku ve vaší skříni, který už nemusí sloužit jen jako oděv na zkoušky.

Pásek vykouzlí ideální tvar postavy přesýpacích hodin

Ještě kreativnější variantou je pak stuha, která může pásek nahradit. Pak už je na vás, jestli zvolíte roztomilou variantu s uvázanou mašlí, nebo necháte konce volně splývat. Tato doba nabízí skutečně čistou ženskost. Pokud s tímto stylem sympatizujete, můžete se inspirovat například filmem Pearl Harbor, a to konkrétně okouzlující Kate Beckinsale.

Stuha do pasu? Originální, hravé, ideální na jaro/léto

50. léta

Móda padesátých let přirozeně navazuje na předchozí dekádu. Posun však nastává převážně v barvách. Oblíbené vysoce módní jsou pastelové odstíny a také vzory – například puntíky či proužky. Mnoho pin-up ikon, jako například božská Marilyn Monroe, jsou typickými představiteli právě padesátých let spolu se všemi typickými módními prvky dané doby. Více se o tomto tématu se dočtete v jednom z předchozích článků této rubriky.

Vždy dokonalá manželka 50. let

Kdybychom měli identifikovat jeden z nejdominantnějších prvků „padesátek“, tak je to sukně. Ta obvykle končila těsně pod kolena či o něco níže. Taková délka si říká o kombinaci s botami na podpatku. Výsledný efekt ve variantě s úzkou sukní bude vysoce elegantní.

Pro odvážnější z nás, a ty, které dávají přednost pohodlí a pocitu volnosti, se nabízí rovněž varianta s širokou áčkovou sukní v kombinaci s balerínami či teniskami. To by si dámy v 50. letech nedovolily obléknout (snad jen divoké středoškolačky z filmu Pomáda). My, naše generace, však může téměř vše. Přesto, pro zachování vyváženosti proporcí, by majitelky kratších nohou měly tuto variantu s „placatými“ botami důkladněji zvážit. Co se raději inspirovat dalším módním trendem této doby, a to výraznými červenými rty?

Nekonečné nohy vytváří dlouhá sukně v kombinaci s podpatky

Kdo dává přednost volnosti, áčkové sukně jsou k tomu jako stvořené

60. léta

A máme tady „šedesátá“. Co se týče módy, období velice různorodé. Podobně jako v předchozí dekádě, i v této době byla výrazným prvkem dámského šatníku sukně. Velký průlom však zaznamenáváme v jejich délce. Nastává velký boom minisukní, které se často doplňovaly kozačkami. Pro šedesátá léta jsou rovněž typické geometrické tvary. Jistě se také vybaví obrázky dívek v odvážných barevných punčocháčích.

Minisukně. Obzvláště na léto ideální módní kousek, co říkáte?

O rozmanitost v módě skutečně nebyla nouze. Pokud se zaměříme na líčení, zcela nepřehlédnutelné jsou u žen této doby oči, až dramaticky ohraničené černými očními linkami spolu s umělými řasami. Ačkoli osobně nejsem příznivkyní ničeho umělého, jakkoli „připevněného“ na těle a vydávaného za vlastní, nad umělými řasami, na výjimečné večerní příležitosti přimhuřuji oko. Mluvím o těch nalepovacích, které po příchodu z akce opět sundáte.

Neodmyslitelný symbol 60. let – dramatické oční linky a umělé řasy

Tlumené večerní světlo a slavnostní událost si zvýraznění v obličeji žádá. Rty je pak nutné ponechat bez zvýraznění, případně dokonce potlačení jejich přirozené barvy do „nude“ odstínu. Myšlenky na to, zda drink nezničil vaše dokonale vykonturované, vybarvené rty, tak můžete zcela vypustit.

Čím dále se inspirovat? Jednoznačně hippie stylem, který se v druhé půli šedesátých let objevuje. O tom ale bude lepší pohovořit vzhledem k časovým souvislostem zase v dalším díle Krásy žen v dobách minulých.

Zdroje fotografií: unsplash.com, pixabay.com, pexels.com

 

Lenka Kolářová

Lenka Kolářová

,,Inteligentní žena musí být také krásná, aby ji respektovali muži." Alexi Andrejev

Zanechte komentář