Lidé jsou schopni (téměř) všeho

Literatura / 1.7.2017

Co byste dělali, kdyby vaše dítě beze stopy zmizelo? Vaše malá dcerka, kterou jste nechali doma samotnou, zatímco jste se šli bavit na večírek?

Anne a Marco Contiovi jsou mladí manželé, kteří mají šestiměsíční miminko. Jejich sousedé, manželé Stillwellovi, pořádají narozeninový večírek a pozvou i Marca a Anne, avšak s podmínkou – dítě musí zůstat doma, protože by svým křikem a pláčem vyrušovalo. Chůva ale na poslední chvíli zrušila hlídání a Contiovým se nepovedlo najít za ni náhradu. Tehdy Marco dostane nápad: nechají malou Coru doma samotnou, odejdou na večírek a každou půlhodinu ji jeden z nich půjde zkontrolovat. Anne namítá, ale Marco ji nakonec přesvědčí. Vždyť co by se za jeden večer mohlo stát?

Anne cítí svůj výkřik uvnitř hlavy, i jak se odráží od stěn – ten křik je všude. Potom zmlkne a stojí před prázdnou postýlkou strnule, s rukou na ústech. Marco šátrá po vypínači. Oba zírají na prázdnou postýlku, kde má správně být jejich miminko. Není možné, aby tam nebylo.

Když se vrátí, dítě je pryč. Kdo ho unesl? Jak se to mohlo stát? A kdo za to nese vinu?

Shari Lapena

je kanadská spisovatelka. Dříve pracovala jako právnička a učitelka angličtiny. Žije v Torontu. Kniha Manželé odvedle je její prvotinou a již brzy vyjde v českém překladu i její další román, A stranger in the house.

Odhodlaný detektiv

Případu se ujme detektiv Rasbach. Snaží se ho vyřešit, jenže chybí motiv, svědkové, důkazy…

Rasbach se za ním dívá a sbírá síly k tomu, co ho čeká. Případy únosů dítěte jsou vždycky obtížné. Mimo jiné vyvolávají mediální humbuk. A skoro nikdy nekončí dobře.

Prvními podezřelými jsou rodiče dítěte, protože tak to v podobných případech býva. Navíc se zjistí, že Anne trpí poporodní depresí. Je možné, že svou dceru zabila sama a její manžel ji kryje? Anne však má tajemství, o kterých neví ani Marco. A ten má vlastních tajemství ještě víc. Všechny ale postupně vyplouvají na povrch a detektiv, odhodlaný  odhalit pravdu, zjišťuje, že nic není takové, jak se na první pohled zdálo.

Více pohledů na problém

Příběh je vyprávěn v er-formě, takže se čtenář na řešený problém podívá z více pohledů – vidí Aninu nejistotu, když si klade otázku, zda nechtěně své dceři neublížila, Marcovu snahu řešit finanční problémy své firmy i jeho zoufalství, když se mu nedaří sehnat peníze, teorie a předpoklady detektiva Rasbacha i obavy Anniných rodičů. Všechny tyhle pocity vystihla autorka skvěle, a tak může čtenář prožívat příběh s postavami, držet jim palce nebo jimi naopak  opovrhovat.

Neoriginální téma, výborné zpracování

Únos dítěte není originální téma, autorka ho však dokázala poutavě zpracovat a oživila ho výbornými postavami, nečekanými zvraty a šokujícím závěrem. Styl psaní je strohý a jednoduchý a záleží na čtenáři, zda to bude považovat za kladnou, nebo zápornou stránku. Mně tenhle styl vyhovoval a čtení jsem si užila. Když pominu časté opakování informací, považuji tuhle knihu za napínavou oddechovku, která vás v napětí udrží až do samotného konce.

Manželé odvedle                                                                                                                       

Autor: Shari Lapena

Originální název: The Couple Next Door

Rok vydání: 2017

Vydáno: Knižní klub

Překlad: Jana Kunová

Obálka: Soňa Šedivá

Počet stran: 272

Zdroj fotografií: Knižní klub

0 89 100 1
89%
Average Rating

Manželé odvedle

I když tenhle psychothriller nemá originální zápletku, je plný napětí a nečekaných odhalení. Vynikající postavy, zvraty na konci krátkých kapitol a šokující závěr z něj dělají knihu, na kterou budete myslet ještě dlouho po dočtení.

 • Příběh
  90%
 • Postavy
  100%
 • Zápletka
  85%
 • Jazyk
  90%
 • Obálka
  80%

Jana Mišúnová

Zanechte komentář