Cestovateli zapomenuté země Evropy, které stojí za znovuobjevení

Cestování / 1.5.2017

Litva, Albánie, Srbsko. Proč je škoda opomíjet tyto státy a nevyrazit i do východní části Evropy? Přinášíme inspiraci pro opravdové dobrodruhy.

Někdo z vašich přátel vyráží na dovolenou po Evropě. Nejčastěji slyšíme země jako Francie, Itálie, Anglie, Nizozemí. Dlouhodobě převládá mezi turisty oblíbenost západních zemí, případně zemí střední Evropy. Pro ty, kteří se od turistů naopak distancují a hledají turismem nepolíbená místa, je východní Evropa jasnou volbou.

Litva, země nikoho a zároveň všech

Dlouhá území nikoho, která jen občas naruší malé vesničky a osady. Když dorazíte do města, jako byste se vrátili do devadesátých let. Vyplatí se tedy spíš zůstat v přírodě a objevit například nádherné písečné pobřeží v Kurské kose. Jednou z nejdůležitějších památek Litvy je hrad Trakai. Je postaven na ostrově a dostanete se k němu pouze po úzké lávce. Ohromí vás svojí gotickou strohostí a účelností. Stejně jako v litevských městech se ocitnete v devadesátých letech, tady to bude živé období středověku.

Nevynechejte uměle vytvořený pahorek, Horu křížů. Místo děsivé a zároveň vzbuzující zvědavost. Už v 19. století se zde objevily první kříže, a to jako uctění památky obětí polského povstání, jež se odehrálo v listopadu 1831. Jejich počet neustále rostl a ačkoliv Sovětský svaz několikrát pahorek zničil, poutníci a věřící kříže neúnavně znovu a znovu vztyčovali.

Uměle vytvořená Hora křížů, přirozené a neoficiální poutní místo.

Tajuplná Albánie

Albánie měla vždy pověst nepřívětivé a z části nebezpečné země. V posledních letech se ale situace radikálně změnila a vyvíjí se zde turistické zázemí. Do této země se jezdí hlavně za koupáním v průzračně čisté vodě nebo naopak kvůli liduprázdným horám. Hlavní albánský přístav Drač je asi nejznámější a možná pro někoho jedinou známou destinací Albánie. Nejnavštěvovanějším masivem jsou Albánské Alpy. Můžete vyrazit na půldenní trasu, ovšem i na túru dvoudenní, kde se bude rozhodně hodit průvodce.

Drač, přístavní město, které se asi zatím nejlépe v celé zemi adaptovalo na turismus. I tak jsou ovšem pláže s velmi jemným pískem řídce navštěvované. Kromě nezapomenutelného koupání se vydejte do nitra města a objevujte antické památky. Římský amfiteátr z přelomu 1. a 2. století našeho letopočtu, byzantský kostelík s mozaikami nebo bývalý palác krále Ahmeda Zogu. Tato nábožensky velmi diverzifikovaná země vás rozhodně nezklame.

Drač se podobou blíží středomořským turistickým destinacím.

Země Nikoly Tesly

Když se řekne Srbsko, většinu z nás nenapadne ani jedna památka nebo vlastně cokoli spojeného s cestováním sem. Nenechte se ale zmást, země Sávy má co nabídnout, turistický průvodce Lonely Planet ji dokonce označil jako jednu z nejlepších destinací roku 2015. Hlavní město Bělehrad projdete za jeden den a pak už jen záleží, zda se vydáte k mocnému Dunaji, na západ za poznáním ryzího srbského folklóru či na jih za antickými a středověkými památkami.

Jako byste se procházeli po vrcholcích Himalájí.

Národní park Tara je domovem srbských medvědů, o dobrodružství tedy bude postaráno. Při několikadenních túrách můžete obdivovat endemický smrk nebo „roční řeku“ Vrelo. Roční se jí říká proto, že se přesně po 365 metrech vlévá do řeky Driny.

Pochlubit se fotkami z typicky dovolenkových zemí může skoro každý. Kdo má ale památku na setkání s medvědem nebo hluboký duchovní zážitek z hory plné křížů?

Zdroj všech fotografií: pixabay.com

Tereza Ocetková

Tereza Ocetková

Milovnice koní, která většinu času věnuje olomoucké žurnalistice a sbírání inspirace na cestách. Protože je lepší jednou něco vidět na vlastní oči, než o tom tisíckrát slyšet z vyprávění!

Zanechte komentář