Hrad, kam chodil Mácha pro inspiraci

Cestování / 7.5.2017

Bezděz, zřícenina středověkého hradu tyčící se na kopci v srdci Českého ráje, láká už po staletí poutníky z Čech i okolí.

Na Bezděz se vydávají každoročně tisíce lidí. V oblasti Českého ráje, kolem Máchova jezera, tvoří zřícenina takřka součást krajiny. Výstup na nedobytný hrad patří k jedinečným zážitkům.

Přemyslovská pevnost se zapsala do srdcí čtenářů

Královský hrad Bezděz založil v roce 1264 Přemysl Otakar II., král železný a zlatý. Roku 1279 zde byli vězněni jeho manželka Kunhuta a malý syn Václav vítězem bitvy na Moravském poli, Ottou Braniborským.

Právě do šedesátých a sedmdesátých let třináctého století situuje historik a spisovatel Vlastimil Vondruška svou rozsáhlou sérii historických detektivek Hříšní lidé Království českého s dnes již známým Oldřichem z Chlumu v roli správce Bezdězu. Tato fiktivní postava si vysloužila v prostorách hradu svou vlastní místnost a čas od času hradem provádí sám autor příběhů o něm.

Oldřich z Chlumu se stal součástí hradu Bezděz, ačkoliv se jedná o fiktivní postavu z pera Vlastimila Vondrušky.

V sedmnáctém století hrad připadl do vlastnictví Valdštejnů, později zde byl zřízen klášter montserratských benediktýnů.

Kulisa romantických příběhů

V letech 1831 až 1836 navštěvoval často Bezděz, tehdy již zřícený a tajuplný hrad, Karel Hynek Mácha. Bezděz patřil spolu s HazmburkemKokořínem k Máchovým nejmilejším místům, kam se často pěšky vydával, přespával zde a nechával se inspirovat při své tvorbě. Zříceniny obecně hrály v období romantismu důležitou roli, autoři zde často vytvářeli pozadí pro emotivní příběhy opředené strachem, tmou a tajemstvím.

Výlet na Bezděz

Vstupné pro dospělé je 80 korun, studenti a důchodci mohou uplatnit slevu. Hrad si můžete prohlédnout s průvodcem i bez něj kdykoliv během otevírací doby.
Rozhodli jste se vyrazit v Máchových stopách, vzhůru na Bezděz? V jarních a letních dnech to může být moc hezká procházka. Vyjet můžete i na kole, byť výšlap přímo k hradu budete po kamenité cestě muset absolvovat hezky po svých.

Pokud se rozhodnete pro pěší výlet, doporučujeme dojet vlakem do stanice Okna nebo Bezděz a odtud se po značených stezkách vydat lesnatou krajinou k hradu. Cesta je dlouhá v průměru tři kilometry. V létě navíc v lese můžete sbírat borůvky!

Je docela snadné si představit, jak zde tábořil Karel Hynek Mácha.

Hrad Bezděz patří ke krásám Máchova kraje. Pokud se chystáte na dovolenou k Máchovu jezeru, určitě si nezapomeňte udělat výlet právě sem.

Zdroj všech fotografií: Vlasta Řenčová, Generace 21

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentář