Mířit stále nahoru aneb proč chce člověk vždy to, co nemá ?

Osobní rozvoj / 9.5.2017

Nové a lepší… Nikdy nemáme dost nebo to, co bychom zrovna chtěli. Kdykoli něčeho dosáhneme, okamžitě chceme něco dalšího, nového a lepšího. Ale proč?

Není nic snazšího než chviličku sledovat sám sebe. Zrovna nedávno jsem úspěšně složila zkoušku a po chvilkové euforii mi prolétlo hlavou, že je to jen dílčí úspěch, který směřuje opět výš a dál. A tak si říkám, že člověk vlastně nikdy není spokojený s tím, co zrovna má nebo doposud dokázal.

Mít nebo být?

Mít nebo být? Zásadní otázka, kterou položil Erich Fromm, daleko přesahuje jeho původní ekonomické zaměření. Oslovuje moderní společnost, jež se v posledních letech zaměřuje na pouhé mít, mít peníze, majetek, vlastnit druhé lidi, na které si děláme nárok a přisvojujeme si je. Odpověď na naši otázku „proč chce člověk vždy to, co nemá?“ je v tomto případě snadná. Podle této teorie člověk nemůže být zcela šťastný, protože nikdo nemůže mít všechno, co by chtěl a po čem touží. Proč tedy chceme mít stále víc, ale už neumíme být lepšími pro ty, které milujeme?

„Nechtěj být člověkem, který je úspěšný, ale člověkem, který za něco stojí.“ ALBERT EINSTEIN

Zpropadená závist

Neumíme to, protože jsme po většinu času pohlceni závistí. Nedovolí nám dívat se kolem sebe, ale jen tam, kde nám přijde, že se má někdo lépe. Jedna z nejhorších, zároveň ale i nejlepších lidských vlastností, která nás žene kupředu. Může nás ale také svést na špatnou cestu, protože chceme mít pořád víc – ale kdo chce víc, většinou nemá nic, jak je známo, a to je potřeba si uvědomit. A tak každý musí začít sám u sebe.

Nic není zadarmo

Nejdůležitější však je vzít v potaz, že nikomu nikdy nic nespadlo jen tak do klína, a proto se musíme snažit sami. Nenechme si ale zatemnit úsudek tím, že se poženeme za úspěchy jiných lidí. I kdybychom jich dosáhli neznamená to, že nás by učinily šťastnějšími. Každý z nás je přeci jiný. Máme jiné touhy, sny i cíle. Nejprve si tedy zameťme před svým prahem a přemýšlejme, co je pro nás důležité a žádoucí před tím, než vyrazíme na cestu za štěstím.

„Je jenom jedna cesta za štěstím, a to přestat se trápit nad tím, co je mimo naši moc. “ EPIKTÉTOS

Cesta, kterou zvolíme, nebude jednoduchá a ani krátká, ale musí jí projít každý. Každý bude chtít vždycky víc, než má, to ale neznamená, že jsme špatní lidé – ba naopak. Pokud ale na své cestě zakopneme, je nejlepší vstát, podívat se kolem sebe a hlavně si uvědomit, kam jsme vlastně šli a zda jsme na cestě, která tam vede.

Nepřestávejme snít!

Pokud se ohlédneme a zjistíme, že cesta, po které kráčíme, není ta, jež jsme si vysnili, nezoufejme. Nikdy není pozdě na změnu. A náš cíl může být blíže, než se zdá – a až ho dosáhneme budeme chtít dojít opět dál, což je vlastně v pořádku. Kdyby totiž nikdy nikdo nechtěl víc, než měl, pravděpodobně bychom se ještě dnes houpali na stromech někde v pralese. Tak chtějte od života víc!

„Neodpoutávej se nikdy od svých snů! Když zmizí, budeš dál existovat, ale přestaneš žít.“ MARK TWAIN

Zdroj obrázků: pexels.com

Zdroj citátů: citaty.net

Gabriela Vlasáková

Gabriela Vlasáková

Zanechte komentář