Dívka, již jsi tu zanechal: Příběh plný lásky i bolesti

Literatura / 19.5.2017

Dvě ženy. Francie v době první světové války. Současný Londýn. A jeden obraz, který všechno změní.

Rok 1916, St.Peronne – městečko okupované Němci. Mladá Sophie Lefevrová je manželkou malíře, který musel odejít na frontu. Na památku jí po něm zůstal jen její neobyčejný portrét. Od chvíle, kdy se Němci zmocnili městečka, ocitají se jeho obyvatelé na hranici bídy a pro kousek chleba jsou ochotní riskovat i život.

Po výměně německého velení v městečku začnou vojáci chodit na večeře do hostince, který vlastní Sophie a její sestra. Díky tomu získají trochu jídla pro sebe, svého bratra a děti, které s nimi žijí. Sophie však nemyslí jen na svou rodinu, ale snaží se i pomoct svým sousedům.

Já sama jsem teď byla trochu odvážnější. Dvakrát jsem z německých přídělů ukradla brambory, ze zbytku umačkala pyré, abych skryla, že je jich méně, a kořist odnesla v kapsách sousedům, kteří mi připadali obzvlášť slabí.

Neobyčejný obraz

Zvláštní portrét Sophie zaujme nového německého Komandanta. Ten se snaží se Sophiou sblížit, ale ona odmítá. Postupně však přichází na to, že i Komandant je jen obyčejný člověk, který má své radosti i starosti. Nakonec se rozhodne pro riskantní krok: daruje Komandantovi obraz, po kterém tak velmi touží, výměnou za svobodu jejího manžela.

Komandant na to přistoupí, ale nakonec všechno dopadne úplně jinak, než jak si Sophie představovala.

Přestala jsem pro něj být lidskou bytostí. Snažila jsem se vzpomenout si, jaké to bylo, když jsem bývala víc než jen věc, když jsem i ve světě plném Němců měla svou důstojnost, vzbuzovala jsem úctu, ale šlo to těžko. Celý svět jako by se scvrknul na tohle nákladní auto.

Současný Londýn

Rok 2006, Londýn. Liv Halstonová, mladá vdova, žije sama v nádherném domě, který navrhl její zesnulý manžel, který byl architektem. Ani čtyři roky po jeho smrti nedokáže normálně žít. Jediná věc, která jí přináší alespoň trochu radosti, je zvláštní obraz dívky, který dostala jako svatební dar.

Během jednoho hrozného večera se seznámí s Paulem, který jí zachrání. S Paulem, kterého políbí. A poprvé od smrti manžela se necítí provinile. Její vztah s Paulem se rozvíjí do doby, než ji kontaktují dědici po malíři Lefevrovi. Tvrdí, že obraz byl ukraden a chtějí ho zpátky. Liv zjistí, že Paul pro ně pracuje, a rozhodne se, že si obraz ponechá. Je jí jedno, že může přijít o všechno. Je odhodlaná o portrét Sophie bojovat i navzdory tomu, že okolí její rozhodnutí odsuzuje.                                                     

Postavila si Dívku, již jsi tu zanechal na polici, jako by jí měla dodávat inspiraci. Přistihne se, že se teď na ni pořád dívá, jako by si uvědomovala, že už jim zůstává jen málo času. Pomoz mi najít odpověď, Sophie. Nebo mi aspoň napověz.

Příběhy, které spojuje portrét dívky

V knize sledujeme dva příběhy, které na první pohled spolu vůbec nesouvisí, ale jsou si blízké. To dělá celou knihu propracovanější a zajímavější. Čtenář je ihned vtažen do děje, i díky tomu, že si spisovatelka Jojo Moeys důkladně nastudovala historické období, ve kterém se Sophiin příběh odehrává. Oceňuji i postavy. Žádná z nich není jen dobrá nebo špatná, každá má své vlastní důvody, proč koná tak, jak koná. Zároveň jsou postavy hlavními hybateli děje – ne nějaká hra osudu, ale oni sami rozhodují o tom, co bude, netuší, jaké následky budou mít jejich činy, avšak zároveň doufají, že se stane to, co si přejí.

Hlavní hrdinky, Liv i Sophie, mají něco společného: obě nedobrovolně opustili jejich manželé, po kterých jim zůstal jen obraz, obě jsou odvážné, obě bojují za to, co milují a po čem touží.

„Takže tohle všechno… ten obraz, dům… došlo mi to, když jsem slyšela, co se stalo se Sophií. Jsou to jen věci. Narovinu, ať si klidně vezmou vše. Jediné, na čem záleží, jsou lidi.“ Podívá se na jeho ruce a hlas jí přeskočí. „Záleží jen na tom, koho miluješ.“

Sophie neví, co ji čeká, když se dostane ven z nákladního auta, které ji veze do neznáma. Liv neví, jak dopadne soudní proces, který má rozhodnout, zda bude obraz patřit jí, nebo malířovým dědicům. Jak skončí jejich příběhy?

„Nevěděl jsem, co je skutečné štěstí, dokud jsem nepotkal tebe.“

Jojo Moyes je britská spisovatelka a novinářka. Narodila se v roce 1969 v Londýně. Je jednou z mála autorek, která dvakrát získala cenu pro nejlepší romantickou knihu roku. V Česku vyšly její romány Než jsem tě poznala, Poslední dopis od tvé lásky, Dívka, již jsi tu zanechal, Stříbrná zátoka, Jeden plus jedna a Život po tobě.

Kniha vypráví nádherný příběh o tom, že svět je vnímán subjektivně na základě informací, které o něm zrovna máme. Ale pravda, ta je o mnoho barevnější a složitější. Jedno je však jisté: život by se měl žít pro lidi, ne pro věci.

Navzdory nelehkým osudům hlavních hrdinek jde o příjemné čtení s romantickým nádechem. Jojo Moyes nezapomíná ani na smysl pro humor – nejvíc mě pobavilo, jak se Sophie snaží skrýt prasátko nebo jak se Liv s Paulem potkají v gay baru. Musím taky pochválit zajímavé vedlejší postavy, ať už se jedná o Komandanta, příbuzné a sousedy Sophie, nebo Paula či gotičku Mo, Livinu kamarádku.

Osudy Liv a Sophie jsou poutavě propojené prostřednictvím obrazu a prolínání časových rovin je výtečně zvládnuté.

Dívka, již jsi tu zanechal

Originální název: The Girl You Left Behind

Vydavatel: Ikar

Rok vydání: 2015

Počet stran: 432

Překlad: Lucie Mikolajková

Obálka: Kateřina Stárková

Zdroj fotografie: pixabay.com, www.bux.cz

0 95 100 1
95%
Average Rating

Dívka, již jsi tu zanechal

I když se jedná o romantickou knihu, není to výhradně ženské čtení. Na své si přijde každý, kdo má rád nečekané a originální zápletky a realistický popis jednotlivých událostí.

  • Celkové hodnocení
    95%

Štítky

Jana Mišúnová

Zanechte komentář