palety v exteriéru

Nábytek z palet hraje prim

Design / 22.3.2013

Chcete ve svém bytě něco originálního, ale nemáte na to kupovat drahé kousky? Vsaďte na dřevěné palety, které vašemu bydlení dodají šmrnc!

Odkud se vzaly?
Dřevěné palety nebo taky europalety jsou běžně využívány na export zboží a většinou končí na skládkách. A přitom toho těch pár prken a špalíků ztlučených k sobě zvládne tolik!

Patříte mezi lidi, kteří se velkým obchodním řetězcům s nábytkem vyhýbají jako čert kříži a raději by zabrousili do antiku pro zajímavý konferenční stolek nebo starou almaru z padesátých let? Pokud vás baví originální kousky, které jen tak nenajdete v katalozích, vsaďte na dřevěné palety, které jsou současným trendem interiérů i zahrad.

Palety na zahradě

I na zahradách najdou palety své místo!
zdroj zleva: theinspiredroom.net, juxtapost.com, 1001pallets.com

Možná vás tento fenomén minul a vy si nedovedete představit, co vlastně jde z takové palety udělat. Možnosti jsou v podstatě neomezené. Výtečnou službu udělají palety coby zahradní nábytek. Jednak z nich můžete udělat posezení s barevnými polštářky a měkkými sedáky, použít jako stolek na odkládání náčiní a konve nebo z nich jednoduše udělat místo, v němž si budou hovět bylinky a kytičky.

Své neodmyslitelné místo mohou najít i v interiéru samotném. Palety můžete použít na skříňky, věšáky, poličky, postele, pohovky nebo konferenční stolky! Tato alternativa nábytku má hned několik plusů. Nejenže podpoří váš kladný vztah k životnímu prostředí a bude tzv. „eco friendly“, službu splní i coby levná a trendová alternativa pro všechny, kteří mají hluboko do kapsy. Nebo pro ty, kteří mají chatu nebo chalupu. Právě tam člověk mnohdy šetří na každém kusu nábytku a takové letiště na spaní z palet doplněno o pružinovou matraci by mohlo být tou správnou volbou pro spokojenou noc! Jedna paleta vás nemusí stát ani korunu, pokud jste ochotni obejít tiskárny, sklady, stavebniny či stavby. Mohou vám je věnovat zadarmo, nebo za drobný poplatek, který se pohybuje okolo 100,-. Sázkou na jistotu pak budou výkupny palet.

Možná si říkáte: „Je to pěkné, ale nevím, jak bych to začlenil/a do bytu.“ Vsaďte na svou intuici a prohlédněte si neskutečné množství inspirace, kterou najdete například na sociální síti Pinterest. (Hledat můžete buď pod klíčovým slovy pallet, nebo pallets.) Výtečné nápady z bytů, domů i zahrad vám možná otevřou nové obzory a dodají myšlenku, jak tomu vdechnout život i u vás doma.

Palety coby postele a pohovky

Použijte palety na pohovku i postel!
zdroj zleva: pinterest.com, vtwonen.nl, hearty-home.com

Kancelář z palet

Dřevěné palety najdou své místo i v kancelářských prostorech. Dovedete si představit mít stůl ze samých palet?

paleta-kancelar

zdroj: 1001pallets.com

Jak palety ošetřit?

Dřevěné palety nejsou z kdovíjak kvalitního dřeva, stejně tak si výrobci nedělali velkou hlavu s jejich obrušováním. Proč taky – koho by napadlo, že je někdo vezme přes práh a bude na nich spát?  Tahle „špinavá“ práce tedy čeká právě na vás. Ošetřovat paletu nemusíte v případě, že ji použijete na zahradu.  Tam ji můžete nechat napospas svému osudu, maximálně trochu obrousit a nabarvit.

V bytě je ovšem povrchová úprava naprostou nutností. Nejprve je třeba europalety zbrousit. Ideální bude, když si od tatínka, strejdy nebo kamaráda půjčíte kotoučovou brusku se smirkovým papírem. Ušetří  vám čas. (A pokud už brusku ve svém nářadí máte, ušetříte čas dvojnásobně – nemusíte ji shánět!) Zbrousit přitom můžete hlavně vnější plochy a hrany. Jakmile budete mít tuto část za sebou, použijte lak či krycí barvu. Zajímavý efekt patiny vytvoříte tehdy, když již uschlou paletu natřenou barvou jemně obrousíte.

Důležitá je i bezpečnost. Jestliže dáváte dvě palety na sebe či vedle sebe, vždy je nutné upevnění. Myslete na to!

Plaety v interiéru

Vystavte si knihy i obraz!
zdroj zleva: myhomerocks.com, pinterest.com, maxandmeblog.blogspot.com

A co říkáte na konferenční stůl?

Přimontováním koleček a připevněním skleněné tabule získáte originální doplněk pro odkládání ovladače, misky s oříšky nebo vázy s tulipány!

Stůl z palet

zdroj: mobius-living.co.uk

Na co si dávat pozor?

Palety jsou pevné a vydrží toho hodně. Je to koneckonců jejich velká devíza a v jejich původní roli nutností. Problémem to může být však ve chvíli, kdy se rozhodnete použít palety jako rám postele, který obvykle disponuje roštem. Co tím chceme říct? Je třeba myslet na kvalitní matraci. V tomto případě bude nejlepší vysoká a pružinová. Zaručí, že váš odpočinek bude kvalitní! Pozor si dejte i ve chvíli, kdy plánujete využití dřevěné palety v dětském pokoji. V takovém případě to chce opravdu důkladnou povrchovou úpravu, protože jemné dětské prstíky si o třísku skoro říkají!

Palety toho zvládnou víc, než jejich tvůrci zamýšleli. Svou roli vděčně zastanou i v našem každodenním životě. Nezapomeňte však na to, že v tomhle případě je třeba volit takový nábytek citlivě. V moderním interiéru s konfekčním nábytkem a mnoha doplňky může vypadat trochu nepatřičně, pojďme si to veřejně přiznat. Promyslete proto jejich využití důkladně a řiďte se heslem, že méně je více. Europalety v jakémkoliv interiéru jsou velmi výrazným prvkem. Dopřejte mu proto pozornost a snažte se místnost udržet v čistém a jednoduchém stylu.

Zdroj perexové fotografie: prudentbaby.com

Silvie Olbrichová

Silvie Olbrichová

V duši stále malá holka, která má ráda milé lidi, hřejivé slovo, motivační citáty a fotografie. Inspiraci hledá všude kolem sebe a nachází ji i tam, kde ostatní ne. Miluje, když den prožije naplno a napíše hezký článek. Kontaktovat ji můžete na silvie.olbrichova@generace21.cz

Zanechte komentářVaše názory

 • Ely

  To jsou opravdu vynikající nápady, skvělá inspirace! 🙂 Snad si na palety vzpomenu, až se konečně někdy odstěhuju z koleje, budu si zařizovat podnájem a budu potřebovat levný a praktický nábytek ^^

 • Silvie Trebatická

  Ely, děkujeme za příjemný komentář. Pevně doufáme, že budeš ve svém novém podnájmu (který určitě brzy přijde) spokojená! A bude Ti dělat společnost třeba i ta paleta! 🙂

 • Patrik

  Bral bych hned tu pohovku na balkon. To by byla letní pohodička 🙂

 • tom

  skvěle napsané

 • Martina K.

  Plánujete vytvořit celou fotogalerii nábytku z palet? Jako čerpání inspirace bych to určitě uvítala! 🙂

 • Petra Pospíchalová

  Krásná ispirace, Silvi 🙂