Rychle a zběsile 8: Není rodiny bez krize

Film / 15.4.2017

Autor:

Dominic Torreto musí zradit svou rodinu, aby zachránil svou rodinu. Nechybí zadky, auta ani destrukce – a hlavně to bude zběsilé! 

The Fate of the Furious / Fast 8

akční

USA / Francie / Kanada / Velká Británie / Samoa, 2017, 136 min

Režie: F. Gary Gray

Hrají: Vin Diesel, Dwayne Johnson, Jason Statham, Charlie Theron, Kurt Russel, Michelle Rodriguez a další

Je to už šestnáct let, co do kin dorazilo první Rychle a zběsile,- kdo by v té době čekal, že se film dočká sedmi dalších pokračování. Od pouličních závodů a krádeží se série dostala do světa hi-tech špionážního boje, ubylo závodění a přibyla absurdita. Ubyla také postava, která byla vedle Dominica Torreta tím, co dělalo Rychle a zběsile rychlým a zběsilým. Paul Walker před smrtí producentům sdělil, že by si přál, aby byl snímek zase více o autech a rychlosti než o zběsilosti a modrých plátnech.

Po poslední akci se rodina rozutekla do světa. Dom a Letty si užívají líbánky na Kubě. Proč Kuba? Žije zde Domův bratranec, je tu krásně a samozřejmě Kubánci svá stará americká auta „tuní“ a jsou schopni pod kapotu Impaly narvat i lodní motor. Jenže ani v takovém ráji není vše dokonalé. Doma dožene ZASE jeho minulost, tentokrát je na to sám. Vlastně hůř, musí zradit své blízké.

Rychle a zběsile! Rychle, nebo zběsile? Zběsile!

První tři díly byli spíše o rychlosti a autech a mně osobně přirostly k srdci. Bylo mi sedm, když Bryan udělal ze staré, rozpadlé Supry nádhernou oranžovou káru, která to na čtvrt míle málem natřela Challengerovi s obřím motorem. Rychle a zběsile pro mne bylo něčím, co bych chtěl jednou sám zažít. Vytunit si auto a žít na čtvrt míle.

Od čtvrtého dílu se z idey Rychle a zběsile začalo něco vytrácet – ono „rychle“. U osmičky jsme se dostali do fáze, kdy zůstalo jen „zběsile“. Jak jinak si například vysvětlit závod na Kubě – auta se řítí ulicemi Havany, Dom řídí na rozdíl od druhého jezdce rozpadající se vrak, do cíle musí jet Dom na zpátečku, do toho mu div nehoří motor – a přes to vše nakonec vyhraje. Auto jedoucí na vyšší převodový stupeň proti couvajícímu autu? A vyhraje couvající, aha!

Už jen podle vzhledu je zřejmé, že Dominic (jedoucí ve vraku) nemá moc šancí. I když …

Je to vůbec možné?

Bohužel tato scéna není nejvíce „WTF“ moment. Během filmu jich je nespočet. Při dešti aut se budete jen a jen divit. Ano, mnoho nových aut má parkovací asistenty, jsou tudíž schopna jet sama a nejspíše by je nějaký hacker mohl zneužít, ale v tak velkém podání to působí komicky. Stovka splašených aut, to je hodně divné, hlavně když připomínají svými pohyby spíše kreslené postavičky. Další moment, kdy se budete divit, je scéna, kdy se Dom v dalším ze svých aut bude přetahovat s pěti jinými.

Těch pět dalších aut má dohromady výkon při nejmenším 2500 koní, Domovo auto přesto zůstane na místě a nakonec ostatní auta přetlačí. Fyzika mi sice úplně nešla, ale i to množství NO₂ by Domovi stačit nemělo. Poslední věc, která se do filmu nehodí, je ponorka. Proč je hrozbou pro svět a tým jí musí zastavit? Jaderné hlavice, co jiného. Bitva mezi auty a ponorkou, to tu ještě nebylo – a snad už ani nebude.

Fotografie sama o sobě působí nereálně, ve snímku je tento pocit daleko silnější.

Dobrý film, nebo špatný? Dobrý!

Přes všechny výše zmíněná negativa je film dobrý. Jen musíte smířit s tím, že je to všechno prostě na efekt – a pokud s tím budete počítat předem, budete z filmu nadmíru nadšeni a i scéna se „zombie“ auty vás vlastně bude bavit. V kombinaci velkého popcornu, plátna a party přátel nebudete zklamáni. Snímek jede v duchu předchozích dílů. Velkolepá akce, sranda a auta. Rychlost nechybí, jen není alfou a omegou. To, že všichni hrdinové ve filmu potřebují ke všem svým zkušenostem a schopnostem hromadu štěstí, je už takový nešvar Hollywoodu.

Už žádná rodina a Dominic Torreto jako před šestnácti lety.

Více než o autech je film o příběhu. Z celé série je dost možná nejpropracovanější – i když o něj vlastně nikomu vůbec nejde. Dialogy jsou většinou krátké a snaží se být vtipné. Hlášky Teje a Romana dokonce někdy vtipné jsou, stejné tak jsou někdy Domovy filozofické myšlenky o životě hluboké – jak to vyjde. Ale kdo zaslouží největší poklonu za svůj herecký výkon? Jedno malé, vtipné a kouzelné mimino, které ve scéně s Jasonem Stathamem naprosto zazáří! A pak vlastně i samotný Statham, kterému komediální poloha sedí.

I když to tak možná nevypadá, film se mi líbil, ale spíše než kvůli němu samotnému je to díky tomu, že do série přinesl něco jiného. A začal se brát s nadhledem. Vlastně se těším na další díl, vlastně se těším na úplně poslední jízdu této party a na den, kdy si budu moct všechny díly pustit najednou.

Zdroj všech fotografií: CinemArt

Zdroj videa: youtube.com

0 64 100 1
64%
Average Rating

Rychle a zběsile 8

Pokud jste petrolhead, budete z filmu nadšení, je tu pár super aut, za kterými by se na ulici otočila i vaše přítelkyně. Dost možná by se s vámi otočila i za pozadím některých slečen, které ho ve snímku rády vystavily. A dost možná ze snímku bude vlastně více nadšená než vy. Tak či tak je Rychle a zběsile 8 velmi dobrým akčním filmem. Není dokonalý, ale to mu odpustíte. Jen se bojím, co přijde příště - Antonov už Dom a jeho parta zničili, nyní čelili ponorce a příště? Snad to nebude ISS. Každopádně ten film má koule, teda kola!

 • Akční scény
  80%
 • Herecké výkony
  65%
 • Scénář
  60%
 • Reálnost
  40%
 • Vtip
  75%
Jakub Fejsák

Jakub Fejsák

Hrdý student PedF UK, milovník punk rocku a focení.

Zanechte komentář