Cristian Mungiu skládá Zkoušku dospělosti

Film / 27.4.2017

Autor:

Režisér Mungiu přichází do kin s rodinným dramatem, v jehož středu stojí dospívající dcera a její otec. Kdo z nich ale musí složit onu zkoušku dospělosti?

Zkouška dospělosti (Bacalaureat)

drama

Rumunsko / Francie / Belgie, 2016, 128 min.

Režie: Cristian Mungiu

Hrají: Adrian Titieni, Maria-Victoria Dragus, Lia Bugnar, Malina Manovici, Rares Andrici, Vlad Ivanov a další

Nový snímek rumunského tvůrce Cristiana Mungiuho nás přenáší do velmi úzkého kruhu rodiny žijící na malém městě v Transylvánii. Dceru Elizu právě čeká zásadní událost: maturitní zkouška, na jejíž výsledku závisí její další životní cesta. Eliza je nadprůměrná studentka a s intenzivní podporou svého otce, lékaře Romea, se už delší dobu připravuje na studium v Anglii. Zkouška je tak spíše formalitou a nikdo neočekává, že by ji Eliza nezvládla s potřebnou kvalifikací. Do přesně načrtnuté cesty, která se spíše než dospívání podobá matematické rovnici, však vstoupí nečekaná překážka.

Od prvního záběru film syrově a realisticky zobrazuje nezáviděn hodné místo k životu hlavních hrdinů. Předměstí transylvánského maloměsta je plné potulujících se psů, drobného vandalismu a skupinek lelkujících výrostků, kteří vás podezřele sledují na každém kroku. Ačkoli je Romeo lékař a jeho dcera studuje kvalitní školu s vidinou dalšího vzdělávání a života v idealizované Anglii, rodina rozhodně nežije v harmonii.

Romeovo manželství se pomalu rozpadá a se ženou Magdou spolu zůstávají především kvůli dceři. Život na takovém místě s sebou pak přináší spoustu drobných neštěstí, jako vandaly rozbitá okna a ohnuté stěrače nebo přejetý zatoulaný pes při cestě domů. Divákovi nezbývá než po celou dobu hlavního příběhu přemýšlet, zda jde o čirou náhodu, nebo o něco víc. Předně se ale jedná o symboliku, která dokresluje marnost života na takovém místě a vysvětluje zarputilou Romeovu snahu dostat svou dceru co nejdál to půjde.

Otázkou však je, jestli Eliza opravdu chce opustit své rodné město a zda si skrze ni pouze její otec nechce splnit své vlastní neuskutečněné sny. Do klasického konfliktu mezi rodičem, který chce pro své dítě to nejlepší, a dospívajícím potomkem, pro kterého je v danou chvíli tím nejlepším úplně něco jiného a navzájem nedokážou pochopit své jednání, vstupuje nečekaně a ostře okolní svět. Cestou do školy je Eliza přepadena a útočník se ji pokusí znásilnit. To se mu sice nepodaří, ale v mladé dívce to zanechá těžké trauma, které negativně ovlivní její psychiku v době nejdůležitějších zkoušek jejího života.

Za každou cenu

Zkouška dospělosti je zvláštní film – a přitom tolik podobný spoustě dalších nezávislých snímků, především z francouzské produkce, která má své dlouhé prsty i zde. Já osobně si někdy říkám, proč se takové filmy vlastně točí. Jejich kvalita je nesporná, jsou to ale filmy natolik reálné, že nemohou nabídnout nic jiného než samotný život.

Nálada, která nás celý snímek provází, je vlastní snad každému člověku napříč planetou – a nemusí zrovna žít ve špinavé čtvrti uprostřed Transylvánie. Pocit, že ačkoli se snažíte dělat všechno tak, jak nejlépe umíte, navíc pro druhé a ne pro sebe, svět se vám hroutí pod rukama. Eliza si prošla traumatickou zkušeností, ale její otec ví, že jediná možnost, jak neskončit stejně jako on, je složit maturitní zkoušku na výbornou. Přestože má teď v hlavě úplně jiné starosti a zkouška je pro ni jen vzdáleným, snovým a nereálným problémem. To samozřejmě vztahy mezi Romeem a Elizou zkomplikuje a úhel pohledu na stejnou věc se rozevírá. Fakt, že Eliza není momentálně v nejlepší kondici ke skládání zkoušek, které mají rozhodnout o její budoucnosti, navíc vede Romea ke krokům, které by nikdy dříve neučinil.

Pro rodiče a děti je občas těžké najít společnou řeč.

Rumunsko, symbol korupce

Snímek se sice věnuje bezvýhradně aktuálnímu problému tříčlenné rodiny, v rámci kterého prosakují na povrch další křivdy, nicméně cítit je i celospolečenský dosah. Příběh kritizuje poměry v Rumunsku, a to nejen místní životní podmínky, ale také státní aparát prolezlý korupcí.

Romeo si zakládá na své pověsti neúplatného muže, který podobné jednání nesnese. Jeho životní situace ho ale nakonec dožene k tomu, že musí použít, jak sám ve filmu říká, „jejich zbraně“. Aby Elize alespoň nějak ulehčil její postavení u zkoušek, dostane se do kolotoče laskavostí, služeb a protislužeb, ze kterého se těžko dostává. Zkouška dospělosti je film o tom, jak si nejčistší z nejčistších musel ušpinit ruce a poté to obhájit před svou dcerou – a hlavně před sebou samým.

Pomalé tempo, které chytne

Nejnovější snímek Cristiana Mungiuho je čirý minimalismus. Film je založený na dialozích a Adrianu Titienim, který v roli Romea opravdu exceluje. Přestože s jeho kroky nemusíte vždy souhlasit, naprosto ho chápete a není pochyb, že jedná podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

Bezvýchodnost situace, která se snoubí s klidem, se kterým ji Romeo přijímá, je téměř hmatatelná. Měl plán, ten se hroutí, ale vždy se lze vydat jinou cestou a pokusit se zachránit, co nejvíc. Zároveň se ale nedočkáme žádného happyendu, ve kterém by otec svými promyšlenými kroky celou situaci zachránil. Něco mu zkrátka vyjde, něco ne. A za všechno, co mu vychází musí zaplatit určitou cenu.

Mungiu vypráví příběh pomalu a soustředí se na momentální prožitek. Tlačí na naprosté ztotožnění se diváka s hlavní postavou, k čemuž mimo jiné používá dlouhé detailní záběry se zdánlivě bezvýznamnou náplní. Právě tyto aranže, jako je nekonečně Romeovo krájení jablka, pomáhají k realismu, který z filmu přímo čiší. Konec je relativně nejednoznačný a hlavní otázkou tak zůstává, kdo čelil své zkoušce dospělosti?

Zdroj všech fotografií: Aerofilms

0 82 100 1
82%
Average Rating

Zkouška dospělosti

Rumunský režisér Cristian Mungiu přináší do kin svůj nejnovější snímek Zkouška dospělosti. Minimalistické rodinné drama nás zanese do malého města uprostřed Transylvánie, kde není jednoduché žít a za úspěch musí každý zaplatit svou cenu.

 • Herecké výkony
  88%
 • Příběh
  80%
 • Kamera
  80%
 • Režie
  80%

Jan Rys

Zanechte komentář