Mezikulturní jazzový koncert v Jazz Docku

Hudba / 14.4.2017

Cirilic & Oran Etkin Trio ukázali, že jazz může být opravdu nářez. Jejich koncert se vyprodal do posledního lístku.

Světoznámý newyorský jazzman a držitel ceny Grammy, vynikající saxofonista a klarinetista. To je Oran Etkin. Tento izraelský hudebník, který je trvale usazený v New Yorku, se u nás neobjevil poprvé. V rámci festivalu Mladí Ladí Jazz vystoupil na českém pódiu, a ani tentokrát své publikum nezklamal. Spolu se skupinou Cirilic totiž 6. 4. vyprodal pražský Jazz Dock.

Začátek koncertu odstartovala skupina Cirilic, kterou tvoří ruský kytarista Kirille Yakovlev, kontrabasista Taras Voloschuk a holandský tenorsaxofonista, flétnista a pianista Cyrille Oswald, který je již dlouho dobu výraznou osobností na české jazzové scéně. Tuto kapelu založili před několika lety a s oblibou hrají směs jazzu, alternativního rocku a world music. Během čtvrtečního večera v Jazz Docku měli doprovod na bicí v podání Slováka Dušana Černáka. V této sestavě tvořili opravdu kosmopolitní kvartet a celý večer se doslova nesl na vlnách mezikulturních hudebních tradic.

Po krapet zdlouhavém zvučení, kdy někteří posluchači v publiku začali už nedočkavě přešlapovat, nastoupil očekávaný Oran Etkin se svým triem. Posléze všichni zapomněli na delší pauzu a nechali se unášet naprosto fenomenálním hraním na saxofon a klarinet, v doprovodu Dušana Černáka – bicí a Marcose Varela z Texasu – kontrabas až do konce koncertu.

Avšak neměnilo to nic na tom, že Oran patří k nejlepším jazzmanům současnosti. Již od pěti let se začal učit hře na piano, posléze na housle, saxofon a klarinet. Do své tvorby vnáší především poznatky z cest po celém světě. Rád si totiž zaimprovizuje s tamními obyvateli, například z Indonésie. Dokonce i samotné album Gathering Light, které vyšlo v roce 2014, vzniklo na cestách napříč světem. Můžeme tak v jeho práci zpozorovat hudební vlivy Afriky, Dálného východu, Evropy i rodného Izraele.

This slideshow requires JavaScript.

V rámci festivalu se zúčastnil i podprojektu Mladí Ladí Dětem, a to i v loňském roce. Jedná se o hudební a vzdělávací program, který je zaměřen na ty nejmenší. Sám Oran Etkin již delší dobu spolupracuje s dětmi a vede je od nejútlejších let k hudbě. Díky workshopům, které festival nabízí, je tak dětem umožněno seznámit se etablovanými hudebníky, kteří mají co nabídnout. S Oranem Etkinem jste měli možnost seznámit se v Brně, Děčíně a v Praze.

Tento nadaný umělec, který úspěšně odstartovává svou hudební kariéru, působí i jako pedagog v New Yorku, na hudební škole pro děti. Jeho práce je založena na výukové metodě s názvem Timbalooloo Music, kterou sám vytvořil. Důležitým aspektem této metody je hravost a rozvíjení fantazie.


Zdroj miniatury a úvodní fotografie: oficiální stránky interpreta

Zdroj fotografií v článku: oficiální facebook festivalu

Zdroj videí: youtube.com 

Karolína Grofová

Karolína Grofová

Music is my love/life

Zanechte komentář