Sado MASO pro vaši psychiku: Vegetariánka vás rozhodně nenechá klidnými

Na talíři / 24.5.2017

Vegetariánství jako projev psychického onemocnění? Tato kniha vám ukáže, že velmi záleží na úhlu pohledu. To je však jediné, v čem budete mít po jejím přečtení jasno.

O autorce

Jihokorejská spisovatelka Han Kang (1970) vystudovala korejskou literaturu a za své povídky a básně získala několik ocenění. Vegetariánka je jejím prvním prozaickým počinem, který se dočkal anglického překladu a následně i prestižní mezinárodní Man Bookerovy ceny.

Strhující příběh mladé Korejky Jonghje ve mně po otočení poslední strany rezonoval ještě dlouho. Na jednu stranu jsem nějak nemohla vstřebat, co že jsem to vlastně právě přečetla, na tu druhou ve mně však zápletka i vnitřní rozhárání všech hlavních postav zanechaly silný dojem a pocit, že tak trochu vím, co prožívají.

Sama totiž poslední dobou téměř dennodenně páchám společenskou sebevraždu – přiznat se a neustále ostatním připomínat, že se stravujete vegansky, rozhodně není v naší společnosti procházka růžovým sadem. To, s čím se běžně potýkám, však korejská mentalita ještě několikrát násobí. Když pak na povrch vyplynou i další souvislosti – tedy že má podivné chování hlavní hrdinky co do činění s psychickými problémy a přidá se navíc i dějová linka se sexuálním až pudovým zabarvením (aneb jedno větší tabu než druhé), začíná teprve pořádná mela.

Bez masa = bez rozumu?

Kniha je rozdělena do tří částí. Ačkoliv byste podle názvu mohli očekávat, že bude hlavním motivem vegetariánství, není tomu tak. Odmítání masa (a všech ostatních živočišných produktů) je v tomto příběhu jen vyústěním mnoha faktorů, které na hlavní hrdinku v průběhu celého jejího života působí. Velkou měrou se na tom podílí specifická korejská kultura, značně stereotypní rozdělení genderových rolí a z něj vyplývající nerovnost mezi muži a ženami v této společnosti.

Vegetariánství či veganství zde tedy není vyobrazeno jako etické osvícení či touha po zdravém životním stylu. Naopak je spíše určitým typem protestu a prostředkem k vymanění se z všudypřítomného tlaku, svazujících norem a očekávání, které se na ženy hrnou ze všech stran již od útlého dětství. Nechybí ani sexuálně laděná zápletka, která také balancuje na hraně normálnosti a morálnosti.

Genderová dimenze tedy v ději hraje první housle. Z tohoto úhlu pohledu se ve zkratce jedná o příběh o společenském útlaku žen, jenž je obecně přijímaný a považovaný za samozřejmý. Autorka čtenáři postupně vykreslí obraz korejské společnosti, která je velmi upjatá a konzervativní. Role ženy je v ní jasně definovaná a jakákoliv vybočení jsou tvrdě trestána.

Jonghje se však provinila hned několikrát – s vegetariánstvím přestává plnit roli poslušné manželky, hospodyně i dcery. Porušuje také jiná pravidla (například ráda chodí bez oblečení, které ji zbytečně omezuje), dokonce se zdá, jako by neměla „lidské“ morální zásady. Při čtení vám na mysl vytane nespočet otázek – je její vegetariánství jen protestem proti genderově podmíněnému útlaku? Či se jedná o psychickou poruchu? A kde je vlastně ta hranice? Co jsme my a co je výsledkem naší socializace a výchovy?

„Čeho tím chceš dosáhnout? Jestli nebudeš jíst maso, celej svět se proti tobě spikne a sežere tě zaživa! Jen se na sebe podívej, podívej se na sebe do zrcadla, jak vypadáš!“

Dostane se vám pod kůži

Kniha vás zaujme již obálkou, na které je vyobrazen kus syrového masa v kontrastu s křehkou květinou – její význam vám však dojde až po přečtení celého příběhu, nebudu jej tedy nyní odhalovat.

Palec nahoru si zaslouží také excelentní překlad, bez nějž by děj rozhodně nebyl tolik strhující. Slovní obraty a přirovnání jsem hltala jedno za druhým, zároveň mi umožnily (i když s husí kůží a děsem v očích) vcítit se do přece jen poněkud odlišného korejského kontextu.

Pro mě osobně se tato kniha stala velmi srdcovou záležitostí a impulzem k bolestivému znovuuvědomění, že budu-li plavat proti proudu, budu mít sice svědomí čistší, častěji však budu narážet na všemožné překážky a mrtvé ryby, které se proudem nechávají unášet a nespokojeně zaplácají ocasem právě pouze v situacích, kdy si všimnou někoho, kdo víří jejich vodu.

Knihu rozhodně můžu doporučit všem, kteří v příbězích hledají hlubší smysl a přesah, jenž čtenáře donutí zamyslet se nad společností, v níž žije. Každý si v ní nejspíš najde to, co je pro něj tím nejpalčivějším niterním problémem, rozhodně vás však tato kniha nenechá chladnými. Anebo že by to bylo naopak? Možná se po její přečtení stanete ještě chladnějšími…

Vegetariánka

Autor: Han Kang

Nakladatelství: Odeon, 2017

Počet stran: 208

Cena: 200 Kč

Více informací naleznete na stránkách internetového knihkupectví Bux.cz

Zdroj fotografií: Adéla Svobodová, Generace 21

Adéla Svobodová

Adéla Svobodová

Vaření i psaní jsou společně se sportem jedny z mých nejoblíbenějších způsobů seberealizace. A protože se řídím heslem "Dělej víc věcí, které tě dělají šťastnou!", stala jsem se součástí tohoto portálu. Vždy budu ráda za Vaše komentáře, připomínky či nápady.

Zanechte komentář