Jihočeský zámek opředený pověstmi

Cestování / 13.4.2017

Kdy se zámek Červená Lhota stal skutečně červeným a proč si jej filmaři oblíbili, obzvlášť při natáčení pohádek?

V jižních Čechách není o zámky, můžeme rovnou říct i pohádkové zámky, nouze. Jedním z dalších skvělých příkladů je i Červená Lhota, která láká turisty, romantiky, filmaře i sběratele příběhů. Proč byste ji měli navštívit?

Jak se bílý zámek zbarvil do červena

Že Červená Lhota původně nesla bílý nátěr, se ví s jistotou. Spisovatel Bedřich Kamarýn ve své próze Kábové z Rybňan (což je nejstarší rod, který Červenou Lhotu vlastnil) vypráví o ženě rytíře Káby, která proslula svou krutostí a hamižností a byla posedlá ďáblem. Jedné noci zmizela, tělo se nenašlo, pravděpodobně skončila v pekle. Na zdech pod oknem, z něhož měla vypadnout, však ulpěly krvavé skvrny, které se nikomu nepodařilo smýt. Nezbylo tedy nic jiného než natřít celý zámek na červeno.

Co je na této pověsti pravdy a co smyšlenek, to se asi dnes již nedozvíme. Nechť si každý návštěvník zvolí variantu, která je mu příjemnější.

Interiér se podobá dalším jihočeským zámkům, přesto má Červená Lhota spoustu nezaměnitelných prvků.

Renesanční a barokní přestavby

Červený nebo bílý, zámek vyniká především architekturou. Právě Jan Kába z Rybňan začal původní gotickou tvrz renesančně upravovat, ale největší rozkvět zažila Červená Lhota na konci třicetileté války. Roku 1641 ji začal nový majitel, významný český šlechtic Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka, přestavovat do barokní podoby, podařilo se mu kompletně předělat první patro.

Červená Lhota ve filmu

Díky svému reprezentativnímu vzhledu, romantickému rybníku kolem dokola a lokaci uprostřed nádherné přírody se Červená Lhota zapsala do srdcí mnoha Čechů především účastí v oblíbených českých filmech a pohádkách.

Vlasta Janečková zde v sedmdesátých letech natočila pohádku Zlatovláska, kde si hlavní role zahráli Jorga KotrbováPetr Štěpánek. Ačkoliv byla tato pohádka, původně sepsaná Karlem Jaromírem Erbenem, ztvárněna v mnoha divadelních i filmových verzích, právě tento film se dočkal asi největší popularity.

Červená Lhota se stala nedílnou součástí mnoha pohádek. Není se čemu divit, pohled na ni je úchvatný téměř ze všech stran.

Dalších filmů a pohádek je celá řada. Pan Vok odchází, Svatby pana Voka, O Štěstí a kráse, Pan Tau a další. Kromě toho se Červená Lhota stala i námětem v literatuře, zmíníme jen jména Aloise JiráskaAntonína Sovy.

Půjčte si lodičku!

Ceny se pohybují dle jednotlivých prohlídkových okruhů od 30 do 100 korun. Uplatnit můžete studentské slevy, děti mají zlevněné vstupné. Půjčovna lodiček má stejnou otevírací dobu jako zámek, na půl hodiny za veslici zaplatíte 80 korun. Vyplatí se, zvlášť v letních měsících, loďku předem rezervovat.
Návštěvníci si mohou vybrat ze tří prohlídkových okruhů – Historických pokojů, podkrovních pokojů a sklepení. Kromě toho se můžete projít v zámeckém parku a přilehlé oboře a samozřejmě to hlavní! Můžete si půjčit lodičku a veslovat napříč rybníkem. Romantickou vyjížďku určitě ocení nejen páry, ale také zvídavé děti.

Součástí areálu je rozlehlé parkoviště. Pokud však přijedete na kole, stojany a držáky zde najdete na každém rohu. Zajít si můžete i na oběd do restaurace nebo si zde zakoupit pohlednici a další suvenýry. Ještě váháte?

Zdroj všech fotografií: Vlasta Řenčová, Generace 21

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentář