Kutná Hora: Památky UNESCO i výzdoba z kostí

Cestování / 15.4.2017

Ačkoli se Kutná Hora nepyšní hradem ani zámkem, patří k turisty nejnavštěvovanějším historickým městům u nás. Co v něm tedy můžete vidět?

Kutná Hora byla v roce 1995 zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Je označována za stříbrnou pokladnici českého království, což dosvědčuje každá památka, kterých je v centru nespočet.

Za prohlídku stojí nejen chrám, ale i okolní arkády a hradby. Zdroj: Tereza Ocetková, Generace 21

Chrám sv. Barbory

Sv. Barbora, patronka horníků, nejlépe symbolizuje bohatství města. Chrám stojí na kopci a budí dojem, jako by sahal až do nebes. Velkolepost stavby je třeba pár minut vstřebávat a zaměřit se na každý detail výzdoby. Samotným zážitkem už je procházka okolním parkem. Jakmile vstoupíte dovnitř, chrám vám vyrazí dech podruhé, a to tlumenou atmosférou tvořenou barevným světlem vitrážových oken. Nejúchvatnější výjevy jako démony, netopýry nebo opici s pomerančem můžete ovšem obdivovat jen s dalekohledem, jsou totiž skryty vysoko nahoře.

Stříbrná historie

Kutnohorští si pečlivě střeží všechny důkazy o doslova bohaté historii, nevynechejte tedy návštěvu muzea stříbra, středověkého stříbrného dolu nebo Vlašského dvora. V něm se skladovalo stříbro a razily nové mince. Proto byl centrem šlechty, Zikmund Lucemburský odsud například řídil křižácké výpravy. Temnou minulost Kutné Hory vám odhalí mučírna a muzeum Odhalení tajemné tváře.

Vše, co ke středověku patřilo… sídlo šlechty nebo mučící nástroje. Zdroj: vlassky-dvur.cz

Světoznámá kostnice

Každému se jistě vybaví německá Kostnice s velkým K, spojená s osobností mistra Jana Husa. Nenechte se zmást. Mluvíme o kostnici pod kostelem Všech svatých v Sedlci u Kutné hory. Je vyzdobena kosterními pozůstatky celkem 40 000 zemřelých. Lustr, ve kterém nechybí ani nejmenší kůstka lidského těla, girlandy z lopatek nebo dekorace z kyčlí. Návštěva této památky vás donutí přehodnotit váš postoj k umění a rozklíčovat poněkud bizarní odkaz předků.

Dekorace ze 40 000 koster. Zdroj: pixabay.com

Kutná Hora by rozhodně neměla chybět na vašem cestovatelském seznamu. Snad jsme vás inspirovali k návštěvě.

Zdroj úvodní fotografie a miniatury: Tereza Ocetková, Generace 21

Tereza Ocetková

Tereza Ocetková

Milovnice koní, která většinu času věnuje olomoucké žurnalistice a sbírání inspirace na cestách. Protože je lepší jednou něco vidět na vlastní oči, než o tom tisíckrát slyšet z vyprávění!

Zanechte komentář