Další výprava do kouzelnického světa

Literatura / 12.4.2017

Zdá se vám, že knih od J. K. Rowlingové o kouzelnících vyšlo málo? Výborně! Je tu další.

Kouzla, kouzla, kouzla

Pokud jste příznivci světa Harryho Pottera, čeká na vás další kniha, která vám odkryje dosud nepoznané zákoutí kouzelnického světa. Nečekejte ale přímou návaznost na Harryho Pottera, příběhy jsou na sobě nezávislé. Jediné pojítko, kromě kouzel, je letmé zmínění jména Albus Brumbál a poté postava Gellerta Grindelwalda, který ale v příběhu o Potterovi nehraje takřka žádnou roli.
Ale i bez Harryho a bez postav, které vám jsou důvěrně známé, vás čeká příběh nabitý fantastičnem, kouzly a nečekanými zvraty.

Joanne Kathleen Rowlingová

Autorka sedmidílné série o Harry Potterovi, jež vycházela mezi lety 1997 až 2007. Pro charitu napsala doprovodné knihy: Famfrpál v průběhu věků, Fantastická zvířata a kde je najítBajky Barda Beedleho. S Jackem Thornem a Johnem Tiffanym spolupracovala na dvojdílné divadelní hře Harry Potter a prokleté dítě. Napsala též román pro dospělé Prázdné místo a pod pseudonymem Robert Galbraith tři detektivní romány o soukromém vyšetřovateli Cormoranu Strikeovi.

K samotnému příběhu

Příběh Fantastických zvířat je zařazen do roku 1926, tedy několik desítek let předtím, než světlo světa poprvé spatří malý Harry Potter. Hlavní protagonista knihy Mlok Scamander přijíždí do New Yorku s kufrem plným kouzelných zvířat. Shodou náhod si ale svůj kufr vymění s mudlou (nečarem) Jacobem Kowalskim a problém je na světě.
Dá se říct, že se nám zde vedle sebe odvíjí dva příběhy, které do sebe vzájemně zapadají a ovlivňují se. Vedle příběhu Mloka Scamandra, kterému z kufru uteče několik zvířat, se zde v pozadí odvíjí i příběh Gellerta Grindelwalda, toho času nejobávanějšího černokněžníka na světe.

Obálka a grafická úprava Minalina

Zatímco co s Mlokem putujeme New Yorkem po celou dobu, Grindelwaldův příběh velkolepě vrcholí až na konci knihy. Ovšem jen pro ty čtenáře, kteří neznají kouzelnický svět do posledního „drobku“. Pokud v hlavě nosíte něco jako encyklopedii o tomto světe a každá souvislost vám vyvolá asociaci k jiné, pak vám tak v půlce knihy začne docházet, jak to skutečně dopadne. Sobecky doufám, že se to nestane a vy pak na konci budete zírat s otevřenou pusou stejně jako já.

Forma

Pokud čekáte klasickou beletrii, čekáte marně. Jak už i název nasvědčuje, jedná se o původní scénář filmu. Pokud jste již četli nedávno vydanou knihu Harry Potter a prokleté dítě (divadelní hra), více méně víte, jaká forma vyprávění vás čeká. Rozdíl je v tom, že ve scénáři je popsán i pohyb kamery, kde se popisuje, co zrovna před sebou vidíte apod.

Kniha je doplněna ilustracemi

Mlok kufřík položí na pultík mezi nimi a nenápadně nastaví měděný ciferník na „Zamudlováno“. Celník kufr otočí k sobě a odklopí zámky. Zvedne víko a odhalí pyžamo, sbírku map, zápisník, budík, lupu a mrzimorskou šálu. Nakonec se s tím spokojí a kufr zavře.

Film, nebo kniha?

Nabízí se otázka, zda je lepší nejdříve vidět film (pokud jste tak již neučinili), nebo si přečíst knihu. Ač to nerada přiznávám, a jako zapřísáhlý knihomol bych to ani říkat neměla, v tomto případě mi přijde lepší nejdříve vidět film. A to z jednoho prostého důvodu – právě kvůli zvířatům. I když je moje/vaše fantazie leckdy bez hranic, osobně mi vyhovovalo mít už jistou představu o tom, jak zvířata vypadají. Toto doporučení je ale samozřejmě subjektivní. Možná ale vaši fantazii podceňuji a ve své hlavě si dokážete zvířata představit ještě barvitěji, než jak vypadají v samotném filmu.

Fantastická zvířata a kde je najít: původní scénář

Autor: Joanne Kathleen Rowlingová

Původní název: Fantastic Beasts and Where to Find Them:

The Original Screenplay

Překlad: Helena Švachová

Rok vydání: 2017

Nakladatelství: Albatros

Počet stran: 384

Zdroj fotografií: Martina Bambuszová, Generace 21

0 90 100 1
90%
Average Rating

Fantastická zvířata a kde je najít: původní scénář

Jako milovník světa Harry Pottera s napětím očekávám každou knihu J. K. Rowlingové, která má nějaký kouzelnický podtext. Stejně tomu bylo i nyní a jsem jako vždy spokojená. Vřele doporučuji.

  • 90%
Martina Bambuszová

Martina Bambuszová

Knihomolka a studentka TUL.

Zanechte komentář