Poznejte židovské památky ČR – část druhá

Cestování / 17.4.2017

Autor:

K židovským památkám neodmyslitelně patří také hřbitovy. Proč? To se dozvíte v článku.

Když se řekne židovské památky, někteří z vás si představí především synagogy. Ty však nejsou jediným místem, kam se můžete podívat. Pokud to není jinak, v blízkosti synagog bývají také hřbitovy, které jsou rozdílné od těch křesťanských. Ve druhém díle seriálu o židovských památkách vám představíme pár vybraných hřbitovů, které můžete navštívit.

Hřbitov v každém okrese

Pokud se vám nechce jezdit několik kilometrů kvůli židovskému hřbitovu, nezoufejte. Pomalu v každém okrese města je alespoň jeden hřbitov. Například v Plzni najdete rovnou dva – Nový a Starý židovský hřbitov. Při návštěvě Starého hřbitova si jistě všimnete, že obvodní zdi byly strženy a většina náhrobků přemístěna do rokle. Postupem času byl tento areál oplocen.

Nápis bývá většinou v hebrejštině. Zvládli byste přečíst, co je tam napsané?

Kdo by neznal Mikulov? I v tomto městě najdete židovský hřbitov, který patří mezi nejstarší židovské hřbitovy na Moravě. Jeho vznik se datuje do 15. století. Od druhé poloviny dvacátého století patří mezi kulturní památky České republiky, a je tedy chráněn. Asi nejznámější částí mikulovského hřbitova je tzv. rabínský vršek, na kterém stojí nejstarší náhrobky, hroby rabínů a jejich rodin a také nejbohatších rodin Mikulova.

Tip Generace 21: Přečtěte si také náš dřívější článek o Mikulovu

Největší hřbitov v České republice

Pokud by se mělo soutěžit o největší židovský hřbitov v republice, jednoznačně by zvítězila Praha. Přímo na Olšanech se nachází Nový židovský hřbitov, kde je pohřbeno více než dvacet tisíc zesnulých. V areálu hřbitova se nachází například novorenesanční budova obřadní síně, modlitebna a další budovy lemující komplex židovského hřbitova. Zajímavostí je, že každé hřbitovní pole v již zmíněném komplexu je věnované určitým skupinám lidí. Mimo jiné zde najdete také Památník československých židů, obětí holocaustu a odboje. Svůj hrob zde má také židovský spisovatel Franz Kafka. Pražský židovský hřbitov je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Náhrobní symboly židovských hřbitovů

Dříve bývaly nápisy na náhrobcích v hebrejštině. Později se začaly objevovat dvojjazyčné nápisy, a to v hebrejštině a v němčině, popřípadě hebrejsko-česky. Podle tradice nosili Židé na hroby kamínky. Kromě toho se hroby zdobily rostlinnými motivy, žehnajícími rukami, konvicemi s mísou a dalšími plastickými vyobrazeními v horní části náhrobku. Ozdobou bylo také vyobrazení povolání zemřelého. V případě lékaře to to byla lékařská pinzeta apod.

Další židovské hřbitovy, které můžete navštívit

Ve spoustě menších měst se stále nacházejí židovské hřbitovy, které většinou bývají zanedbané, ale stejně krásné a tajemné. V blízkosti hradu Rabí, v místě, kde se zeď hřbitova připojuje k hradební zdi, se nachází místní židovský hřbitov. Ten vznikl v první polovině 18. století a poslední pohřeb zde proběhl v roce 1911. V malém areálu hřbitova se dochovalo více než sto náhrobků. Hřbitov je významným památkovým celkem a kulturní památkou, o kterou pečuje Federace židovských obcí v ČR. Další židovské hřbitovy můžete navštívit například v Lipníku nad Bečvou, Hranicích, Zlíně, Třebíči či v Turnově.

V Mikulově najdete jeden z nejstarších židovských hřbitovů.

Druhý díl seriálu Poznejte židovské památky ČR je za námi. Zbývá pouze poslední část, ve které se společně podíváme na významné, tajemné a krásné židovské čtvrti. Nezapomeňte, že návštěvy hřbitovů a dalších židovských památek můžete spojit i s jiným výletem. Už víte, kam vyrazíte?

Zdroj všech fotografií: Nela Rájová, Generace 21

Nela Rájová

Nela Rájová

Zanechte komentář