Rožmberk – středověký hrad mocného rodu

Cestování / 10.4.2017

V jižních Čechách narazíte na hrad či zámek téměř všude. Nad Vltavou jich stojí hned několik, třeba právě Rožmberk.

Když vám někdo řekne, abyste vyjmenovali několik českých šlechtických (středověkých) rodů, mezi ty přední, které nám vytanou na mysli, patří bezesporu právě Rožmberkové. Tato větev, která se odtrhla od ještě mocnějších Vítkovců, byla ve své době jednou z nejmocnějších v království. V jižních Čechách zanechali páni pětilisté růže velký odkaz a jejich rodové jméno nese například největší český rybník, Rožmberk, nebo právě hrad a město Rožmberk nad Vltavou.

Hrad v celé své kráse. Zaujme na první pohled.

Historie hradu

První zmínky o hradu Rosenberg máme z dob vlády krále Václava I. Rožmberk stál na důležité obchodní stezce vedoucí z Čech do bohatého horního Podunají. Pravděpodobným zakladatelem hradu byl Vok z Rožmberka, který z něj učinil centrum rodového panství.

K nejslavnějšímu období Rožmberků v dějinách patří šestnácté století. Hrad Rožmberk tehdy prodělal četné opravy a přestavby. Po smrti činorodého Viléma z Rožmberka v roce 1592 i nadále probíhaly přestavby, především zařízení interiéru se inspirovalo italskou renesancí. Další úpravy proběhly v duchu manýrismu a z gotického hradu se postupem času stalo útulné renesanční sídlo.

Pokud se rozhodnete navštívit prohlídkovou trasu Soukromé pokoje, čeká vás pestrý interiér plný porcelánu, portrétů a hudebních nástrojů. Průvodce vám možná položí i pár hádanek.

Na začátku třicetileté války, v roce 1620, se hrad ocitl v rukách císařského generála Karla Bonaventury Buquoye a v držení tohoto šlechtického rodu byl hrad až do roku 1945, kdy byl zestátněn a zkonfiskován.

Kudy k Rožmberku

Navštívit můžete až tři prohlídkové okruhy – Buquoyské sbírky, soukromé pokojemuzeum hrdelního soudnictví s katovnou. Možný je také vstup na věž, z níž je opravdu nádherný výhled do okolí. Cena vstupného se pohybuje kolem sta korun za dospělou osobu.
Stačilo by říct „držte se Vltavy“. Řeka v končinách jihočeského kraje opravdu doprovází mnohé silnice či cyklostezky, a tak se díky proudu dostanete téměř na všechna vytyčená místa.

Proti proudu Vltavy se po silnici číslo 160Českého Krumlova dostanete přímo do Rožmberka nad Vltavou. K dispozici je zde parkoviště v blízkosti hradu. Cyklisté mohou využít stojan na kola na nádvoří, vstup s mazlíčky je do venkovních prostor možný pouze na vodítku. Výjimku tvoří slepečtí a asistenční psi. Lidé, kteří mají problém s pohybem, mohou v průběhu prohlídky využít k odpočinku židle rozmístěné na chodbách.

Výhled na Rožmberk nad Vltavou z hradní věže je opravdu překrásný.

Hrad Rožmberk v sobě propojuje renovovanou gotiku s půvabnou renesancí. Interiér plný obrazů a zrcadel i výhled z věže na Vltavu a okolní krajinu vám jistě učaruje. Na místě si můžete zakoupit drobné občerstvení nebo se v městečku pod hradem stavit na dobrý jihočeský oběd.

Zdroj všech fotografií: Vlasta Řenčová, Generace 21

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentář