VOLÁNÍ NETVORA: Příběh života – když je vaším andělem strážným chodící strom

Film / 31.3.2017

Autor:

Na začátku je mladý kluk, moc chytrý na to, aby byl ještě dítě, moc mladý, aby byl muž. A jeho noční můra.

A Monster Calls

fantasy drama

USA / Španělsko / Velká Británie, 2016, 108 min

Režie: Juan Antonio Bayona

Hrají: Lewis MacDougall, Liam Neeson, Felicity Jones, Sigourney Weaver

Příběh není o životě netvora, ale o chlapci. Chlapci, jehož rodiče se rozvedli a matka poté vážně onemocněla. Ještě předtím snila o studiu výtvarného umění a talent po ní chlapec zdědil. Proto nikoho nepřekvapí, že se se svými problémy snaží popasovat kresbou.

Jednoho dne se ale z jedné kresby stane skutečnost a netvor ožije. Jako většina netvorů se zjeví krátce po půlnoci, přesněji sedm minut po dvanácté. Nepřišel chlapci ublížit, ale vyprávět mu příběh. Vlastně příběhy tři. A jediné, co za to bude chtít, bude jeden pravdivý a upřímný příběh od chlapce samotného.

Příběh v příběhu

Netvor není na světě, aby ničil, zabíjel nebo děsil. Je tu, aby pomáhal. Proto se rozhodne, že bude malému Conorovi vyprávět tři příběhy o tom, že každá mince má dvě strany a že není dobra beze zla. Na oplátku bude chtít slyšet pravdu, protože je to pravda, která nás mnohdy děsí více než netvor ukrývající se na hřbitově v podobě stromu. Tyto příběhy s dějem filmu nesouvisí přímo, noční můra je stěžejní. Proto jsou vypravovány lehce, jako pohádka, a jejich největší kouzlo je vizualizace, kdy jsou jakoby kresleny vodovkami. A tak se před námi rozpíjí například les, louka i zámek. Je to opravdu kouzelné a film tak odkazuje na knižní předlohu.

Právě knižní předloha je plna nádherných ilustrací Jima Kaye.

Ve stylu Malého prince

Knižní předlohu i scénář napsal Patrick Ness, což je autor píšící literaturu pro děti i dospělé, novinář a scenárista. Příběh vznikl podle námětu již zesnulé spisovatelky Siobhan Dowdové, jež psala literaturu pro děti. Z toho by se dalo vyvodit, že cílová skupina bude rozmanitá. Ač by se mohlo zdát že film není pro děti vhodný, sám autor tvrdí, že je přesvědčen o opaku. Děti se snímkem nemají žádný problém a mnohem větší „trauma“ si z něj odnáší rodiče. Film nejspíše ocení i dospívající v Connorově věku třinácti let, no a ti starší si jej nejspíše zamilují. Právě proto, že připomíná jeden z nejoblíbenějších románů vůbec – Malého prince.

12:07, to je čas, kdy se objeví Kingkongo-grootovsko-entí Optimus Prime. Jinak je film ale plný neotřelých nápadů.

Výše jsem psal, že příběhy s filmem úplně nesouvisí. Oni jsou takovou metaforou k filmu. Zlá čarodějnice, to by mohla být třeba Connorova babička, alespoň podle chlapce, okolí by připadala spíše jako klasická starostlivá babička. O něčem takovém je první příběh. Těch příměrů je spousta, ale jedna postava se prolíná vším – Netvor. Ten připomíná King Konga, někomu jinému zase enta a třetí podobou je Groot. Když se to tak vezme, tak je spojením všech tří postav. To nejdůležitější je, že je dabován Liamem Neesonem, což mu dává neuvěřitelné charisma. Není to ale jen jeho výkon, díky kterému se film povedl. Lewis MacDougall se své role zhostil také na jedničku, ať už jde o srdceryvné scény, nebo ty, ve kterých se musí vypořádat s šikanou.

Název snímku má přídomek Příběh života a to jej dosti vystihuje. Dítě a jeho reakce na rozvod, kdy nebojuje proti šikaně a jediné, co jej tíží je zdravotní stav jeho matky. Pracuje také s pocitem, žekaždý máme v sobě něco, co se bojíme říct, i když je to pravda. Všechny ty životní moudra snímek umocní svým závěrem. Svým způsobem je očekávatelný, ale přesto si připravte velké balení kapesníků.

Zdroj videa: youtube.com

Zdroj fotografií: Freeman Ent. 

0 86 100 1
86.666666666667%
Average Rating

Volání netvora

Spojení drama a fantasy. To mi nikdy dříve nešlo úplně dohromady. Jediné fantasy, které mne kdy dohnalo k pláči, byl poslední díl Pána prstenů, a to díky tomu, že mi bylo o dost méně než nyní. Volání netvora je jiné. Je aktuální a zároveň nadčasové, je chytře vystavěno a spolu s krátkými příběhy je hlavní dějová linka postavena do ústraní a díky tomu není jen dalším filmem o matce, jež umírá, ale něčím mnohem víc. Silný zážitek, který byste si neměli nechat ujít.

  • Námět
    85%
  • Vizualizace
    90%
  • Herecké výkony
    85%
Jakub Fejsák

Jakub Fejsák

Hrdý student PedF UK, milovník punk rocku a focení.

Zanechte komentář