Hluboká nad Vltavou – navštivte pohádkový zámek

Cestování / 6.4.2017

Nádherný zámek zná většina Čechů díky dnes již klasické pohádce Pyšná princezna. Navštívit byste ho ale měli i osobně!

Hluboká nad Vltavou leží přibližně patnáct kilometrů na sever od Českých Budějovic. Tohle sídlo s prvky anglické tudorovské gotiky patří k nejromantičtějším zámkům v Čechách, takže pokud plánujete výlet, Hlubokou určitě nevynechte!

Schwarzenberský zámek

Nad řekou Vltavou se původně tyčil hrad, který v sedmnáctém století připadl do vlastnictví rodu Schwarzenberků, kteří v jižních Čechách vlastnili celou řadu dalších sídel. Svou dnešní podobu začal získávat až v devatenáctém století.

Roku 1838 se vydal tehdejší kníže Jan Adolf II. do Velké Británie, aby se jako představitel významného rodu zúčastnil korunovace britské královny Viktorie. Právě tehdy kníže, společně se svou manželkou Eleonorou, začal obdivovat anglickou architekturu. Návštěva Spojeného království inspirovala především kněžnu, která po návratu většinu změn organizovala.

Na zámeckém nádvoří se odehrává slavná scéna z filmu Pyšná princezna: „Našli, moji rádcové, našli?“

Právě tento pár učinil ze zámku Hluboká sídelní místo rodu Schwarzenberků. Rozšiřování zámeckého areálu bylo díky dostatku prostoru na návrší možné, proto se rozšířila nejen samotná budova, ale také zámecké zahradyzámecká obora. Hluboká si prošla gotikoubarokem, ale nakonec začala být rekonstruována do současné romantické podoby, v níž můžeme najít mnoho prvků ze zámku Windsdor.

Romantický výlet

Základní vstupné se pohybuje okolo 150 korun. Platba je možná i kartou. Studenti a důchodci mohou využít slev, zakoupit můžete i rodinnou či skupinovou vstupenku. Děti do šesti let vstup neplatí. Můžete si připlatit za vlastní výklad či tlumočení do cizího jazyka, rezervovat si prohlídkový okruh nebo si zaplatit (za dvojnásobnou cenu) prohlídku mimo otevírací dobu.
Zámek Hluboká je ideální pro široké spektrum lidí. V zámecké oboře se můžete za pěkného počasí projít, můžete se slunit v prostorných zahradách či obdivovat precizně vyzdobený interiér včetně soukromých pokojů knížete Adolfa a jeho manželky Hildy. Děti jistě ocení vyhlášenou zámeckou cukrárnu a dospělé by mohla zaujmout zámecká galerie, která pořádá sezónní výstavy.

Nezapomeňte si s sebou vzít foťák, vyhlídka z ochozů kolem zahrad i ze zámeckých věží stojí za to. Na zámek se můžete vydat pěšky, autem i na kole. Přímo pod kopcem vedoucím k zámku se rozprostírá neplacené parkoviště a na cyklisty jsou v Hluboké rovněž připraveni.

V zámeckém skleníku své expozice vystavuje Alšova jihočeská galerie.

Kromě státních svátků je zámek Hluboká nad Vltavou otevřen pro veřejnost během celého jara a léta, většinou od devíti do pěti hodin. Vybrat si můžete ze čtyř prohlídkových okruhů, přičemž některé jsou vyloženě sezónní, jiné stojí za návštěvu kdykoliv.

Zámek Hluboká se řadí k těm nejkrásnějším v Čechách. Svůj romantický a majestátní vzhled propůjčil mnohým královstvím a pohádkám, kromě již zmíněné Pyšné princezny se zde ale natáčel i například Pan Tau, Jezerní královna či poměrně nová pohádka Tři bratři.

Zdroj všech fotografií: Vlasta Řenčová, Generace 21

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentář