Sportuju, tak se mi nesměj a podpoř mě

Sport / 11.4.2017

Každý někdy zapochybuje o tom, zda to, co dělá, je správné, a jestli to stojí za všechnu tu námahu. A právě tehdy je potřeba podpora od ostatních lidí.

Všechno to cvičení, sportování, ladění formy, udržování formy, zdravý životní styl není snadné. Chce to vážně hodně motivace, morálky, důslednosti, radosti a chuti. Ale vzhledem k tomu, že jsme stále jen lidé, není v našich silách tu morálku udržovat napořád. Potřebujeme vidět, že nám někdo věří, potřebujeme podporu.

Někdy stačí jen jedno slovo a člověk začne pochybovat. Zdroj: www.pinterest.com

A není to jen o cvičení. Ano, ve dvou se (většinou) cvičí lépe, když víte, že nejste sami, a když zrovna nemáte den, ten druhý vás namotivuje. Je to také o celém tom procesu, což znamená jídlo, které je pro někoho mnohdy náročnější a, co se týče morálky, těžší. A komu kdy pomohlo, že se mu blízcí smáli nebo si z něj utahovali, že si třeba váží jídlo nebo si po nocích připravuje jídlo na následující den? Nikomu. To i ti silní často zapochybují, jestli jim to vážně za to stojí.

Pomáhat nebolí

Když se někdo rozhodne jít cestou zdravého životního stylu, je to přece důvod skoro až k oslavám a k následování, nikoli k posměchu a shazování. Ano, jistě v tom hraje velkou roli určitý psychologický faktor, kdy si ten posměváček v koutku duše uvědomuje, že možná vlastně závidí, že on k tomu nemá dostatek vnitřní síly a přesvědčení, a tak zvolí tu nejlidštější variantu obrany. Přece když ne já, tak on také ne.

Ale tohle se dá očekávat od cizích, nikoli od přátel nebo rodiny. Ti by vás měli podporovat a pomáhat vám, a když vidí, že máte pochybnosti, postavit vás před zrcadlo (může být i metaforické) a ukázat vám, co jste zatím dokázali a jak jsou na vás pyšní.
I přesto, že se posmívání dá očekávat od cizích, není to přece správné. K čemu člověku prospívá, že se směje silnějším lidem ve fitku, kteří něco dělají špatně, protože třeba zrovna minulý týden začali? Proč místo toho nepřijdou a neporadí? Pro ty, kteří se tam trápí ten první týden, to bude neuvěřitelné gesto a uvidí, že to, co dělají, je správné.

Neplatí to samozřejmě jen ve fitcentrech, může to být venku na hřišti, na tréninku, kdekoliv. Slabším mají silnější pomáhat, ne je shazovat.

Zdroj miniatury a úvodní fotografie www.pexels.com

Veronika Fryšová

Veronika Fryšová

Zanechte komentář