Freeride: zážitek pro ty, kteří se cítí free ve sportu i v životě

Sport / 19.4.2017

Už vás nebaví jezdit jen po vyznačených sjezdovkách? Máte rádi adrenalin? Pokud zní vaše odpověď ano, pak je tento článek právě pro vás.

Freeride je způsob jízdy nejčastěji na lyžích, snowboardu nebo na horském kole, kdy se nedržíte upravených a vyznačených tras, ale jedete zkrátka rovnou za nosem. Místo sjezdovek plných lidí se tedy vezete panenskou přírodou, do sněhu se boříte až po kolena a kudy svah sjedete záleží jen na vaší intuici. To samé platí v cyklistice – asfalt a cyklostezky vyměníte za prošlapané lesní cestičky a kozí stezky v horách. Musíte přitom samozřejmě skvěle ovládat své kolo či lyže, protože jeden špatný pohyb může být osudový.

Udělat si to co nejtěžší

Ve freeride cyklistice se pořádá také několik závodů. Asi nejznámějším je Red Bull Rampage, který se jezdí v Utahu po těch nejkrkolomějších svazích a srázech. Čas, za který trať sjedete, se většinou nepočítá, hodnotí se skoky, triky a kvalita jejich provedení. Jeden z triků, který můžete předvést, je například Superman, kdy za letu natáhnete ruce před sebe a nohy držíte ve vodorovné poloze. Dalším může být trik s výstižným názvem No hands, při kterém držíte v letu kolo jen nohama a ruce zvedáte do vzduchu. Závodníci si často staví různé překážky a můstky na skákání, aby si tak zvýšili obtížnost jízdy a měli větší šanci na vítězství.

S lavinou za zády

Pokud se zajímáte spíše o freeridové lyžování, není od věci si pořídit lyže určené přímo pro jízdu v prašanu. Také je důležité si terén předem důkladně prostudovat, vědět o předpovědi počasí a připravit se na možnost spuštění laviny, takže skládací lopatku a protilavinový pípák určitě s sebou!

V plavkách s Bankem

Pro všechny freeridové nadšence se první dubnový víkend pořádal FreerideFest v rakouském Hochfügenu – víkend plný workshopů (nejen) na téma freeride ve sportu i v životě. Účastníci si mohli vyzkoušet balet na lyžích, dozvěděli se základy sportovního focení, nebo testovali nové modely freeridových lyží. V sobotu probíhal závod žen v plavkách, pro muže s rozepnutými lyžáky. Tato netradiční soutěž byla určitě zážitkem pro fanoušky i samotné závodníky. Celého festivalu se zúčastnila také česká freeriderka Simona Hrstková a v sobotním závodu figurovali jako porotci Vavřinec HradilekOndřej Bank. Předem se vyhlásilo, že pro vítězku ženského závodu je jako hlavní cena připraven tanec na přání právě s Ondrou Bankem. Vzhledem k tomu, že porota nakonec vyhlásila vítězkami všech šestnáct účastnic závodu, měl Ondra na konci večera zřejmě protančené lakýrky. Letos to byl nultý ročník tohoto festivalu a vzhledem k bezproblémovému průběhu a skvělé atmosféře určitě ne poslední. 

Zkusili jste někdy freeridový styl sportování, nebo vás tenhle typ dobrodružství vůbec neláká? Dejte nám vědět do komentářů!

Zdroj miniatury a úvodní fotografie: www.facebook.com/Mammut

Štítky

Alžběta Petrášová

Alžběta Petrášová

Středoškolačka, která má ze všeho nejradši sezení na louce, chvíle u dobré knihy nebo filmu a hlavně sbírání zážitků na cestách s přáteli.

Zanechte komentář