HOT OR NOT: Piercingy

Krása a móda / 2.4.2017

S blížícím se jarem je ideální doba k nové ozdobě vašeho těla. Hitem Instagramu se totiž staly piercingy v uších. Navíc – čím více, tím lépe!

Piercing (z anglického pierce – propíchnout) je  propíchnutí určité části těla a následné vložení šperku do prostoru, který vznikne. Kdysi tomu byl přisuzován rituální a náboženský význam, v určitých skupinách piercing označoval sociální postavení nositele. Na druhou stranu  v některých kulturách, například ve starověkém Řecku, piercing považovali za nevhodný a často tak sankcionovali jeho nositele. Ve dvacátém století se šperk rozmohl s hnutím hippies a členy punku.

ear piercing nausnice

Čím více, tím lépe!

O rozšíření se zasloužil i návrhář Jean-Paul Gaultier, který do kolekcí zařazoval tetovací motivy a na molo vysílal modelky s piercingy. Takto se často ozdobili i hudebníci, kteří se chtěli odlišit od ostatních.

Tuto ozdobu lze umístit prakticky skoro na jakékoli místo vašeho těla, na které chcete. Nejčastěji to jsou uši, ale i obličej, jazyk, prsní bradavky či genitálie. Piercing je nejčastěji vyroben z titanu, protože nezpůsobuje negativní reakce těla. Do úst se ale vkládají i šperky z bioplastu, jelikož tolik neničí zubní sklovinu.

daith piercing ear

Letošním trendem je piercing ucha Daith.

Jak na to

Pokud si nejste jisti, kam přesně byste piercing umístili, můžete si zkusit nejprve tzv. falešný piercing. Toto zboží nabízí i obchody jako Cropp, ASOS, H&M a spousty dalších. Letos jsou v módě především piercingy tragus (ve výběžku uprostřed ucha vedle obličeje), helix (v horním okraji ucha) a daith (piercing vnitřní chrupavky). Vaší inspirací může být Rihanna, Beyoncé nebo Pink.

Když máte vybráno co, kde, případně jak, je dobré si zjistit informace. Cena se odvíjí od jednotlivých salonů a míst, do kterých chcete piercing umístit. Průměrně by se měla pohybovat kolem 500 Kč. Nezapomeňte, že kromě ušních lalůčků se místo probodává jehlou a hojení trvá někdy i více než tři měsíce. Je proto důležité, abyste se o svou novou ozdobu dobře starali. Neexistuje univerzální návod, jak se o piercing starat, vše se opět odvíjí od místa vpichu. Neusněte na vavřínech a naučte se starat o vaši parádu.

Krása, nebo riziko?

Než do salonu vejdete, měli byste zvážit, zda jste ochotni podstoupit rizika infekce, otoků. Navíc některá místa na lidském těle jsou obzvláště citlivá a hojí se mnohem pomaleji než jiná. Dalším odrazujícím faktorem může být alergie, proto si dávejte pozor na levnější materiály šperků. Hnisání není příjemné ani lákavé na pohled. S tím jsou často spojeny tzv. roztahováky, které připraví vaše ucho pro tunel nebo plug.

Nebudete-li mít z piercingu žádné potíže, bude to určitě vypadat skvěle. Drobné ozdůbky do ucha vypadají kouzelně a romanticky, ale nateklý vpich s infekcí už tak lákavý zajisté není. Co si o letošním trendu myslíte vy? Nepřichází čas na změnu vaší vizáže?

lobe piercing ear

Klasikou je mezi ušními piercingy lobe!

Zdroje fotografií: pexels.com, pixabay.com, justpiercings.com, rin-kyo.com, pinterest.com

Anna Marenčáková

Zanechte komentář