Poznejte židovské památky ČR – část první

Cestování / 8.4.2017

Autor:

V mnoha městech i obcích najdete stavby a místa, které vybudovali Židé. Znáte alespoň některé z nich?

Židovská kultura neodmyslitelně patří k českým dějinám. Více než tisíc let tito lidé žijí v České republice, kde si v různých městech a obcích vybudovali synagogy, vlastní čtvrti a hřbitovy. V třídílném seriálu o památkách židovské kultury se společně podíváme na některé z nich. Začneme tedy zlehka. V první části nás čekají muzea a synagogy.

Židovské muzeum v Praze

Určitě jste si někdy všimli, že v některých městech jsou synagogy přebudovány na muzea. Tato místa svým návštěvníkům ukazují (představují) život Židů v České republice, jejich zvyky a tradice. Židovské muzeum najdete například v Praze, kde je rozprostřeno po areálu dochované části Židovského města, v historickém centru Prahy. Muzeum zahrnuje celkem sedm památek a expozic. Navštívit tak můžete například Španělskou synagogu nebo Pinkasovu synagogu.

V židovských muzeích se dozvíte spoustu informací o životech a zvycích Židů. Zdroj: pixabay.com

V každé synagoze, která je součástí Židovského muzea v Praze, se dozvíte něco jiného z dějin židovské kultury. Například v Maiselově synagoze se díky projekci ocitnete v uličkách Židovského Města a zjistíte, jaký měli život do 18. století. V Klausově synagoze a v Obřadní síni poznáte židovské zvyky a tradice. Součástí Židovského muzea je také Galerie Roberta Guttmanna, kde bývají výstavy zaměřené na události židovského života, jejich pronásledování za druhé světové války apod.

Otevírací doba a vstupné

Památky, stálé expozice a Galerie Roberta Guttmana jsou veřejnosti přístupné denně po celý rok mimo soboty a židovské svátky. V hlavní sezoně, tedy od konce března do 27. října má Židovské muzeum otevřeno od 9.00 do 18.00 hodin. V ostatních měsících můžete navštívit muzeum od 9.00 do 16.30 hodin. Cena vstupného se liší podle prohlídkového okruhu, který si zvolíte. Pohybuje se však v rozmezí od 140 do 340 korun pro studenty a děti do patnácti let a 200 až 500 korun pro dospělého člověka. Více informací najdete na stránkách Židovského muzea v Praze.

Plzeň – Velká a Stará synagoga

Dříve byste v Plzni našli pět synagog, z nich se ale dochovaly pouze dvě – Stará synagoga a Velká synagoga. Tam, kde stojí Stará synagoga, stávala dříve i židovská škola. Dnes na jejím místě najdete Památník holocaustu. Velká synagoga je druhou největší v Evropě a čtvrtou na světě. V dnešní době stále slouží náboženským účelům a díky akustice a atmosféře také jako koncertní a výstavní sál.

Interiéry obou synagog si můžete prohlédnout od dubna do října denně mimo sobotu a židovské svátky, vždy od 10.00 do 18.00 hodin. Za vstupenku zaplatíte v rozmezí od 40 do 110 korun. Záleží, jakou synagogu a druh vstupného si vyberete.

V Plzni najdete druhou největší synagogu v Evropě. Zdroj: Wikimedia Commons, autor: Miaow Miaow

Muzeí a synagog je více!

V naší republice najdete hned několik muzeí věnujících se židovské kultuře, které se nacházejí buď v synagoze, nebo jiné budově. Všechny vám však představí život židovských obyvatel, slavné osobnosti, zvyky a tradice. Když zavítáte do Hranic na Moravě, zaručeně neminete zdejší synagogu, která se nachází nedaleko Masarykova náměstí. Bohoslužby zde byly až do roku 1940. V dnešní době je sídlem Výstavní síně Synagoga Městského muzea a galerie.

Zavítat můžete také do Rychnova nad Kněžnou, kde byla za druhé světové války synagoga využívána jako střelnice, později pak jako skladiště topného plynu. I přes to, že ke konci minulého století byla synagoga obnovena, nepoužívá se již k bohoslužbám. Sídlí zde Regionální židovské muzeum a Památník Karla Poláčka.

Pokud jste dočetli až sem, máte za sebou první část seriálu o židovských památkách naší republiky, kde jsme pro vás vybrali jen pár ukázkových budov. Vyberte si tedy pro vás nejbližší místo a vydejte se poznávat židovskou kulturu! V dalším díle seriálu se společně podíváme na židovské hřbitovy.

Zdroj úvodní fotografie: Wikimedia Commons, autor: palickap

Zdroj miniatury: pixabay.com

Nela Rájová

Nela Rájová

Zanechte komentář