Přivítejte nečekaného hosta

Literatura / 31.3.2017

Co když k vám jednou nečekaně zavítá cizí kočka? Vyhodíte ji? Neměli byste!

Všedně nevšední život

Japonský spisovatel Takaši Hiraide nám předkládá překrásný autentický příběh o tom, jak nám i obyčejné všední věci změní život, když se na ně díváme ze správného úhlu. Svým skvělým stylem mění vyprávění o běžném životě v něco neuvěřitelnéhomagického. Ukazuje nám, jak jedna naprosto nevinná návštěva může celý náš svět přeházet vzhůru nohama tak, že po jejím odchodu už nic nebude jako dřív.

Takaši Hiraide (*1950)
Pochází z Japonska. Je známý především díky své poezii, publikoval ale také sbírky esejí, biografie a cestopisy. Působí jako profesor na Akademii výtvarných umění v Tamě, kde je členem Institutu antropologie umění. Nyní žije v Tokiu se svou ženou, básnířkou Mičijo Kawano. Jeho kniha Kočičí host se stala bestsellerem Sunday Times a New York Times, a získala Cenu Šohéie Kijamy.

Kdo je kočičí host?

Čibi. Obyčejná kočka, jako ty, které jistě denně potkáváte. Tak čím byla tak výjimečná, že poznamenala spisovatelův život natolik, že o ní napsal knihu? Možná tím, jak byla zvědavá a jak se v jejich domě chovala jako doma, i když stále věděla, kde je její místo a komu má zůstat věrná. Možná je zaujala svou osobitostí, přítulností, ale zároveň i odtažitostí. To vše nutilo manžele si posléze hledat nový dům poblíž toho starého, aby je mohla nadále navštěvovat. Patřila jim a zároveň jejich nikdy nebyla.

Obálku navrhla Lucie Zajíčková

Japonsko

Ať už se v cestování vyžíváte, nebo ne, věřím, že po přečtení knihy budete chtít Japonsko vidět. Nemluvím však o pulzujícím Tokiu, ale o jeho okraji, o místech, kde ještě dýchá stará kultura. Protože ať už tomu tak mělo, nebo nemělo být, přesně tuto kulturu v knize vnímám nejvíce. A takové místo bych si tam přála spatřit.

Vydalo nakladatelství Host

Kočka dostala jméno Čibi. Často jsem chlapce od sousedů slýchával, jak na ni volá svým mimořádně pronikavým hláskem. Uličkou přitom zněl dusot jeho botiček, vzápětí následovaný cinkotem kočičí rolničky. Čibi byla nádherná kočka. Kromě několika světle hnědých a uhlově černých kulatých skvrn byla celá zářivě bílá a v podstatě se podobala typické japonské kočce, až na to, že byla nezvykle malá a hubeňoučká.

Kočičí host

Autor: Takaši Hiraide

Původní název: Neko no kjaku

Překlad: Anna Křivánková

Rok vydání: 2016

Nakladatelství: Host

Počet stran: 160

Zdroj fotografií: Martina Bambuszová, Generace 21

0 100 100 1
100%
Average Rating

Kočičí host

Tato kniha na mě silně zapůsobila. Podle kladných ohlasů, které jsem na ni před přečtením slyšela, jsem předpokládala, že mě nezklame. A dokonce ještě předčila mé očekávání. Pokud hledáte milý příběh ze života, je tato kniha přesně pro vás. Nemohu jinak – plný počet.

  • 100%
Martina Bambuszová

Martina Bambuszová

Knihomolka a studentka TUL.

Zanechte komentář