Ceny CZECH GRAND DESIGN 2016 ovládla mladá krev

Design / 30.3.2017

Jedenáct kategorií a jedenáct trofejí. Přinášíme vám výsledky designové soutěže CZECH GRAND DESIGN 2016. Je mezi oceněnými i váš oblíbený designér?

 „Vítejte v krajině snů a přání, které jsou momentálně tak skutečné, že jsou naší přítomností. Vítejte v zemi vizionářů, v zemi designérů.“

Těmito krásnými slovy, slovy Sedmilhářky Mariky Šoposké, byl uveden jedenáctý ročník prestižní designové soutěže Akademie designu České republiky – Czech Grand Design.

Slova naznačovala, že se přání a sny mohou stát skutečností. Designér přece tvoří ze snů a přání skutečnost. Tuto větu lze vnímat také z jiné strany. Ze strany osobního přání designéra. Za jedenáctileté působení se Ceny Czech Grand Design staly nejprestižnějším oceněním designéra. A proto si troufám říct, že získat tuto cenu může být pro každého autora splněným přáním či snem.

Slavnostní předávání proběhlo v úterý 21. března na prknech Stavovského divadla. Deseti autorům se dostalo té cti a získali ocenění, které zaujalo ve světě designu vysoké postavení.

Mottem letošního ročníku bylo heslo „Mít hlavu v oblacích“ a bylo podtrženo slovy Daniela Hermana, ministra kultury České republiky. Každý designér by měl mít nohy pevně na zemi a hlavu v oblacích. Protože ve chvíli, kdy se oblaka rozplynou a on je upřeným zrakem pozoruje, může vidět slunce, díky němuž zůstanou stíny za jeho zády.

Liběna Rochová, Daniel Herman

Liběna Rochová, Daniel Herman

Grand designérem, tedy absolutním vítězem se stalo studio deFORM Jakuba PollágaVáclava Mlynáře, které působí v Londýně. Tito perspektivní kluci uspěli na vyhlášení Cen Czech Grand Design již v roce 2013, kdy si odnesli trofej za Objev roku. Letos akademiky nadchli interaktivní hrou KOSKI, která spojuje virtuální a reálný svět prostřednictvím deskové hry, a policovým systémem ZIG ZAG pro švédskou značku HEM.

deFORM, HEM Petrus Palmér, ZIG ZAG

deFORM, HEM Petrus Palmér, ZIG ZAG

Trofej letošního roku, skleněnou korunu, navrhla loňská Grand designérka Liběna Rochová ve spolupráci s Petrem Kuchtousklárnou Ajeto. Podle mého názoru je trofej výsledkem dokonalé práce a píle.

Mě především zaujal samotný pohled autorky, díky němuž zvolila tvar i materiál. Skleněná koruna. Koruna je zde jako symbol korunovace, což slavnostní vyhlášení pro autorku rozhodně je, a sklo neboli křišťál, milovaný materiál, je naopak nekrásnější formou skla, průzračnou, čistou, ze které se nádherně odráží stíny a světla.

„Ocenění nejlepším, tedy korunovace. Proto jsem jako letošní trofej vytvořila korunu ze skleněných střepů, jako z myšlenek, které se nakonec spojí v jeden celek, jeden objekt. Zároveň jsem chtěla do seriózního objektu přinést trochu nadsázky, a proto jsem do každé koruny zakomponovala zlatý nebo stříbrný pásek se zapínáním, které známe z kšiltovek,“ vysvětluje Rochová.

Celý přenos jste mohli sledovat na ČT ART. Máte však jedinečnou možnost vidět nejlepší práce. Ty se představí na festivalu finalistů Best of, který se uskuteční od 30. března do 2. dubna 2017 ve Ville Pellé. Uvidíte výstavní instalace finalistů, setkáte se s nimi a dokonce se budete moci zapojit do živého programu. V rámci festivalu bude také možné navštívit zajímavé přednášky, diskuze a workshopy. Rovněž máme dobrou zprávu pro shopaholiky z designového světa, výstava je prodejní. Takže na vás čekají další střípky do sbírky. Neváhejte a zapište si datum do diáře.

Pojďme se tedy podívat na všechny oceněné ve všech kategoriích.

Absolutní vítěz, Grand designér roku – Cena Erste Premier: deFORM

Designér roku – Cena Ministerstva kultury ČR: deFORM / interaktivní hra KOSKI, policový systém ZIG ZAG (HEM)

deFORM, interaktivní hra KOSKI, policový systém ZIG ZAG

deFORM, interaktivní hra KOSKI, policový systém ZIG ZAG (HEM)

Módní designér roku: Miro Sabo / kolekce S/S 17

Slovenský návrhář, kterého si oblíbil celý český designový svět. Každý dobrý návrhář pracuje s otázkou stylu. Většina současných návrhářů vnímá tedy styl jako něco, za který je člověk ochotný si připlatit. Takže pokud chcete být styloví, musíte mít tučné konto. Miro Sabo jde proti této koncepci. „Mít styl není otázkou peněz.“

Když připravoval kolekci jaro/léto 2016, jeho velkou inspirací mu byl ikonický milánským umělec, malíř, sochař a designér interiérů Piere Fornasetti. 

Miro Sabo, kolekce S/S 17

Miro Sabo, kolekce S/S 17

Designér šperku roku: Markéta Kratochvílová / kolekce Dragon Spirit, kolekce Mononoke

Jestliže chcete nalézt propojení objektu a těla, možná jej najdete ve filozofii Markéty Kratochvílové, která se díky ní stala úspěšnou designérkou šperků. Vztah mezi objektem a tělem pro ni znamená partnerství. Důležité partnerství, jenž se podílí na ovlivnění osobnosti, ale zároveň na její tvorbě.

Šperky z kolekce Dragon Spirit a Mononoke vznikly díky inspiraci japonských lovkyň perel.

Markéta Kratochvílová, kolekce Dragon Spirit, kolekce Mononoke

Markéta Kratochvílová, kolekce Dragon Spirit, kolekce Mononoke

Grafický designér roku: Oficina / koncepce a vizuální styl festivalu Mouvo

Oficina, koncepce a vizuální styl festivalu Mouvo

Oficina, koncepce a vizuální styl festivalu Mouvo

Fotograf roku: Vendula Knopová / Portréty studentů Katedry scenáristiky a dramaturgie FAMU, fotografie pro kolekci Chataři (Tereza Rosalie Kladošová), fotografie pro Amazing production a You Make T-shirt

Vendula Knopová. Fotografka, která tvoří své dílo ruku v ruce s humorem a křehkou hranicí trapnosti. Prostřednictvím fotografií nám ukazuje věci, které byly vtipné v dobách mládí, ale humor ztratily ve chvíli, kdy mladí vyrostli a začali dělat ty věci až-budou-velcí.

 

Vendula Knopová, portréty studentů Katedry scenáristiky a dramaturgie FAMU, módní fotografie

Vendula Knopová, portréty studentů Katedry scenáristiky a dramaturgie FAMU, módní fotografie

Ilustrátor roku: Michal Bačák / ilustrace pro časopis Newsweek, mísy Živa, C3PO (Křehký)

Michal Bačák, ilustrace pro časopis Newsweek, mísy Živa, C3PO

Michal Bačák, ilustrace pro časopis Newsweek, mísy Živa, C3PO

Obchod roku: PageFive / výstavní činnost a festival ilustrace Lustr

PageFive, výstavní činnost a festival ilustrace Lustr

PageFive, výstavní činnost a festival ilustrace Lustr

Výrobce roku – Cena Ministerstva průmyslu a obchodu ČR: BOMMA / kolekce svítidel Phenomena (DECHEM), Soap (Ota Svoboda), Shibari (Kateřina Handlová) a Lantern (Jan Plecháč a Henry Wielgus)

BOMMA, kolekce svítidel Phenomena;

BOMMA, kolekce svítidel Phenomena

Objev roku: Eduard Herrmann / parková lavička Satellite (mmcité1), svítidla Ignis (BOMMA)

Eduard Herrmann, svítidla Ignis, parková lavička Satellite

Eduard Herrmann, svítidla Ignis, parková lavička Satellite

Do Síně slávy byl uveden: Rostislav Vaněk

Rostislav Vaněk

Rostislav Vaněk, síň slávy; zdroj: TC&AM&RP

 

Zdroj všech fotografií: profilmedia.cz

Terezie Pelikánová

Terezie Pelikánová

„Jde o to, aby básník ukázal to, po čem sklouzává denně jeho zrak a jeho srdce, pod takovým zorným úhlem a s takovou rychlostí, aby se mu zdálo, že to vidí a dojímá se tím poprvé.“ - Jean Cocteau -

Zanechte komentář