Život: Dokáže lidstvo zkrotit nebezpečného Marťana?

Film / 23.3.2017

Autor:

Do  kin právě vstupuje sci-fi, které je tak reálné, jako by se už zítra mohlo stát skutečností.

Life

sci-fi

USA, 2017, 104 min

Režie: Daniel Espinosa

Hrají: Ryan Reynolds , Jake Gyllenhaal, Rebecca Ferguson, Hirojuki Sanada a další

Lidstvo se neustále snaží získat důkaz života mimo zemi. Nejlákavější je pro nás Mars, a to nejspíše díky své vzdálenosti. I tady funguje rudá planeta jako původce mimozemského života – a ne ledajakého. Cestu vracející se sondy se vzorky zpět na ISS zkříží roj meteoritů a vychýlí ji z kurzu, a tak přichází první drama filmu.

Hrozí srážka sondy s ISS a navíc ztráta důležitých vzorků. Naštěstí vše vyjde, jak má, a tak se Země dočká radostné zprávy. Ve vesmíru nejsme sami! Na Zemi se slaví a hlasuje o jménu pro malého ufounka, který nyní vypadá jako průhledná květinka vyvinutá z původní buňky a jeho jméno je Calvin. Vyvíjí se velice rychle, tak rychle, že to nedává spát členům Mezinárodní vesmírné stanice. Vše se zhorší v momentě, kdy se Calvin rozhodne, že už nechce být „pokusným potkanem“ a vezme vše do svých… chapadel.

Rory Adams je „instalatérem“ na ISS. Má na starosti veškeré opravy a práce ve vesmíru. Také se nemůže dívat na to, jak se Calvin vybarvil.

Rok 2200? 2100? 2050? Ne, klidně zítra

Vesmír je ztělesněným dobrodružstvím. Je nekonečný, je neznámý, je nebezpečný a zároveň tichý. Všechny sci-fi snímky se nám snaží napětí umocnit něčím novým. Novými světy, vynálezy, rasami nebo příslibem budoucnosti, která se může splnit.

Zde tomu tak není. Všechny události, které snímek nabídne, se mohou uskutečnit již zítra. Jasně, je tam prvek nové rasy, ale její dřívější neznámost je dost rozumně vysvětlena. Navíc zbytek rekvizit je ve vesmíru již dnes – vesmírná stanice ISS, sondy létající na Mars a tak dál. Což rozhodně umocňuje pocit realističnosti.

Vesmír a hvězdy

Když se řekne vesmír, každému se jako první nejspíše vybaví hvězda. Proto nikoho nepřekvapí, že ve filmu jsou hned dvě opravdu prvotřídní. Jake Gyllenhaal a Ryan Reynolds. Zejména výkon druhého jmenovaného mne osobně velice zajímal. Šušká se, že se z Reynoldse tak trochu stává Deadpool. Toto tvrzení se ve filmu potvrzuje, neboť Rory Adams je Američanem, který má smysl pro humor a neodpustí si žádnou příležitost pro nějaký ten žert. Pokud vám to nestačí, fráze jako „spoilert alert“ nebo odkaz na Re-Animatora to potvrzují snad ještě více. Ale snímku jeho deadpoolovství nikterak neuškodilo.

První jmenovaný Jake Gyllenhaal je naopak sázkou na jistotu, jeho výkony jsou často ozdobou filmů, ve kterých účinkuje – a jiné to není ani zde. Pokud je pro vás snad zbytek obsazení neznámý, není se čeho bát. I oni se zhostili svých rolí dobře.

Doktor David Jordan je člověk, který je raději ve vesmíru než s 7 miliardami lidí na Zemi. I díky tomu je člověk s nejdelším soustavným pobytem ve vesmíru.

Život by měl být plný života. Bohužel snímek se chvílemi zdá být lehce nudný, pomalý, a to i se stopáží lehce nad hodinu a půl. Osobně mi to u filmů z prostředí vesmíru nevadí, beru to jako autentičnost, ale je pravdou, že u tohoto snímku bych to nepotřeboval.

Jenže tento unavený pocit mne po skončení filmu opustil, neboť závěr rozhodně má ten kýžený wow efekt. Dost možná jsem naivní, ale v občasné hlouposti postav nevidím neschopnost autorů, ale snahu nastínit lidstvu, že rozhodně nejsme to nejlepší, nejchytřejší a nejsilnější ve vesmíru a že bychom si tento fakt měli konečně přiznat. 

Zdroj videí: youtube.com

Zdroj fotografií: Falcon

0 78 100 1
78.333333333333%
Average Rating

Život

Život má našlápnuto na to, aby byl díky svému námětu jedním z těch lepších sci-fi snímků. Ačkoli jeho zpracování občas pokulhává kvůli slabšímu příběhu, ze kterého postavy vychází jako dost hloupé a náš malý Marťan jako génius, možná je to přesně to, co tvůrci chtěli - ukázat, že na vrcholu žebříčku určitě nestojíme. A také za to jistě může trailer, který byl nabušený akcí - ta totiž ve snímku jako takovém ustupuje a dává spíše prostor klaustrofobicky tíživé atmosféře. Se zvážením hereckých výkonů a celkového poselství filmu se pro mě rozhodně řadí do áčkové kategorie.

  • Námět
    90%
  • Scénář
    60%
  • Herecké výkony
    85%
Jakub Fejsák

Jakub Fejsák

Hrdý student PedF UK, milovník punk rocku a focení.

Zanechte komentář