RANDE NASLEPO aneb když ani nevíte, jak vypadá vaše osudová láska.

Film / 25.3.2017

Německá romantická komedie trochu jinak a podle skutečného životního příběhu.

Mein Blind Date mit dem Leben

komedie

Německo, 2017, 111 min

Režie: Marc Rothemund

Hrají: Kostja Ullmann, Jacob Matschenz, Anna Maria Mühe, Alexander Held a další

Saliya už od dětství ví, jaká je jeho vysněná budoucnost – práce v luxusním pětihvězdičkovém hotelu. Jeho sen se však těsně před maturitou bortí jako domeček z karet. Byla mu diagnostikována oční vada, kvůli které mu zbylo pět procent zraku. A k tomu je ten zbytek jen neostrý a zamlžený jako mléčné sklo.

I přes své postižení se nevzdává, odmaturuje na normální škole, a dokonce se odváží přihlásit na stáž do luxusního hotelu v Mnichově. Díky odvaze a pečlivé přípravě se mu nakonec podaří vysněné místo získat. Má to však stále jeden háček – nikomu neřekl, že v podstatě nic nevidí.

Jeho tajemství odhalí jeho kolega a nový přítel Max. Pomáhá mu s úkony a situacemi, které jsou pro Saliyu obtížné – leštění zrcadel, prostírání stolů. Saliya se v noci učí nazpaměť trasy po hotelu, rozmístění pokojů pro hosty, a tak je schopen svou práci dělat takřka poslepu. Během své stáže se seznámí s Laurou, do které se bezhlavě zamiluje. Postupně se kvůli lásce v práci dostává do větších a větších potíží a hrozí, že ztratí všechno, pro co tak tvrdě pracoval.

Saliya dost často kouká zasněně, i když nic nevidí.

Nová romantická komedie je plná humoru a vážně vtipných situací. Pokud nejste, tak jako já, zastáncem klasických německých komedií typu Holky to chtěj taky nebo Fakjů pane učiteli, je Rande naslepo ten správný film pro vás. Oplývá notnou dávkou vtipu, včetně humoru černého, který by se na první pohled mohl jevit prvoplánově, ale není vůbec trapný. Chvílemi pak nevíte, jestli máte být dojatí, nebo se smát, nebo vlastně obojí. A právě to na filmu oceníte.

A přece se vše točí kolem lásky

Jen tak pro nic za nic se neříká láska na první pohled – ale jak se zamilovat, když nic nevidíme? Po ztrátě zraku se více rozvíjejí ostatní smysly, u Saliyi je to hlas, který mu dokáže velice dobře napovědět, kdo je mu sympatický a kdo ne. Některé dámy mohou mít tak pisklavý hlas, až to muže být nepříjemné, a jiné, jako hlavní hrdinka, mají jemný, tenký hlásek, krásný na poslech. Saliya se do Laury zamiluje a získá si její srdce.

Saliya a jeho kolegové při práci v restauraci.

Dojmy, emoce a klišé

I tak se dá popsat celý tento snímek. Vše v jednom, ale to u romantických komedií přeci jen vyhledáváme. Myšlenka, že láska a pravda vždy zvítězí, je námětem tolika filmů, že mě udivuje, že to stále funguje. Ale ono to vážně pořád klape.

Po zhlédnutí filmu Rande naslepo rozhodně nebudete odcházet se špatným pocitem nebo zklamáni, ale naopak – hezky, příjemně naladěni. No řekněte, co může být romantičtější než příběh podle skutečných událostí se šťastným koncem? No snad jen vaše vlastní rande naslepo.

Zdroj videa: youtube.com

Zdroj fotografií: CinemArt

0 70 100 1
70%
Average Rating

Rande naslepo

To, co činí z tohoto snímku úspěšnou romantickou komedii, je fakt, že není hollywoodská. A také to, že vychází ze skutečné události. Zároveň je podána velice humornou a příjemnou formou. Díky snímku lze s nadsázkou říci, že ani ztráta zraku není takový problém, jak by se mohlo na první pohled zdát.

  • Humor
    75%
  • Scénář
    70%
  • Herecké výkony
    65%
Adéla Vymětalíková

Adéla Vymětalíková

Zanechte komentář