Mocný vládce Oz: pohádka v moderním kabátu

Film / 22.3.2013

Pohádková cesta do země Oz se před vámi otevře dokořán, stačí se jen nechat pohltit jejím kouzlem.

Mocný vládce Oz (Oz: The Great and Powerful)

pohádková fantasy

USA, 2013

Režie: Sam Raimi

Hrají: James Franco, Mila Kunis, Michelle Williams, Rachel Weisz

Příběh o Dorotce a její cestě z Kansasu do pohádkové země Oz zná alespoň letmo snad každý. Příběh u nás sice není takovým kultem jako v USA, ale přesto se dostal do širokého podvědomí. Mocný vládce Oz je poklonou a prequelem zmíněnému dílu, ale funguje i bez jeho hlubší znalosti. Stačí vědět, že se chystáte do kina na film spíše pro mladší diváky, akceptovat barevné kouzlo země Oz a nemůžete odejít zklamáni. Skvělou podívanou slibují už úvodní titulky, které jsou samy o sobě výtvarným skvostem.

Stejně jako původní film Čaroděj ze země Oz z roku 1939 i Mocný vládce začíná v Kansasu. Seznamujeme se s Oscarem Diggsem (James Franco – Zrození planety opic, Spider-Man), iluzionistou a velkým milovníkem osob něžného pohlaví. Realita jeho života se před námi rozprostírá v černobílém zobrazení 4 : 3, které je jinak už filmařsky dávno nepoužíváno. Oscarovi známí mu kvůli jeho dlouhému jménu přezdívají Oz, což mu později přinese nemalé komplikace, ale prozatím si žije poměrně spokojeně a dlouho sní o tom, že bude jako jeho slavné vzory – HoudiniThomas Alva Edison.

Pohodový život pouťového podvodníčka končí v okamžiku, kdy na útěku před sokem v lásce naskočí do balónu a prchá směrem do oblak. Za několik okamžiků se ho již zmocní vír velkého tornáda a Ozovo dobrodružství může začít.

Cesta do země Oz

Dobrodružství může začít! Zdroj: s3.amazonaws.com

Barevná smršť a 3D podívaná

Scéna, kdy se iluzionista v balónu skrz oko tornáda dostane až do země Oz, patří podle mě k těm nejlepším. Z černobílého jednoduchého formátu se stereo zvukem tu najednou přecházíme do křiklavě barevného 3D. Obraz se roztáhne přes celé plátno a ohluší nás hudba Dannyho Elfmana.

Cesta balónem nám poprvé představí 3D trik, který pak filmaři použili hned několikrát – do obličeje vám létají různé předměty, rostliny, kusy proutí z balónu i další, až jeden nestíhá uhýbat. I když se většina 3D během filmu pak omezuje pouze na obrazy s tzv. větší hloubkou, užila jsem si trojrozměrný výlet ještě více než u Avataru, za kterým je podepsán stejný výtvarník, a s nímž je Mocný vládce často srovnáván.

Čarodějky, mluvící opice a další havěť

Oz se tedy vyhrabe z trosek balónu a zjišťuje, že tohle už ani náhodou není Kansas, v čemž ho utvrdí i okamžitý útok říčních víl a následně i příchod čarodějky Theodory Dobrotivé (Mila Kunis – Kamarád taky rád, Černá labuť). Když se jí představí jako Oz, okamžitě ho nadšeně uvítá jako mocného čaroděje, který přišel celou zemi zachránit před zlou čarodějnicí. Postupem času zjišťujeme, že čarodějnice jsou celkem tři, kromě Theodory je to ještě Glinda (Michelle Williams – Zkrocená hora, Prokletý ostrov) a Evanora (Rachel Weisz – Mumie, Fontána), a největším problémem pro Oze bude poznat, která z nich je vlastně ta zlá a které by měl naopak pomáhat. Aby se totiž mohl stát předurčeným vládcem země a díky tomu si užívat ranní koupele ve zlatem naplněné pokladnici, musí zemi zbavit zlé moci jedné z čarodějek.

V jeho cestě za pravdou, kde věci nejsou takové, jaké se být zdají, mu pomáhá mluvící létající opičákporcelánová panenka, které za pomoci lepidla pomůže znovu se postavit na vlastní nohy. Oba dva jsou obrazem osob, se kterými se Oz setkal už ve skutečném Kansasu (pomocník, dívka na vozíku). I když ve svých bojích v obyčejném světě pohořel, dostává Oz druhou šanci a své skóre podstatně napravuje.

Tři čarodějky ze země Oz

Která z mocných sester je ta hodná? Zdroj: leonhart90.blogspot.com

Jednou z ústředních linií filmu je spojení magie s technikou. Oz jako iluzionista samozřejmě neumí doopravdy kouzlit a myslí si, že se se silami zla absolutně nemůže měřit, dokonce chce sobecky v nejhorším prchnout. Nakonec však v sobě nachází kousek dobra a netušené schopnosti, a stává se tak vlastně svým vysněným Edisonem – nedostatek znalostí v magii nahradí několika velmi chytrými vynálezy a na konci se tak stává čarodějem ze země Oz, se kterým se v klasickém příběhu v Smaragdovém městě setkává Dorotka.

„Uvnitř jsi lepším člověkem, než si sám myslíš.“

Jestli ve filmu něco pokulhává, jsou to některé dialogy mezi postavami. Na jednu stranu rozpravy o vlastních slabostech a nedokonalostech, o kousku dobra v každém z nás a podobně napomáhají nostalgicky pohádkové atmosféře. Na stranu druhou děj občas zbytečně zdržují.

Herci ze sebe však vydávají maximum, co jim role umožňuje – Franco se dokonale předvede v roli namyšleného sebestředného floutka, který hází očkem po všem, co na sobě má sukni; Kunis si střihne báječný přerod dobra ve zlo a její šílený smích vám bude v uších znít ještě dlouho po odchodu z kina. Weisz a Williams místy působí trochu toporně, jako panenky určené převážně pro dekoraci, v jiných scénách však taktéž zazáří. Vše korunuje roztomilý opičák Finley v podání Zacha Braffa, kterého si musí zamilovat každý.

Mocný vládce Oz sice vzbuzuje různorodé ohlasy a někteří ho označují za slabší kopii Alenky v říši divů Tima Burtona, ale já s nimi nemůžu souhlasit. Návštěvník kina samozřejmě nemůže očekávat nikterak intelektuální zábavu, ale vizuální stránka filmu je takřka dokonalá. Také intertextové narážky na původní film i další díla jsou vtipně zakomponovány do celkového děje a všechno podbarvuje hudba Dannyho Elfmana. Ten sice po Spider-Manovi 2 prohlásil, že bude raději pracovat jako číšník, než aby znovu s Raimim spolupracoval, nakonec však přesto soundtrack k Mocnému vládci vytvořil a stojí to za to.

 

Všem doporučuji návštěvu kina a zhlédnutí nejlépe ve 3D formátu, protože bez velkého plátna Mocný vládce Oz jistě ztratí část svého kouzla. A to si tento magický výlet do barevného světa dětských pohádek rozhodně nezaslouží.

Zdroj perexové fotografie: disneydigest.com

Kateřina Stupková

Kateřina Stupková

Studentka žurnalistiky, filmová fanynka i knižní nadšenec, milovnice kávy, čokolády a horkého letního počasí, seriálů, návalů kreativity i prolenošených odpolední.

Zanechte komentář