Na jakých počítačových hrách jsme tehdy ujížděli?

Technologie / 24.3.2013

Ruku na srdce, už naše generace proseděla hodiny a hodiny u počítačových her. Které byly naše nejoblíbenější?

Určitě si ještě vzpomínáte na ty obrovské krabice, které zabíraly polovinu pracovního stolu, trvalo jim neskutečně dlouho, než spustily vámi požadovaný program, a celou dobu při tom prapodivně hučely. Vám to však bylo víceméně jedno, protože před deseti, patnácti lety to byly moderní stroje, které měla doma jen hrstka vyvolených!

Pokud jste mezi ty vyvolené patřili i vy, pak si jistě vybavíte několik počítačových her, u kterých jste strávili nespočet hodin. Stejně jako já se svojí sestrou. Proto jsme se rozhodly zavzpomínat a připomenou vám pár nejoblíbenějších her, které byly v dobách našeho mládí největšími trháky.

Vláček (1993)

Tuhle hru musel hrát v dětství snad každý. Pravidla jsou jednoduchá, vašim úkolem je posbírat všechny předměty na hrací ploše a dojet do cíle. Nesmíte ale narazit do zdi nebo do svého vlastního vagonu. Hra má celkem padesát levelů různé obtížnosti.

My jsme u Vláčku proseděly desítky hodin. Společně jsme si lámaly hlavy nad tím, jak bez úhony dostat vláček do cíle. Některé levely jsme dokonce musely přeskočit, protože jsme jim nikdy nepřišly na kloub. Když jsme se ke hře teď vrátily, už nám nepřipadala tak zákeřná jako před deseti lety. Vlastně jsme kroutily hlavou a nechápaly, co nás na té hře tak fascinovalo. A hlavně jsme se divily, že nás z ní nebolely oči.

Dyna Blaster (1991)

Další hra, která se nesmazatelně vryla do naší paměti a do našich srdcí. V Dyně se stáváte hrdinou v bílém skafandru a vydáváte se zachránit svou lásku do dalekého zámku. Postupně procházíte pěti levely, v každém bojujete s jinou příšerou. Vaší jedinou zbraní jsou bomby, musíte však dávat pozor na to, aby ty bomby omylem neožehly i vás.

Musíme se přiznat, že nám se nikdy nepodařilo dojít až do zámku a zachránit princeznu. Naše cesta obvykle končívala v někde v zahradách mezi keři a těžko identifikovatelnými obludami. I přesto jsme se u toho vyřádily, průměrně jsme u hry strávily dvě hodiny denně. Když se nám nedařilo. Pokud jsme zrovna měly šťastnější den, vyšplhal se čas i na pět, šest hodin.

Mario (80. léta)

Po sociálních sítích koloval vtip: „Nebuď rasista, buď jako Mario. Je to italský instalatér, vytvořený Japonci, mluví anglicky, vypadá jako Mexičan a sbírá mince jako Žid.“ Ano, přesně taková postavička nás doprovázela během našeho dětství. Ať už na počítači nebo na PlayStationu jsme pomáhali Mariovi sbírat zlaťáky, přeskakovat nebezpečné želvy a vyhýbat se masožravým rostlinám. Na dobu své výroby má hra povedenou grafiku a chytlavou hudbu.

Tahle hra se nikdy nestala naší nejoblíbenější, nikdy jsme jí nepropadly tak jako ostatním hrám. Asi nám nepřišla dost zajímavá, možná za to může nezáživný děj, možná zákeřné červené želvy a masožravé rostliny. Kdo ví. Nicméně jednou jsme se zájmem hrály novou verzi a po chvíli jsme ji vypnuly, protože se té staré nemůže rovnat.

The Sims 1 (2000)

The Sims se stala nejprodávanější hrou roku 2000, netrvalo dlouho a na pultech obchodů se objevilo druhé a třetí pokračování, které spousta z nás hraje ještě dnes. Vzpomínáte si však na úplně první díl? Grafika sice nebyla tak propracovaná, výběr oblečení, nábytku a kachliček do koupelny byl omezenější a Simíkům se nenaskýtalo tolik možností jako v pozdějších verzích, ale my tomu propadli. Lákalo nás to, že ve hře můžeme žít takový život, jaký bychom ve skutečnosti chtěli.

Když The Sims vyvolalo celosvětové šílenství, byly jsme zrovna v první a třetí třídě na základní škole. Vydržet v té době se svými spolužáky bylo docela těžké, protože se o přestávkách neřešilo nic jiného než The Sims. Kdo chtěl být v obraze, musel hru znát a hrát ji. Na denním pořádku byly debaty o životních úspěších a eskapádách našich Simíků, nových herních taktikách a nejrůznějších zlepšovácích. Hře jsme totálně všichni propadli. Když se nám podařilo z oné závislosti jakž takž vyléčit, přišlo něco mnohem návykovějšího – The Sims 2…

Commander Keen (1990)

Hlavním hrdinou hry je Keen, malý chlapec v růžovém tričku, modrých kalhotách a žluté přilbě, který se ocitl na jiné planetě. Jelikož se jeho kosmická raketa rozbila, pobíhá po planetě a shání součástky potřebné pro opravu své lodi. Samozřejmě tu na něj čekají různé potvory a překážky a vaším úkolem je pomoci Keenovi opravit jeho raketu.

Ani v této hře jsme nikdy nedošly do zdárného konce, Keenovu raketu se nám prostě opravit nepodařilo, ať jsme se snažily sebevíc. Asi jsme měly moc silné nepřátele, přece jen žížaly, jejich lepkavý sliz a poskakující červené balóny nepřekoná kde kdo.  

Hejbejte se kosti moje (1997)

Abychom nevypadaly jako buranky, které u počítače hrály jen hloupé hry, které nám do života celkem nic moc nedaly, uzavřeme náš článek výchovně-vzdělávací hrou Hejbejte se kosti moje. Díky ní jsme porozuměly tajům lidského těla. Pokud jste hru také hráli, určitě si vybavíte svérázného průvodce Kosťu Kostiznala a jeho nezapomenutelné hlášky.

Jojo, tak u téhle hry jsme se taky dost nasmály. Kosťa byl skvělý učitel, fakta uměl podat zajímavě a vtipně. Sice jsme si poté dost dlouho myslely, že játra jsou ve skutečnosti fialová a mozek zelený, ale tyto mylné informace nám později ve škole vyvrátili. 

Samozřejmě nesmíme zapomenout takové srdcovky jako Prince of Persia, Aladin, Lion King, Pac–Man, Heroes of Might and Magic, SimCity nebo například vraždící žížalky Worms. Mnohé z nich (nebo spíš jejich novější verze) hrajeme ještě dnes.

Jaké hry vám tady chybí? A co jste hrávali v dětství na počítači vy?

Autorkami článku jsou JITKA a RADKA HOLČÁKOVY.

Zdroj perexové fotografie: Jitka Holčáková, Generace 21.

Jitka Holčáková

Jitka Holčáková

Editorka sekce Hudba, studentka žurnalistiky na Univerzitě Palackého, knihomol, psavec, hudební maniak a životní optimistka, co se řídí heslem "Nesnaž se porovnávat s ostatními, snaž se být lepší verze sebe sama!"

Zanechte komentářVaše názory

 • Alice Pazderová

  óóó….kromě Commander Keen si vzpomínám na všechno 🙂

 • Tanky online

  Bože to je nostalgie… 🙂 Mario, Bomber man a další pecky. Jo to byly časy 🙂

 • Ben

  Na Sims1 som strávil snád stovku hodín

  • Hry pro pc

   Přesně tak Sims 1, to byla hra 😀

 • koks

  Duke.nukem, body blows wolfenstein 3d,, gta 1, morta$ kombat , street fightet, micromachines, takz atari hry