Ostrov duchů, Aljaška na kajaku, Feldou do Číny… to byl festival Kolem světa

Cestování / 23.3.2017

Pražský Clarion Congress Hotel byl tento víkend plný nadšených cestovatelů. Proběhl totiž další ročník festivalu Kolem světa. Co jste mohli zažít?

Každý rok vám přinášíme čerstvé reportáže z tohoto festivalu a ani ten letošní není výjimkou. Pořadatel Karel Wolf spolu se svým týmem opět uspořádal velkolepou dvoudenní akci, kde byla kromě projekcí na programu i ochutnávka jídel z celého světa, Nikon škola fotografování nebo bohatá nabídka stánků s typickými předměty každé země.

Z kanclu kolem světa aneb Stop otlačeným zadkům!

Festival odstartovala ukázka tahitských tanců, která přirozeně uvedla projekt čtyř přátel, jimž na uskutečnění jejich snů rozhodně nestačil měsíc dovolené. Rozhodli se ukončit stereotypní život, kdy okolní svět vidí pouze přes okno své kanceláře, a vyrazili na cestu. Neplánovaně byli ve světě dva roky a objeli dvacet pět zemí. V Číně navštívili zubaře, který ordinoval pod širým nebem, stopem se svezli s taiwanským ministrem zdravotnictví, s nímž kolaudovali nemocnici, nebo vyzkoušeli na vlastní kůži šamanské rituály v komunitě jihoamerických domorodců. Celá přednáška probíhala ve velmi uvolněném a přátelském duchu.

Ačkoliv bylo deset hodin ráno, před první přednáškou se sál naplnil k prasknutí

Ekvádor – život za betonovou zdí

Studentka Kristýna Veitová odjela na pracovní stáž do Ekvádoru a barvitě popisovala běžný život tamních obyvatel. Povídání začala s fotografií hlavního města Quita, rozděleného vysokou betonovou zdí. Ta má chránit movitější obyvatele od těch chudých a ochotných krást. Kristýna poznamenala, že podobná situace je typická pro většinu jihoamerických měst. Pro odlehčení atmosféry jsme se s ní podívali do amazonského pralesa, do výšky 5000 m n. m. nebo zažili typické ekvádorské Velikonoce.

První Kristýnina věta mluvila za vše: „Ekvádor je hlavně země plná kontrastů.“

Nepálskými horami za šamanskou kulturou

Základem šamanismu je trans. Každý šaman je odkázaný pouze na štědrost lidí, o peníze si nemůže říct. Neustále popíjí masala čaj a posedlé ženy léčí například vařící vodou, která nesmí minout ani jejich obličej. Je nositelem kultury, léčitelem, umělcem. Během léčení, kdy se dostane do nejhlubšího transu, odejde na nejjižnější břeh Gangy, kde mu duše prozradí řešení problému, se kterým za ním „pacient“ přišel. Matej Cerulík zažil všechny tyto tradice na vlastní kůži, když odjel v rámci výzkumu do nepálských hor a dva měsíce žil s místními šamany. Jeho povídání patřilo k nejbarvitějším a nejneuvěřitelnějším na celém festivalu.

Atmosféru festivalu dotvářely národní kostýmy vystavovatelů

Během obou dnů jste si mohli pochutnat na specialitách z Japonska, Vietnamu, Ruska nebo Afriky, jako jsou například lodeh, africké koblihy, maniok nebo pečené banány. Každý rok se nabídka festivalu rozšiřuje a pokud se rozhodnete přijet, nudou rozhodně trpět nebudete. Přidaná hodnota je obrovská inspirace, kterou načerpáte. Zjistíte, že cestovat lze s minimálním rozpočtem a získáte nedocenitelné zážitky.

Zdroj fotografií: Tereza Ocetková, Generace 21

Tereza Ocetková

Tereza Ocetková

Milovnice koní, která většinu času věnuje olomoucké žurnalistice a sbírání inspirace na cestách. Protože je lepší jednou něco vidět na vlastní oči, než o tom tisíckrát slyšet z vyprávění!

Zanechte komentář