Jaro je tady

Sport / 4.4.2017

Přemýšlíte, co budete dělat, když už se nedá moc dobře lyžovat, ale počasí ještě není ve stádiu, kdy byste mohli dělat své oblíbené letní aktivity? 

Konec zimy

Milovníci sněhu, zimy a lyžování a též vlekaři prominou, ale je na čase si přiznat, že zima už je u konce. Minimálně ta česká. Teploty neklesají pod nulu a zřejmě už neklesnou a místo sněhu je na horách, i všude jinde, vidět prakticky jen déšť. Občas už také sluníčko, ale to té zimě příliš nepomůže. Pro někoho byla zima dlouhá, pro někoho krátká. Úplně spokojení stejně všichni nebudou, naštěstí bude zima zase za rok.

A až se všichni lyžaři smíří s tím, že lyžím letos odzvonilo a budou si jisti, že neseženou peníze na rychlý výlet do Alp, budou muset řešit otázku, co dělat v období mezi koncem zimy a začátkem jara. Jaro totiž nezačíná tím Prvním jarním dnem, který je napsaný v kalendáři. Ono začne pozvolna, nemůžeme očekávat příjemné jarní počasí jako dělané na idylické výlety do přírody.

Nastává tedy otázka, co se v tomto mezidobí dá dělat, jaký sport můžeme praktikovat venku, aniž bychom se utopili, umrzli, zapadli v horách ve sněhu, nebo si rozlámali tělo v dešti. Těžká otázka, na kterou znám málo odpovědí. Ale je to lepší než nic.

Kolo je ideální společník téměř v jakémkoliv počasí. Zdroj fotografie: www.pexels.com

Kolo

Na kole můžeme jezdit prakticky pořád. Je to neustále o tom, že se musíme pořádně obléknout, nepodcenit počasí a nejezdit na silničkách do hor. Na tohle mezidobí je kolo asi nejlepší řešení. Možná to nebude na dlouhé výlety, vysedávání u stánku s pivem a lehké a bezstarostné návraty domů, ale o to víc to bude o tom sportovním výkonu. Ujet dešti dá zabrat.

Hiking/turistika/výšlapy do hor

Oblečení už je jasná věc. Vyplatí se podívat se na předpověď počasí, aby vás někde nahoře na hoře nezastihl příliš silný vítr, znovuzrozená zima a tuhý mráz. Ale vyšlápnout si na jednu z českých (i jiných) hor v počasí, kdy se nebudete topit ve vlastním potu a nebude vám hrozit úpal, není špatný nápad. A že těch vrcholků k vyšlápnutí české hory nabízí spousty.

Co takhle výšlap k Pančavskému vodpádu? Zdroj fotografie: Wikimedia Commons /Dingoa

Běhání

Klasika, která se dá praktikovat za každého počasí. I kdyby se počasí měnilo každých pět minut, tu hodinku to vydržíte, i kdyby z nebe padalo bůhvíco. Jediný problém by mohl být v terénu, který by následkem špatného počasí mohl být příliš bahnitý, klouzavý a nestabilní. Na to ale také existuje lék, mohou jím být hole, o kterých jsme už psali, a které poskytnou rovnováhu i v nepřátelském terénu.

Brusle

Brusle jsou láska, kterou kazí jedině ta podmínka suchého povrchu. Ale v mezidobí jsou i dny, kdy neprší a nefouká, svítí sluníčko a člověk má pocit, že jaro už je opravdu za rohem. A má to několik výhod. Možná že ostatní bruslaři, cyklisté a všichni další, kteří většinou tak nešikovně překáží bruslařským umělcům, se ještě neprobudili ze zimního spánku, tudíž budete mít dráhu (skoro) sami pro sebe. A také neumřete vedrem.

Stejně tak můžete chodit na dlouhé procházky, byť nepatří k nejnáročnějším aktivitám, ale člověk si přece také může aktivně odpočinout. Vždycky se dá něco vymyslet a zkrátit si tak čekání na teplé počasí a připravit si formu na léto.

Zdroj miniatury a úvodní fotografie: pexels.com

Štítky

Veronika Fryšová

Veronika Fryšová

Zanechte komentář