Zámecká sezóna začíná!

Cestování / 3.4.2017

Konečně nastalo jaro, které s sebou nese spoustu cestovatelských možností. Otevírají se totiž zámecké prostory!

Dny se prodlužují, teploty se pomalu a jistě zvyšují a zámky, zámecké areály, ale i hrady a další památky v republice i za hranicemi konečně otevírají své brány turistům a návštěvníkům. Proč z toho mít radost?

Zámky pro zaujaté

Deset nejnavštěvovanějších zámků v České republice

  1. Český Krumlov, okres Český Krumlov
  2. Kroměříž, okres Kroměříž
  3. Lednice, okres Břeclav
  4. Litomyšl, okres Svitavy
  5. Valtice, okres Břeclav
  6. Hluboká nad Vltavou, okres České Budějovice
  7. Konopiště, okres Benešov
  8. Loučeň, okres Nymburk
  9. Detenice, okres Jičín
  10. Průhonice, okres Praha-východ

Baví vás historie? Obdivujete baroko, renesanci a další umělecké slohy? Dozvídáte se rádi něco o životě šlechty před mnoha staletími? Procházíte také s nadšením místnostmi s pestrým interiérem, spoustou obrazů na stěnách a se starými kusy nábytku či vybavení?

Ať už je odpověď na výše sepsané otázky většinově kladná či záporná, nějaké plus si určitě každý najde dle gusta. Zámky totiž nejsou jen pro milovníky historie či umění. Dost možná vás překvapí skvělá vyhlídka do okolí z některé z hradních věží nebo vás zaujme zrcadlo, které vám údajně splní přání, když se do něj na dost dlouhou dobu zadíváte.

Zámky zkrátka vítají každého. Nemusíte každoročně navštívit desítky zámků, abyste mohli říct, že jste zcestovali všechno. Kouzlo noblesní historie spojené se zámky (hrady jsou naproti tomu často strašidelné, většinou proto, že jsou napůl zřícené) oceníte, i když se za sezónu vydáte jen na jeden zámek. Může to být cílený výlet nebo jen spontánní zastávka při cestě za jiným druhem dobrodružství.

Navštívit můžete také zámky v zahraničí. Na fotografii je zámek Schwerin z pohledu rozsáhlých zámeckých zahrad.

 

Jez do polosyta

Pokud se chcete inspirovat, navštivte stránky Národního památkového ústavu, který přehledně informuje o všech zámcích, které spravuje.
I v souvislosti se zámky platí, že jejich výběr musíte zvážit. Pokud se například rozhodnete strávit dovolenou v jižních Čechách a navštívit všechny zámky, které zde stojí, nejspíš svého rozhodnutí budete litovat.

Většina zámků je stavěna v podobném slohu (nejčastěji renesance a baroko, občas s úpravami novějších slohů) a zámky stojící blízko u sebe si bývají podobné, ať už svým vzhledem, či svou historií. Jelikož šlechtické rody často obsazovaly rozsáhlejší území, nejspíš by vás rozsáhlé vyprávění například o Rožmbercích či Vítkovcích přestalo po dvou třech návštěvách bavit a zajímat.

Interiéry některých zámků jsou opravdu obdivuhodné. Třeba takový zámek Valtice určitě upoutá vaši pozornost!

Doporučujeme tedy, pokud se rozhodnete vyrazit na nějaký zámek, využít k tomu víkendových dnů a vybírat si rozmanité stavby v různých koutech republiky. Nezapomeňte si s sebou vzít foťák a studentské průkazky na uplatňování zlevněných vstupů!

Zdroj všech fotografií: Pixabay.com

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentář