KRÁSKA A ZVÍŘE aneb všichni čekáme na Emmu

Film / 16.3.2017

Již dlouho nebyl kolem filmu takový povyk a tak napjatá očekávání. Nyní přichází – můžeme říct – konečně do kin hraná adaptace filmu Kráska a zvíře. Jak to dopadlo?

Beauty and the Beast

pohádka / muzikál / romantický

USA, 2017, 130 min

Režie: Bill Condon

Scénář: Stephen Chbosky, Evan Spiliotopoulos

Hudba: Alan Menken

Hrají: Emma Watson, Dan Stevens, Luke Evans, Josh Gad, Emma Thompson, Ewan McGregor, Kevin Kline, Gugu Mbatha-Raw, Ian McKellen, Stanley Tucci, Audra McDonald a další

Krásná Belle, která žije se svým otcem umělcem v malém francouzském městečku, nezapadá mezi ostatní obyvatele. Je často zamyšlená, zbytečně novátorská, a co je nejhorší – umí číst, považte! A snaží se učit číst i malé holčičky v okolí. Úzkoprsí a zaostalí vesničané v ní vidí jen krásnou podivínku. Až na Gastona, místního fešáka a hrdinu, který se rozhodl, že se s krásnou Belle ožení, ať už chce, či nechce.

Princezna, co nečeká na polibek

Když Bellin otec vyrazí tradičně na trh, aby zde prodal své výrobky, a zastihne ho bouře, vyhledá úkryt v tajemném, zdánlivě opuštěném hradě ukrytém hluboko v lesích. Neví, že je pod kletbou čarodějky, která potrestala jeho pána, pyšného a arogantního prince tím, že ho proměnila ve bestii a jeho poddané v oživlé předměty. Ten příběh všichni dobře známe, princ v podobě zvířete se musí zamilovat a musí být milován dřív, než opadají okvětní lístky čarovné růže, kterou mu dala čarodějka.

„Ty mluvíš?!“ ptá se překvapená Belle, když ji Lumiére, oživlý svícen se silným francouzským přízvukem, vysvobodí z kobky, kde zůstala zavřená výměnou za záchranu svého otce. „Vždyť je to jediné, co dělá,“ komentuje to věčně nabručený a sarkastický majordomus Cogsworth.

Zvíře Bellina otce uvězní za jeho pokus o nevinnou krádež růže ze zámecké zahrady. Belle, když se její otec nevrátí domů, se ho jako správná odvážná feministická hrdinka (kterých je v pohádkách až příliš málo!) vydá zachránit. Úspěch Krásky a zvířete spočívá právě v tom, že dívčí hrdinka zde není jenom krásná, případně chytrá, ale i správně akční a sebevědomá. V tom animovaná Disney pohádka, natož snad její původní předloha, příjemně předbíhala svou dobu – a chce se říct, že bohužel, je příjemným osvěžením i v dnešní době filmových „krásek v nesnázích“, připravených k záchraně statnými a mužnými hrdiny.

Jen tak trochu jiná Hermiona?

A Emma Watson je i kvůli svým aktivitám v boji za rovnost žen a mužů ideálním ztělesněním kreslené Belle – už svou rolí Hermiony se stala pro mnoho dívek modelem, ke kterému mohou vzhlížet a zcela výjimečně to nebude ke škodě. Její role Belle se tak mohla stát další výpovědí o tom, že ženy dokáží velké věci. Sice vize, že tam někde na konci na ně „za odměnu“ čeká krásný a bohatý a úžasný princ, už není zrovna realistická (a edukační), pojďme se ale držet první části sdělení.

Je krásná, chytrá, vtipná. Celá Emma Watson. Pardon, Belle.

Belle v podání Emmy Watson je postavou, se kterou je radost se sžít. Příjemně lidská, bezprostřední, chápeme, jak to má mezi přízemními vesničany plnými předsudků těžké, a navíc ten otrava Gaston! Obzvlášť dobře se dívá na scény, kde vystoupí z obalu jemné a hezké Disney princezny a například se rozčílí nad tím, proč by si měla vzít Gastona. O to víc pak zamrzí nepovedené technikálie typu nesladění zvuku s obrazem. Emma Watson je sice dokonalá, ale nevíme nic o tom, že by excelovala v břichomluvectví, a pohyby jejích rtů nesedí přibližně v polovině replik – především v hudebních číslech.

Pějme píseň dokola

Hudba hrála už v původním filmu velice důležitou roli (ostatně jako ve většině Disney pohádek). A některé písně z Krásky a zvířete jsou jednoduše nezapomenutelné. Problémem ale zůstává jejich zakomponování do děje. V poslední době jsme svědky skvělých muzikálových filmů (jeden například ovládl předávání Oscarů – včetně skandálu kolem ceny nejcennější), proto přirozeně nároky publika stoupají – už nechceme, aby se děj zastavil, zatímco si hlavní postavy zazpívají písničku. Chceme, aby hudební díla přispívala k ději, aby ho rozvíjela, aby byla jednoduše zajímavou součástí filmu.

Kráska a zvíře ze začátku nastaví příjemně vysokou laťku, přes kterou, bohužel, má postupem čase stále větší problém přeskočit. Při velkonákladové show slavné písně „Be Our Guest“ ještě autoři zahltí diváka přehršlí triků a barev, že mezi zběsilým lapáním po dechu (a snaze ubránit se epileptickému záchvatu) zapomene, že se nudí; sólo smutného zvířete už se ale vyloženě táhne a pohledu na hodinky se neubrání ani největší fanoušci.

Barvy. Spousta létajících talířů. Nějací pávi. A ohňostroje! Každá správná epileptická spoušť potřebuje ohňostroje.

V kontrastu ke skvělé původní hudbě animovaného filmu pak nedobře vyznívá ústřední píseň, „zmodernizovaná“ pro hraný film, kterou nazpívali Ariana Grande a John Legend. Po kouzelné pohádce vás při titulcích vyžene ze sálu průměrný pop, který jako kdyby ničil ve vašich vzpomínkách všechno hezké, co jste v posledních dvou hodinách viděli. A až směšně patetické představování herců při titulcích tomu také příliš nepomáhá.

Závěrečné součty plusů a mínusů

Vizuální stránka filmu je rozporuplná. Na jednu stranu se autorům podařilo poskytnout divákovi neskutečný vizuální zážitek, kdy jak francouzská vesnice, odkud pochází Belle, tak zakletý hrad, jsou dokonalé do nejmenších detailů. Obraz je zaplněn a vše funguje v perfektním souladu. Na druhou stranu animace zvířete a jeho služebnictva se jen těžko zdá být výstupem technologií dnešních dnů. Paní Konvičková, jedna z nejmilejších postav filmu, nepůsobí ani realisticky, ani líbivě. Mimika zvířete, když protočí oči nebo zavtipkuje, působí kontrastně vůči jinak strnulému a nepříliš zdařilému zpracování jeho zachlupatělého obličeje, takže vlastně ve své podstatě ani ta nevyznívá věrohodně.

Také jste postřehli aféru ohledně homosexuální postavy a hysterického Ruska, které kvůli tomu pohádku označilo za přístupnou od 16 let? My také. A pak jsme tedy ty náznaky homosexuality pečlivě hledali ve filmu. Zbytečně.

Co je naopak potřeba vyzdvihnout, je skvělé herecké obsazení. Vedle již zmíněné Emmy Watson je to třeba Luke Evans v roli pyšného a popudivého Gastona nebo jeho pobočník, oproti animované verzi mnohem zajímavější a lidštější Josh Gad. A pak především široké spektrum zámeckých služebníků, od Emmy Thompson v roli paní Konvičkové přes Ewana McGregora jakožto oživlého svícnu a cembala Maestra Cadenzy alias Stanleyho Tucciho až po Iana McKellena jako věčně trochu nabubřelého majordoma zakletého do podoby hodin.

To vše, spolu se střídmě dávkovaným humorem, dokáže z této pohádkové klasiky vytvořit příjemnou podívanou.

Zdroj všech fotografií: Falcon

Zdroj videa: YouTube Falcon

0 78 100 1
78.75%
Average Rating

Kráska a zvíře

Hraný remake klasické Disney pohádky Kráska a zvíře není bez much. Ať už je to špatná synchronizace playbacku, technicky podprůměrné zpracování zvířete nebo táhnoucí se hudební čísla. To vše ale dokáží vyrovnat pohádkově krásné reálie, děj, který sice všichni známe, ale i po desáté nás dokáže potěšit, oživený kousíčky současného humoru. A nezapomeňme na Emmu.

 • Herci
  90%
 • Hudba
  80%
 • Scénář
  70%
 • Vizuální efekty
  75%

Jana Leichterová

Zanechte komentář