Lenost nebo únava?

Sport / 19.3.2017

Líní lidé se vymlouvají na únavu a aktivní lidé únavu ignorují. To je chyba, která se může vymstít a může skončit zraněním nebo dlouhodobou nemocí. 

Lenost, pohodlnost, únava

Jsou dny, kdy se člověku nechce vůbec nic dělat. Nechce se mu do školy, do práce, na domluvený sraz s přáteli, nebo nedej bože nějak sportovat. Nemusí to být ani vědecky dokázané, abychom mohli říct, že většina těchto dnů je způsobena akorát leností nebo pohodlností. Možná by se jako důkaz dalo pokládat pozorování sebe sama, a když se nad tím každý jednotlivě zamyslí, jistě nebude proti a bude souhlasit.

Každému se někdy nechce z peřin. Zdroj fotografie: pexels.com

Zaměřím se na tu chuť sportovat. To, že se někomu nechce vyrazit ven a trochu se protáhnout kvůli tomu, že je lenoch a má raději gauč nebo postel, je jedna věc. To, že se někomu nechce vyrazit ven, nikoli proto, že by byl lenoch, ale proto, že prostě zrovna nemá náladu a raději by ležel doma a koukal na seriál, je věc druhá. A to, že se někomu nechce vyrazit ven, protože je prostě a jednoduše unavený a vyčerpaný, je věc třetí.

Jsme jen lidé, všechny tři případy jsou naprosto reálné. První případ je bohužel běžný, ale ne zcela normální, i když nad tím, co je normální, by se dalo polemizovat. Druhý případ je také běžný a vlastně i trochu normální. Ne každý den je posvícení a prostě se to někdy stane. Třetí případ není tak úplně běžný, protože nastává až po nějaké době, ale normální je ze všech nejvíce.

Poslouchejte své tělo

Někdo by měl vymyslet aplikaci, která by člověku řekla, že se jeho status přehoupl z lenosti/pohodlnosti na status únavy a že je nutné, aby si odpočinul a nemusí mít z toho vůbec žádné výčitky. Ono je někdy těžké to poznat a ještě těžší bývá si přiznat, že prostě nejsme roboti a že naše zásoby energie nejsou nekonečné. Až to někdo vymyslí, pomůže spoustě lidí.

Není ostuda odpočívat. Zdroj fotografie: pinterest.com

Člověk je od přírody líný a jistě příliš netrpí výčitkami svědomí, že bude chvíli bez pohybu. Ale člověk, kterému záleží na vlastním fyzickém zdraví (ano, na zdraví, ne na kráse) a kondici, si bude velmi promýšlet, co všechno se stane, když jednou, nebo i dvakrát, vynechá svůj trénink, protože je prostě unavený.

Z únavy nikdy nevzniklo nic dobrého. Je zbytečné něco lámat přes koleno a je to i zdraví nebezpečné. Lehká únava se dlouhodobým přecházením může přehoupnout do nemoci nebo do úrazu. Z jednoho týdne přetěžování organismu může vzniknout nemoc, která potrvá třeba i měsíc. A to všechno jen proto, že si člověk neodpočinul, když cítil, že nemá příliš sil, a taky proto, že se bál, že pár dní odpočinku ho zničí.

A to je ten rozdíl mezi únavou a leností. Za únavu se nemusí nikdo stydět a nikdo by ji také neměl podceňovat. Pokud prostě cítíte, že nemáte sílu a chuť a že se vám nic nechce tak jako dřív, tělo se vám snaží naznačit, že potřebuje oddych. A je dobré své tělo poslechnout a ten odpočinek mu dopřát.


Zdroj miniatury a  úvodní fotografie: pexels.com

Štítky

Veronika Fryšová

Veronika Fryšová

Zanechte komentář