Mischling: Perla, Staša a jejich „strýček“

Literatura / 17.3.2017

Víte, co znamená slovo Mischling? Nejen to se dozvíte v naší recenzi!

Román z období druhé světové války, konkrétně zasazený do koncentračního tábora Osvětim. Zní vám to už ohraně, protože takových vzniká ročně několik? Nový román Mischling váš názor změní. Na svědomí jej má nadaná kalifornská spisovatelka polsko-židovského původu Affinity Konar. I když se jedná o její teprve druhou knihu, rozhodně prokázala spisovatelské nadání, ale i zápal pro věc. Mischling totiž není pouze fiktivním příběhem zasazeným do reálných historických kulis, ale zakládá se na skutečných osudech.

Mengele, jméno, které nepřestává děsit

Jednoho dne jsme vznikly. Moje dvojče Perla a já. I když, lépe řečeno, Perla byla stvořená a já jsem se od ní odštěpila. Vytlačila svůj obrys do lůna a já její podpis napodobila.

„Skoro v každé dvojici mělo dvojče pokřivenou páteř, špatnou nohu, pásku přes oko, ránu, jizvu, berlu.“

Těmito krásnými slovy román začíná. Perla a Staša Zamorski, dvanáctileté sestry, které se vlivem válečných událostí ocitnou v Osvětimi. A nejen to, „ujme“ se jich nechvalně známý doktor Josef Mengele, kterého oslovují strýčku. Proč? Perla a Staša jsou totiž mischling, tedy míšenci, ale také dvojčata a právě ty doktora zajímají.

Jak už je z počátečních slov románu patrné, Staša vidí samu sebe ne příliš pozitivně. Domnívá se, že Perla je ta lepší z jejich dvojice, že je dokonalá. Nejde však o závist či podobný pocit. Staša sestru perfektně doplňuje a mnohdy si ani sestry nejsou jisté, která je která. Jejich vztah je výjimečný a dalo by se říct, že tvoří gró příběhu. Prochází však zásadním vývojem, který mě při čtení bavil a zajímal nejvíce. Perla se Stašou se totiž střídají ve vyprávění jednotlivých kapitol a díky tomu se čtenáři představují konkrétní události ze dvou různých pohledů.

Dětská snovost i válečné osudy

Celkově román hodnotím jednoznačně kladně. Dle mého názoru se totiž jedná o originální počin v záplavě děl o druhé světové válce. Rozhodně neříkám, že jsou předchozí knihy o válce špatné, to v žádném případě, avšak Mischling se od nich bezesporu odlišuje, vyčnívá, přináší čtenáři nevšední čtenářský zážitek. Často totiž neví, jestli se jedná o sen, či skutečnou událost. Dětská perspektiva k tomu vyloženě vybízí, zvlášť v takovém prostředí, kdy hlavní postavy utíkají do lepšího světa.

„Mengelemu prošlo pod rukama asi tři tisíce dvojčat.“

 

Tip na závěr

Jestli se chcete dozvědět více, ať už o autorce, doktoru Mengelem, ale i samotném díle, určitě nepřeskakujte doslov Jakuba Ehrenberga.

Affinity Konar a její Mischling jednoznačně dokazuje, že téma holocaustu a celkově druhé světové války vyčerpáno není a vždy se dá uchopit originálně, přidat něco navíc. Konar skvěle pracuje s jazykem, který je lyrický, plný dětsky naivních představ a metafor. Při četbě Mischlingu se tak naskýtá jedinečná možnost vybrat si, jaký příběh vlastně číst. Může se totiž zaměřit na historický podklad, Mengeleho a jeho hrůzné pokusy, o kterých se v knize dozvídáme vcelku podrobně, ale také na krásný sesterský vztah a vůbec vývoj postav románu.

MischlingMischling

Autor: Affinity Konar

Nakladatelství: Odeon

Rok vydání: 2016

Počet stran: 386

Více informací naleznete na stránkách nakladatelství Odeon.

Zdroj všech fotografií: Anna Straková, Generace 21
Zdroj citací u fotografií: Mischling

0 100 100 1
100%
Average Rating

Mischling

Mischling je rozhodně trefa do černého pro ty, kterým není cizí tematika holocaustu v literatuře, ale zároveň hledají v této tvorbě nové prvky. A přesně toto zadání Mischling splňuje!

  • 100%

Štítky

Anna Straková

Zanechte komentář