Pojďte se proběhnout brdskou krajinou

Sport / 7.4.2017

Běžci začínají v poslední době upřednostňovat menší běžecké závody, mezi které patří i mimořádně atraktivní Brdský pohár.

Obliba běžeckých závodů se každým rokem zvyšuje. Roste počet účastníků velkých městských závodů, které však v řadě lidí probouzejí odpor k závodům. Přímo úměrně s rostoucím počtem takovýchto závodů proto roste motivace lidí k běhání ve volné přírodě a k účasti na menších a osobitějších závodech.

Menší závody se netěší velkému zájmu médií a často o nich vědí jenom ti největší nadšenci a samozřejmě také jejich rodinní příslušníci, jejichž kalendář podléhá celoročnímu omezení v podobě různých běžeckých akcí. V praxi se ale ukazuje, že omezený zájem médií a nízký počet závodníků vůbec není na škodu. Ba dokonce naopak, protože potom se neznámého běžeckého závodu skutečně účastní jenom ti, kteří běhají pro radost a dobrý pocit z běhu, a ne jen kvůli potřebě se prezentovat.

Běžím, běžíš, běžíme…

Mezi menší a skromnější, co do počtu účastníků a zájmu veřejnosti, se řadí i Brdský běžecký pohár, který se pravidelně běhá od roku 2014. Důležitou věcí, kterou je bezesporu potřeba zmínit, je, že se vlastně nejedná o pouhý jeden závod, ale o celou sérii závodů, z jejichž výsledných součtů poté vychází vítěz. Závodí se v kategoriích dětí i dospělých, mužů, žen a dále dle jednotlivých věkových skupin.

Brdský běžecký pohár se pravidelně běhá od roku 2014. Tvoří ho více než dvě desítky jednotlivých závodů, které se konají v průběhu celého roku. Závodí se jak v kategorii dospělých, tak dětí. Kategorie se dále dělí na ženy, muže a dle věkových skupin. Vítězové celého běžeckého seriálu získají pohár, menší dárky od sponzorů a finanční hotovost.

Pro více informací a registraci navštivte www.brdskypohar.cz

Tento rok tvoří Pohár 24 jednotlivých závodů, ze kterých se vybírá 12, při nichž dosáhne běžec nejlepších výsledků. Na jejich základě se následně určuje konečné pořadí. Nutno podotknout, že se závodí v průběhu celého roku, počínaje krajem ledna a konče v samém závěru listopadu. Tedy nic pro citlivé a teplomilné nátury.

Ostatně dokázat intenzivně běhat a trénovat celý rok chce velkou dávku výdrže, energie a leckdy i štěstí, protože ne vždy tělo poslouchá tak, jak by si člověk přál. Přesto jsou mezi účastníky Poháru běžci, kteří se aktivně podílejí na většině závodů a svůj roční (nejen) běžecký plán podřizují plánovaných etapám Brdského poháru.

Není nad běh v čisté přírodě.

Řada běžců se přitom mezi sebou navzájem zná, protože se na závodech často potkávají ti stejní lidé. Každý závod běží přibližně 100 až 200 osob. Součástí registrace je i zaplacení startovného. Nízká částka (např. 200 Kč pro dospělého účastníka za Běh Rožmitálem, nebo 50,- Kč za úvodní Běh partyzánskou stezkou), jež představuje startovné, je dalším příjemným bonusem ve srovnání s velkými běžeckými závody.

Letošní Brdský pohár odstartoval 7. ledna v Oseku u Hořovic a bude finišovat 25. listopadu v Berouně. To znamená, že startovní listina je plná atraktivních závodů zahrnujících různé typy terénů, podmínek i stupňů obtížnosti. A protože registrace na všechny závody již byla spuštěna, nic nebrání tomu, aby se zájemci o běžeckou trofej z Brd mohli hlásit.

Zdroj všech fotografií: www.facebook.com/behejcom

Štítky

Jitka Povalová

Zanechte komentář