Nejšťastnější den v životě Olliho Mäkiho: Finský film plný milosti

Film / 15.3.2017

Autor:

Film podle skutečnosti s příběhem Hollywoodu. Film, který bude jedním z těch nejmilejších, jaké jste vůbec viděli.

Hymyilevä mies

životopisné drama

Finsko/ Švédsko/ Německo, 2016, 92 min

Režie: Juho Kuosmanen

Hrají: Eero Milonoff, Oona Airola, Deogracias Masom

Olli Mäki se narodil v roce 1936, ve svých 21 letech se účastnil amatérského mistrovství Evropy v boxu, které se konalo v Praze. Dva roky na to už získal amatérský titul a pouhý rok od tohoto titulu se stal profesionálním boxerem. Jako každý profesionál snil o zisku pásu, a tak se v roce 1962 rozhodl vyzvat mistra světa Daveyma Moora. Zápas sledovalo necelých 24 000 diváků na olympijském stadionu v Helsinkách.

Mohlo by se zdát, že film bude jakousi finskou verzí Rockyho. Vlastně byste se nespletli, jen Rocky je později a není podle skutečnosti. A co téma milostné? Tomu se nevyhnul ani Olli, během své přípravy na životní zápas pozná Raiji a ta jej naprosto okouzlí. Vlastně tak moc, že samotný film je spíše romantický, než akční sportovní podívaná.

Rocky? Ne, Olli!

Jak jsem již nastínil, film by mohl připomínat Rockyho. Nakonec se zdá, že Rocky, respektive Sylvester Stallone, vykradl životní příběh finského boxera. Jedinou otázkou zůstává, zda o něm někdo věděl. Když se totiž řekne Finsko a sport, člověku se spíše vybaví hokej nebo motosport, takže asi spíše ne. Ale zpátky k souboji Rocky vs. Olli Mäki. V prvním kole – pravým hákem na konzumního diváka – vyhrává Rocky. Ve druhém kole ovšem Olli předvede sérii ran na solar a vyhrává na poli milovníků filmu jako takového.

Olli a jeho láska Raija versus Olli a box, to je to, oč tu běží.

Černobíle a finsky!

Pokud jste se někdy chtěli naučit finsky, zajděte na tento snímek do kina. Film je totiž téměř výhradně finsky, a pokud máte rádi finskou náturu a kulturu, zajděte na něj víckrát. Snímek působí naprosto realisticky – Finové jsou zde líčeni jako flegmatičtí milovníci saunování, pro které není nic důležitějšího než splnění jejich snů a přání. A aby toto vše působilo dobově, byl film natočen černobíle. A je to jen dobře. Vidět zase jednou v kině černobílý snímek je velice příjemné.

Snímek rozhodně není pro konzumního diváka, ale opravu patří k těm z nejmilejších, které byly kdy natočeny. Myslím, že by se měl pouštět všem lidem, kteří neustále někam spěchají a nemají čas na své blízké, protože v tom je hlavní poselství tohoto filmu.

Zdroj videa: youtube.com

Zdroj fotografií: AEROFILMS

0 73 100 1
73.333333333333%
Average Rating

Nejšťastnější den v životě Olliho Mäkiho

Film, který vezme za srdce, je vyprávěn velmi přirozeně a na diváka tak působí naprosto realisticky. Rozhodně nebude patřit k nejnavštěvovanějším filmům v kinech, ale své diváky si určitě najde. A ti si ho užijí.

  • Scénář
    75%
  • Námět
    80%
  • Herecké výkony
    65%
Jakub Fejsák

Jakub Fejsák

Hrdý student PedF UK, milovník punk rocku a focení.

Zanechte komentář