Pro a proti českého národa – co si o nás myslí Finové?

Cestování V obraze / 17.3.2017

Jak nás vnímají ostatní národy? Odpověď jsem našla při rozhovoru s mladou Finkou, studující jeden semestr na střední škole v České republice. 

Jaké to je poznat cizí kuluru jsem si vyzkoušela, když jsem odletěla Na semestr do Kanady. Ale jaké to je poznat vlastní kulturu očima cizince? Jak nás vidí Finové?

Nová finská kamarádka!

Pocházím z menšího města v Moravskoslezském kraji, kde se to cizinci nehemží tak jako například v Praze. Ovšem čím dál tím častěji mám možnost seznámit se třeba s Brazilcem, Italkou, Ruskou nebo Finkou a to ani nemusím opustit město. 

Naše gymnázium spolupracuje s AFS programem, který studentům z celého světa zprostředkovává pobyty v zahraničí. A tak se stalo, že se v mé třídě ocitla Finka jménem Saana.

Saana, 18 let 

  • do ukončení střední školy jí chybí 2 roky
  • v minulosti se věnovala tanci a boxu
  • přes deset let byla skautkou
  • hraje na klavír a kytaru
  • umí skvěle anglicky a učí se i španělsky, teď dokonce i česky

Odkud přesně Saana pochází?

Saana pochází z města Turku na jihozápadě Finska. Město, jež je zároveň i přístavem, bylo založeno ke konci třináctého století a patří k jedním z nejznámějších měst ve Finsku. V minulosti, kdy bylo Finsko ještě pod nadvládou Švédska, bylo Turku hlavním městem Finska. To se změnilo v roce 1812, kdy se ruský car obával malé vzdálenosti od Švédska, a proto bylo hlavní město přeneseno do Helsinek.

Městem protéká řeka Aura, která by se dala považovat za jakéhosi průvodce městem. Podél jejích břehů se nachází ta nejvýznamější a nejkrásnější místa a vytváří krásnou atmosféru, která celému městu dodává nepopsatelné kouzlo. Saana tvrdí, že město je opravdu nádherné hlavně v letních měsících, v zimě prý není moc o co stát. (To je však jenom jeden názor, můžete si vytvořit svůj vlastní!)

Do České republiky ji přivedla náhoda

Saana nikdy předtím Českou republiku nenavštívila. Proč si ji tedy vybrala? Upřímně, slovo „vybrala“ se přímo použít nedá, Česká republika byla v jejím seznamu destinací až na pátém místě. Situace byla taková, že zažila nemilou zkušenost s tříměsíčním pobytem v Dominikánské republice, a tudíž chtěla změnit místo pobytu. Chtěla si vybrat zemi v Evropě – je to blíž a rozdíly v kultuře nejsou tak velké a šokující. Kapacita studentů ve větších zemích jako je Velká Británie, Španělsko, Německo, Francie a další byla už naplněna, a tak se Saana musela rozhodnout pro jiný, menší stát. Řekla si tedy, že vyzkouší Česko – a vůbec není zklamaná.

Saana už si v Česku našla spoustu přátel

Ze začátku neměla Saana žádná očekávání a až v průběhu pobytu si stanovila cíle, kterých chce během půlroku docílit. Jejím hlavním cílem je najít si co nejvíce místních přátel, což se jí daří a mně to dělá neskutečnou radost! Je to totiž to nejlepší, čeho během pobytu v zahraničí můžete dosáhnout. 

Na jednu stranu jsme morousové, na tu druhou moc přátelští

Saana má dojem, že se my Češi málo usmíváme a býváme dokonce nepříjemní – hlavně lidé zaměstnaní na pozicích prodavačů, ve veřejné dopravě a podobně.

Jsou to přece lidé, jejichž náplní práce je vás obsloužit, pomoct vám, když něco nevíte a ochotně vám odpovědět na vaše otázky. Neměli by být otrávení, že se musí věnovat zákazníkovi. Aspoň by mohli nadšení a radost předstírat.

Možná je to tou jazykovou bariérou, která lidem brání v bezproblémové komunikaci a ochotném jednání, ale přiznejme si to – i našinci se s tímto problémem setkávají, takže jazykem to asi nebude. 

Na druhou stranu je tady problém až moc velké přívětivosti ze strany lidí, kteří pro vás nejsou úplně cizí. Finové jsou tak trochu chladní a objímání a líbání na tvář jim není blízké, může se jim to zdát i nepříjemné, pokud nejste rodina nebo nejlepší přítelkyně. Proto Saanu zaskočilo, když se k ní někteří lidé přihnali s otevřenou náručí.

Pokud se chcete pobavit nad dalšími „finskými horory“, navštivte stránku
Finnish Nightmares 

Jsme čajíčkáři a dokážeme vytvořit skvělý kolektiv

Finové jsou známí tím, že pijí hodně mléka. Ke snídani, k obědu, k večeři, odpoledne ke svačině… A my to takhle máme s čajem. Podle Saany pijeme čaje dokonce více než kávy, což jí přijde neobvyklé. Ona pije čaj opravdu minimálně, takže si musela zvykat na to, že její host family doma vaří čaj pořád.

Rozdíl je také v čase stolování. Ve škole ve Finsku se obědvá kolem poledne, u nás je to až po vyučování, takže kolem druhé odpoledne. Finové večeří něco málo po páté hodině, což je pro nás teprve čas na svačinu. Takže Saana si dá večeři v pět a pak se jde najíst znovu v devět, někdy až deset večer, protože má pochopitelně hlad. To je něco, co podle ní její host family moc nechápe a její „maminka“ by nejspíš byla radši, kdyby do spíže tak pozdě vůbec nechodila.

Věc, která ji mile překvapuje, je náš třídní kolektiv. Všichni se se všemi přátelí a my sami ji do kolektivu aktivně zapojujeme. Nejsme rozděleni na skupiny – okruhy přátel se prolínají. Takhle to prý ve Finsku vůbec nefunguje. Její třída je rozdělena na populární a nepopulární části a tyto části jsou ještě rozděleny do malých skupinek lidí, kteří se s lidmi z ostatních skupin nebaví. 

Seznam míst, na která se chce podívat

Saana je nadšená cestovatelka a rozhodně nechce celých pět měsíců jenom sedět doma na zadku. Už stihla lyžovačku ve Vysokých Tatrách a návštěvu Prahy. 

Saana a její česká sestra ve Vysokých Tatrách

Plánuje si výlety do Krakowa, Vídně, Budapeště, historicky významného Berlína a do Amsterdamu, o jehož návštěvě sní už pár let. Problém je však ten, že nemůže cestovat sama, a tak si musí najít stejně nadšeného parťáka, který se na cesty vydá s ní (já se hlásím!).

I přes naše mračící se obličeje a potřebu pořád si na něco stěžovat jsme obstáli velice dobře. Dokážeme být vtipní i přátelští, dát lidem pocit, že jsou u nás vítáni, a krásy naší republiky uchvátí nejednoho cizince.

Snad o nás Saana bude ve Finsku vykládat jenom to nejlepší a přiláká k nám více studentů!

 

Zdroj miniatury: pixabay.com

Zdroj fotografií: archiv Saany

Eva Cholevíková

Ambiciózní mladá dívka, která má ráda výzvy. Motto: "Všude dobře, tak proč zůstávat doma!"

Zanechte komentář