Couchsurfing: nejen levné cestování!

Cestování / 21.3.2017

Pokud se vzdáme luxusních hotelů, all inclusive a největšího pohodlí, cestování není zase taková čára přes rozpočet. S ušetřením peněz nám může pomoci právě couchsurfing.

Každý z nás určitě někdy snil o tom, jak procestuje celý svět, ale do reality jej vrátila silná pěst – peníze. Mnoho z těchto lidí cestování vzdalo a raději si jednou za pár let udělali jen decentní výlet k moři. Pokud cestování nebereme jen jako nějaký týden volna a válení se na pláži, ale jako poznání jiné kultury, země a nasbírání nových zajímavých zkušeností, jedním z nejlepších způsobů, jak poznat krajinu opravdu zblízka, je spojit se přímo s člověkem, který zde žije.

Přesně pro tyto účely funguje couchsurfingový portál, který spojuje všechny nadšené cestovatele.

O co jde?

Couchsurfing v doslovném překladu znamená „spát na gauči“. V praxi to totiž vlastně funguje jako bezplatné ubytování. Díky couchsurfingovým stránkám couchsurfing.com se mohou cestovatelé z celého světa seznamovat a navzájem si tak poskytnout i bydlení u nich doma. Na webových stránkách si po založení účtu hledáte destinace, kam byste se rádi vypravili, a na této bázi kontaktujete lidi z okolí, co couchsurfing nabízejí.

Důležité je si pořádně prostudovat profily jednotlivých lidí a také jejich hodnocení, které jim tam zanechávají bývalí nocležníci. Jsou dvě možnosti, jak se do couchsurfingu zapojit, a to buď jako cestovatel hledající ubytování, či jako poskytovatel střechy nad hlavou.

Není nad poznávání nových lidí!

Je to bezpečné?

Každý si pomyslí, že nastěhovat se k naprosto cizí osobě do domu může být skvělou možností pro nějaké zvrhlíky, aby snadno lapili svou oběť. Je fakt, že tento způsob cesty nemůže zajistit stoprocentní bezpečnost, ale zároveň je to stejně nebezpečné, jako když po cestě do kina natrefíte na nějakého zloděje.

„Na nějakého blbce můžete narazit kdekoli. I v hotelu či na ulici… ono většinou podle toho, jak ten člověk na CS píše a jaké má komentáře, dobře posoudíte, jestli mu chcete napsat nebo ne,“

zmiňuje Adéla Hladká, která cestuje sama od roku 2015 přes tyto služby.

Veškerá komunikace je však kvůli bezpečnosti archivována.

„Pro dívky, mám jednu radu: u mužů se ubytovávejte raději ve dvou. Už jsem slyšel od některých cestovatelek, že někteří jsou nechápaví a vidí CouchSurfing jako možnost, jak se s někým seznámit, a ne jak někoho poznat či někomu pomoc,“

radí Tomáš Sedláček, který spíše než aby sám cestoval, ubytování poskytuje.

Nemyslím si, že by někdo jel přes půl světa k někomu, aby mu ukradl zubní pastu a dva páry bot.

Ve dvou se to lépe táhne

Samotný proces shánění

Velice důležité je vyplnit si vlastní profil, včetně fotek a zájmů. Hlavní je psát co neupřímněji, protože vy a onen ubytovávající spolu budete trávit nějaký ten čas, a pokud se sejdou dva lidé, kteří si spolu nesedí, přináší to i nechtěné problémy. V případě, že vy chcete být ten ubytovávající, platí to samé, ale obráceně.

„No a samozřejmě psát každému zvlášť. Takové requesty, kdy se napíše jedna zpráva a pak se dělá jen CTRL C, CTRL V jsou k vzteku a spousta CSferů vám na ně ani neodpoví. Pokud chcete s někým sdílet JEHO byt, je třeba, abyste mu dali najevo, že jste si jeho profil maximálně pročetli a víte, s čím počítat. Dokonce se mi stalo, že mě někdo oslovil jiným jménem, pravděpodobně ho zapomněl změnit,“

upozorňuje Adéla

Upřímnost je důležitá

Další důležitou poznámkou, kterou je vhodné uvést, je, co chcete a co můžete nabídnout. Nic není povinné! Chcete k přespání nabídnout i snídani? Proč ne, nabídněte! Chcete nabídnout i nějaký výlet po okolí? Nabídněte! Pokud na to nemáte čas ani finance, nabídněte přespání.

Lidé, kteří cestují, se rádi zapojí do života svého hostitele, proto pokud míří hostitel na sraz s kamarády, může vzít couchsurfery s sebou.

Záleží na každém jedinci, co vám poskytne. Adéle Hladké se již několikrát stalo, že ji ubytující řekl, kde je jídlo a že si může kdykoliv cokoliv udělat. Když se potom dělal nějaký velký oběd, nezapomněla v kuchyni podat pomocnou ruku. Spíše to ale řeší tak, že si nakoupí potraviny, které si u nich nechá v ledničce a připravuje jen ze svého.

Couchsurfing však není jen o nabídnutí přespání zdarma. Můžete třeba svému nocležníkovi poradit prohlídku města, zajít s ním na kávu nebo se sami zúčastnit některého ze srazů.

Z pohledu ubytovaného je zase skvělé dostat reference na místo, které nemusí být zrovna turistickou atrakcí. Vzhledem k tomu, že jsou místní, tak vám poradí něco, co stojí za to vidět. Člověk se tak může vyhnout přeplněným místům plných turistů se selfie tyčkami.

Tohle vám cestovka nedoporučí!

Nabídka ubytování

Pokud chcete někoho ubytovat, jsou tu hned dva způsoby: buď si vás najde sám, nebo si vy najdete jeho.

„Mně se osvědčil způsob, kdy jsem si vyhledal cestovatele, kteří neměli od nikoho žádnou odpověď, a po tom jsem jim napsal,“

dělí se o své rady Tomáš

Kontakt pak vypadá většinou tak, že si najedete na jejich profil a pročtete si reference od hostitelů či cestovatelů, jakou mají s těmito lidmi zkušenost, a na základně toho buď napíšete tzv. Request pro hostování, nebo ne.

„Vždy se snažím vyjít vstříc a ubytovávám zhruba 2 lidi na dobu maximálně 2 dnů, ale když se sejdeme, tak to byl jednou i týden, což už jsou skoro spolubydlící,“

pokračuje dále Tom

Vše se zakládá na důvěře

Couchsurfing v číslech

Vznik tohoto projektu připadá datu 1. ledna 2004, kdy již v září 2010 má přes 2 170 000 členů – z toho až polovinu tvoří couchsurfeři z Evropy. Konkrétně Čechů se couchsurfingu věnuje jen nějakých 60 000, pro srovnání jen v Berlíně má tato zábava o 10 000 fanoušků více.

Počet couchsurferů stále roste

Podle statistik až 40 % členů nabízí ubytování cestovatelům (dalších přibližně 20% má v nabídce „možná“ a zbytek v daný moment cestuje.) Jedná se o nejnavštěvovanější službu tohoto typu na internetu, kdy je průměr zobrazení stránek přes den 30 miliónů.

Couchsurfing je jednou z mnoha možností, jak cestovat, a záleží na každém z nás, jestli se této možnosti chopíme, či nikoliv.

Zdroj miniatury: stuff.co.nz, Marla Jo Fisher
Zdroj všech fotografií: pixabay.com

Jana Jonášová

Zanechte komentář