Sony A7sII – stává se ze Sony král mezi fotoaparáty?

Design / 21.3.2017

Autor:

Nikon, Canon, nebo Leica? Známé firmy, prestižní fotoaparáty, ale co takové SONY? 

Pokud by se vás před dvaceti lety někdo zeptal na nejlepší fotoaparát, odpověď by pravděpodobně byla Nikon, Leica, nebo Canon. Dnes je tomu jinak, výrobců fotoaparátů je mnohem více a jejich výrobky jsou stále vyrovnanější. O nejlepší zrcadlovce by se stále vedly spory, ale na poli mirrorless fotoaparátu je král jeden – SONY.

Přesněji, nejedná se o jednoho krále. SONY má na trhu mnoho zástupců řady A7 – A7, A7II, A7r, A7rII, A7s a A7sII. Všechny vypadají podobně, ale liší se svými parametry. Modelová řada bez písmene za číslicí sedm je univerzálním a relativně cenově dostupným modelem, oproti tomu modely s písmenem R vynikají zejména stavbou svého snímače a nabízí mnoho megapixelů (42 Mpx u modelu A7rII), zatímco model s písmenem S je vhodný pro natáčení videí, například kapela SUM 41 natáčí video updaty z koncertů právě fotoaparátem SONY, viz ukázka níže. A právě SONY A7sII budou věnovány další řádky.

Více megapixelů nedělá lepší foťák!

Při pohledu na jeho parametry si budete nejspíše myslet, že jste se vrátili v čase, vaše zděšení se ještě umocní, pokud předtím budete koukat na parametry A7rII, neboť s-dvojka má pouhých 12 megapixelů. Je možné, aby fotoaparát za téměř 100 000 Kč nabízel stejný počet megapixelů jako mobilní telefon za tisíců pět? Ano, naštěstí je doba, kdy právě tento parametr rozhodoval o výsledné fotografii, ta tam.

A7sII – sen spíše kameramanů než fotografů

Ale přesto, proč tak nízké číslo? Odpověď je opět jednoduchá, 4K – přesněji to znamená možnost natáčet videa v této kvalitě. Naopak fotograf ocení, že díky tak nízkému počtu megapixelů může používat extrémně velké hodnoty ISO, maximální hodnota činí astronomických 409 600. To vám zajistí, že i za nejtemnější noci vyfotíte černého jaguára.

This slideshow requires JavaScript.

Na druhou stranu tuto hodnotu asi nikdo nevyužije, neboť kvůli ní bude fotografie plná šumu. Jako limitní se mi zdálo použití hodnoty ISO okolo 10 000, což ve srovnání s mým starým Nikon D7000 znamená desetinásobek. A7sII tedy uvítají například koncertní fotografové a také všichni, kteří bojují s nízkou hladinou světla.

Stabilizovaný čip a jiné výhody

Pokud by výsledná expozice byla špatná a fotografovi by se třásly ruce, může se spolehnout na šikovného pomocníka. Je jím pětiosá stabilizace čipu, která se snaží zachovat rovinu odrazu mezi čipem a objektivem stálou – stručně řečeno. Kvalitní čip, 4K video, vysoké ISO, pětiosá stabilizace a možnost adaptování jakéhokoliv objektivu přes různé adaptéry, to jsou hlavní plusy modelu A7sII od SONY. Jeho mínusy jsou víceméně jen ergonomie, rychlé vybíjení baterie a rychlost ostření.

Fotografie demonstruje maximální úroveň hodnoty ISO bez softwarové úpravy. Šum v pozadí je již docela znatelný.

Žádný král není dokonalý

Menší není lepší

Ergonomie je u fotoaparátu jedna z nejdůležitějších věcí. Osobně potřebuji mít v ruce stroj, který mne poslouchá, aniž bych se na něj musel dívat při změně nastavení expozice. To byl pro mne bohužel kámen úrazu. SONY se snaží udělat stroj co nejmenší. Tudíž i jeho voliče jsou titěrné, zejména otočná kolečka pro ovládání rychlosti uzávěrky a clony, s nimi jsem opravdu bojoval.

Výběr ostřícího bodu

Druhým voličem, který mě iritoval, byl joystick. Při prohlížení fotek fungoval skvěle, ale pokud šlo o změnu bodu zaostření, byl hrozný. Několik fotek mi takto uteklo. Na druhou stranu věřím tomu, že po měsíci a více bych si na něj zvykl. Rychlost ostření – jako fotograf, který se spíše spoléhá na své ruce než ostřící strojek, nepoznám rozdíl v rychlosti oproti konkurenci, ale je pravda, že mě jeho rychlost nikterak neodzbrojila a bohužel párkrát selhala i přesnost, obzvláště v horších podmínkách. Na druhou stranu má fotoaparát šikovné řešení, jelikož je vybaven LCD hledáčkem, při ostření dokáže přiblížit místo, které chce zaostřit.

Nabíjet, nabíjet a nabíjet!

Fotograf je takový lovec, svou zbraní se snaží co nejlépe vystihnout daný okamžik, dost často potřebuje takovou trpělivost jako odstřelovač. S tím ale přichází problém – vybíjení baterií. Jelikož se jedná o mirrorless fotoaparát, není to tak překvapivé, přesto to není ideální stav, neboť A7sII se vybíjí opravdu rychle – asi 3x rychleji než můj Nikon (jiní fotografové používající další mirrorless foťáky by také souhlasili, že u Sony je vybíjení opravdu rychlé).

Názorná ukázka zkažené fotku kvůli špatnému ostřícímu bodu. Existuje spousta způsobů, jak se s tím dá bojovat, ale ve fotografii mnohdy rozhoduje rychlost a přesnost.

Celkově každý mínus SONY A7sII vyváží nějaké to plus, bohužel jich u mne nebylo tolik, abych o jeho nákupu přemýšlel. Přesto se nebojím říct, že je SONY se svou řadou A7 zaslouženým králem. Králem, který se dost možná ještě letos dočká konkurence v podobě mirrorless fotoaparátu od Nikonu a Canonu. I když ono to nebude možná tak horké, neboť se proslýchá, že SONY chystá nástupce svých ásedmiček.

Fotografie vyžaduje mít také štěstí, některé scény totiž ozvláštní pouze matka příroda.

Fotografii nedělá tělo samotné, ale hlavní slovo na výsledné fotografii má použitý objektiv. SONY spolupracuje s firmou Carl Zeiss a toto spojení zaručí dokonalou fotografii, ale o tom až v dalším článku.

+ Samotný koncept Sony A7 – více typů fotoaparátů, pro potřeby každého fotografa

+ Sony A7sII – fotoaparát, kterým můžu nahradit kameru

+ Sony A7sII – fotoaparát, který dokáže kvalitně fotit

+ Maximální ISO

+ Díky 12 Mpx není třeba fotky nikterak zmenšovat

– 12 Mpx – pro velkoformátový tisk nevhodný

– Cena – za 100 000 Kč lze pořídit lepší sestavu pro focení

– Ergonomie – ta je naprosto strašná

Sony A7sII je dosti rozporuplný stroj, který fotografa často vytočí, ale s každou pořízenou fotkou mu fotograf zase odpustí!

Zdroj videa: youtube.com

Zdroj použitých fotografií: Jakub Fejsák, Generace 21

Jakub Fejsák

Jakub Fejsák

Hrdý student PedF UK, milovník punk rocku a focení.

Zanechte komentář