10 důvodů, proč jít na Masaryka do kina

Film / 12.3.2017

Autor:

Nejúspěšnější český film z posledního ročníku Českých lvů je konečně v kinech! Proč ho vidět? 

Masaryk

životopisné drama

Česko / Slovensko, 2017, 113 min

Režie: Julius Ševčík

Hrají: Karel Roden, Oldřich Kaiser, Arly Jover,  Hanns Zischler a další

Pokud vás nepřesvědčila naše recenze na nový snímek Masaryk, za kterým stojí Julius Ševčík, připravili jsme si pro vás deset důvodů, které vás určitě přesvědčí.

10 – Karel Roden

Jeden z našich nejlepších herců. Také jeden z mála, který si zahrál v Hollywoodu. Už jen to dává jistotu, že obsazení hlavní role je správné. A pokud k tomu připočteme fakt, že Karel Roden umí skvěle zahrát role z doby okolo 2. světové války, máte se na co těšit. Spojení Roden – Masaryk funguje skvěle, což dokazuje zisk Českého lva.

9 – Herci ve vedlejší roli

Herec, kterého si spíše spojíte s humorem – Oldřich Kaiser. Ve snímku Masaryk ztvárnil bývalého prezidenta Beneše a i on se toho zhostil na jedničku. Samozřejmě ani zbytek hereckého obsazení nebyl nikterak špatný. Přeci jen i další herec se objevil v nominaci na Nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli – Hanns Zischler, za herečky stejné nominace dosáhla Arly Jover.

Osudová žena Jana Masaryka, americká spisovatelka Marcia Davenport.

8 – Téma 2. světové války

Pokud se u nás natočí kvalitní film, bývá o minulosti. V poslední době naše kinematografie dost tíhne k období okolo 2. světové válce. Snímky jako Lidice, Habermannův mlýn nebo Anthropoid slavily úspěch, i když poslední jmenovaný není ryze český. Troufám si odhadnout, že Masaryk stojí ještě o stupínek výše než zmiňované snímky.

7 – Autentičnost

Film se bude vysílat v dvojjazyčném provedení, respektive při scénách odehrávajících se v Československu uslyšíme češtinu, v zahraničí angličtinu či francouzštinu. Hurá! Konečně film, kde nemluví všichni stejně, ale snaží se zachovat realitu! Nejspíše to neocení starší generace, neboť číst titulky a sledovat děj pro ni nemusí být lehké. Na druhou stranu my mladší si procvičíme světový jazyk.

6 – Dvojjazyčnost

Masaryk je v kinech uváděn v mezinárodní verzi – samotná kina si tuto verzi vyžádala. Díky tomu film působí autenticky, zároveň pomáhá při procvičení cizího jazyka a jako poslední plus funguje samotná angličtina českých herců, neboť vůbec nepřipomíná Czechgličtinu. Nejenom čeští a slovenští diváci budou mít polovinu filmu s titulky, ale i cizinci se na ně mohou těšit, viz trailer.

 5 – Mezinárodní spolupráce

Snímek vznikl na základě spolupráce v projektu ScripTeast, což je projekt spolupráce na tvorbě filmů ve střední a východní Evropě. Což filmu určitě pomohlo, minimálně z pohledu neobvyklosti. Film není vyprávěn lineárně, jak by se u historického snímku z per českých autorů dalo čekat. Stejně tak za filmem stojí česká, slovenská i německá televize. Konkrétně Česká televize, slovenský RTVS a německá ZDF/ARTE.

4 – Zisk dvanácti Českých lvů

Téma kontroverzní, neboť mnozí lidé z filmové branže nemohli překousnout fakt, že film byl veřejně promítán koncem prosince za účelem účasti na posledních Českých lvech. Ať už to vidíte jakkoliv, zisk 12 Českých lvů mu nelze upřít. Film proměnil nominaci ve všech čtrnácti kategoriích kromě Nejlepšího ženského výkonu ve vedlejší roli a Nejlepšího filmového plakátu. Mnozí tedy tvrdí, že snímek Masaryk je nejúspěšnější film, který před udělováním cen skoro nikdo neviděl.

3 – Speciální efekty

Film dává nabýt dojmu, že se natáčení muselo odehrávat v Anglii. Pravdou však je, že za tím stojí filmové triky. Přesněji se ve snímku objeví 171 trikových záběrů. Například záběr na Westmister Bridge a Westmister Palace s Elizabeth Tower je ve skutečnosti Čechův most a Intercontinental.

Masaryk – VFX Breakdown from MagicLab on Vimeo.

2 – Historie

Nejen že se film snaží přiblížit realitě pomocí dialogů, ale i scénář vycházel do jisté míry z dobových skutečností. Samozřejmě nevíme, co Jan Masaryk dělal v daný den, hodinu atd. Ale to není podstatné a troška autorské fantazie rozhodně filmu neuškodila. Ovšem v momentu, kde bylo třeba dodržet historickou přesnost, se tomu tak stalo. Autoři si dali tu práci a snažili se získat například depeše jednotlivých zemí z daného období. Díky tomu se dozvídáme skutečnosti, které nás na střední nenaučili.

 1 – Vlastenectví

Už jste někdy slyšeli Karla Rodena zpívat českou hymnu? Nebo snad víte více o Janu Masarykovi? Myslíte, že byl dr. Eduard Beneš slabým prezidentem, který nebyl schopný učinit velký a riskantní krok? Jsou-li vaše odpovědi „ne, ne a ano“, měli byste zajít do kina a udělat z toho ANO, ANO a NE.

Zdroj videa: youtube.com

Zdroj fotografií z filmu: Bioscop

Zdroj fotografie o speciálních efektech: Magiclab

Jakub Fejsák

Jakub Fejsák

Hrdý student PedF UK, milovník punk rocku a focení.

Zanechte komentář