Konec tiskařských dílen v Česku?

Design / 2.4.2017

Litografie, jedna z nejstarších tiskových technik, stále ještě funguje. Nad její další existencí ale visí otazník. Co za tím vším stojí?

Co si představit pod pojmem litografie?2

Celý název je složen ze dvou řeckých slov, lithos znamená kámen a grafein psát. Litografie vznikla již v roce 1796 díky Aloisi Senefelderovi, což byl rakouský herec a právník, který kamenotisk vynalezl. Zkoušel různé techniky a snažil se nahradit dosud používaný kov. Poté přišel s tiskem na kámen, který se po vynálezu knihtisku stal další důležitou technikou. Kamenotisk je vhodný pro tisk obrazových předloh, reprodukcí kreseb či k volné tvorbě. Soutiskem dvou či více desek vzniká barevná litografie.

Nejstarší dílna v Česku

Litografie je dodnes využívanou technikou i v České republice. V současnosti u nás existuje pouze minimum litografických dílen. Nejstarší z nich se nachází v Praze v Říční ulici, a to již od roku 1935. Dnes se touto technikou zabývají především výtvarní umělci, pro které je litografie variabilní.

Hrozil konec

Jenže fungování litografické dílny se blížilo k zániku. Důvod byl jednoduchý. Rada městské části Prahy 1 v čele se starostou se v únoru rozhodla, že dílna z pronajatého prostoru zmizí. Snad by tam poté měla vzniknout spisovna. Jako druhý pravděpodobný návrh se zdál plánovaný developerský projekt za účelem výstavby luxusního hotelu.

Tato dílna je opravdové národní kulturní dědictví, které má významnou uměleckohistorickou hodnotu. Její cena nespočívá pouze v unikátní technologii, ale také v paměti místa, které pomáhali utvářet opravdoví velikáni českého výtvarného umění. Skvělou zprávou je, že díky velkému ohlasu a mediálnímu zájmu radnice svůj záměr přehodnotila a dílna funguje dál.

Kromě toho je jisté, že jsou zde výborné vyhlídky mezi nadějnými studenty, kteří přichází s obnovami technologií z minulosti.

Dobré vyhlídky mezi nadějnými studenty

Jisté je, že je zde neustálá snaha o vývoj. Své o tom ví také jedna ze studentek UMPRUM v Praze, která za pomoci diplomové práce založila svou vlastní písmomalířskou dílnu. Petra Dočekalová absolvovala na podzim 2016 v Ateliéru tvorby písma a typografie UMPRUM. Jako téma své diplomové práce si vybrala písmomalířství. Studentka za svůj počin získala dvě mezinárodní ceny, Ceritiface of Typographic Excellence 2017 a Award of Excellence 2017.

Nové předlohy pro ručně psaná písma, zdroj: umprum.cz

Petra Dočekalová se pro písmomalířství rozhodla hned z několika důvodů. Je to obor, který neustál nástup digitalizace a Petra se ho rozhodla rehabilitovat. Sama se stala písmomalířkou a rozvíjela práci se skriptovými písmy – do předloh, skriptových nápisů a digitálních verzí. V rámci diplomové práce vznikly čtyři nové předlohy pro ručně psaná písma, která navazují na místní tradici oboru. Kromě toho, že úspěšně vyhrála obě již výše zmíněné mezinárodní ceny, další úspěchy jí neminuly. Její dílo se v rámci mezinárodních výstav podívalo prakticky do celého světa.

Jedno z písem studentky Petry Dočekalové, zdroj: umprum.cz

Nás takové studentské úspěchy velmi těší a doufáme, že tato technika i nejstarší tiskařská dílna v Praze se budou dále v budoucnu co nejvíce rozvíjet.
Více o tiskařské dílně se dozvíte například na sociální síti Facebook.

Zdroj všech fotografií: umprum.cz a facebook.com/litografie

 

Štítky

Veronika Hájková

Veronika Hájková

Autorka je absolventka vysoké školy, pocházející z historického města Kutná Hora. Redaktorka v sekci Design a Literatura, kavárenská povalečka a milovnice dobrého vína. Největším snem je navštívit Island, nebo San Francisco.

Zanechte komentář